Oživení tvaru K a D
Ohledně dalšího vývoje ekonomiky se používá řada zkratek – oživení tvaru V, W, L či třeba U. Ekonom Peter Atwater ale na stránkách Financial Times používá písmeno v této souvislosti nezvyklé. Je jím K, které má poukazovat na to, že současné ekonomické dění prohlubuje rozdíly mezi různými částmi společnosti.
„Pro řadu velkých podniků se pandemie COVID-19 nezdá být ničím víc než škobrtnutím na cestě za jejich ještě větší dominancí,“ píše ekonom. Podle něj likvidita poskytnutá centrálními bankami a nadšení investorů pomohly ceně jejich akcií, které se zejména u některých technologických firem dostaly na nová maxima. Na druhou stranu přinesla pandemie konec pro některé tradiční firmy v maloobchodu. V korporátním sektoru tedy probíhá oživení tvaru K, kde se někomu daří ještě lépe než dříve a někomu naopak mnohem hůř.
U podniků se v případě neúspěchu používá standardní proces bankrotu, ale u lidí celá věc ústí v beznaděj. V USA se podle ekonoma projevuje zejména v komunitě Afroameričanů a následně v jejich protestech, které zažehla smrt George Floyda. Ekonom k tomu dodává, že ke svému konci se blíží řada programů mimořádné vládní pomoci, na druhou stranu trhy počítají s oživením ve tvaru V. Politici by tak měli vzít v úvahu to, jak rozdělné Spojené státy jsou, protože oživení tvaru K by se mohlo přeměnit na L.
V odlehčenějším duchu píše Sarah Kliff na stránkách The New York Times o tom, že současné oživení v USA táhnou dentisté. V této souvislosti bychom tak mohli hovořit o oživení „D“. Betsey Stevenson z University of Michigan poukazuje na to, že podnikatelský model dentistů pandemie nijak nezměnila, není s ním i nadále nic špatně. Jde jen o to, jak rychle se budou vracet zákazníci. V březnu a dubnu toto odvětví propustilo asi polovinu zaměstnanců a významně přispělo k poklesu aktivity v sektoru zdravotní péče. A nyní jsou ordinace zubních lékařů indikátorem toho, jak rychle se věci vrací k normálu.
Federální data z minulého týdne podle NYT ukazují, že v květnu se zaměstnanost v sektoru zvýšila o čtvrt milionu, což je 10 % nově vytvořených pracovních míst v USA. NYT ovšem dodává, že množství pacientů, kteří nyní navštěvují dentisty, je zhruba na polovině stavu před pandemií, přestože vláda svou finanční podporou jejich odvětví významně pomohla. Příčinou mohou být podle NYT obavy z nákazy v ordinaci.
Zdroj: Financial Times, The New York Times
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?