Lukáš Kovanda, Ph.D. (CZECH FUND)
Přeprava  |  16.06.2020 11:38:21

Pražské letiště patří k těm, kterým koronavirus vzal v celé EU vůbec nejvíce cestujících. Trpí také regionální česká letiště, jsou ohrožena až likvidačně


Letiště Václava Havla v Praze-Ruzyni patří k těm letištím EU, která vůbec nejvíce zasáhl propad objemu letecké dopravy v důsledku opatření pro boj s šířením koronaviru. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Eurostat.

V březnu letošního roku klesl počet odbavených cestujících v Praze-Ruzyni meziročně o 0,8 milionu, což odpovídá propadu o 65 procent. Výrazněji se počet odbavených cestujících propadl jen na sedmi evropských letištích, převážně německých (viz graf níže).  Největší propad, o 3,5 milionu cestujících, vykázalo frankfurtské letiště.

Žádné z tuctu letišť EU, kde nastal největší absolutní propad počtu odbavených cestujících, navíc nevykazuje hlubší procentuální propad než pražská Ruzyně. Stejný propad, taktéž o 65 procent, ovšem vykazují ještě mnichovské letiště a berlínská letiště Tegel a Schönefeld.   

Nutno však říci, že statistika Eurostatu pokrývají jen ty země EU, které svoji statistiku dosud zveřejnily.

Letos v březnu odbavili v Praze-Ruzyni 432 640 cestujících, přičemž loni v březnu se jednalo o 1 243 290 osob. Přitom letos v lednu i únoru byl počet odbavených cestujících meziročně vyšší, když v obou měsících přesáhl hodnoto jednoho milionu.

S citelným poklesem počtu odbavených cestujících se musela letos v březnu smířit všechna klíčová tuzemská letiště civilní dopravy. Relativně nejmenší úbytek odbavených cestujících zaznamenaly meziročně Kralovy Vary, a sice 36,5 procenta. Pardubice v březnu meziročně přišly o 62,8 procenta odbavených cestujících. Letiště v Brně a Ostravě na tom byla dokonce ještě hůře než Praha, když ztratila 69,4, resp. 76,7 procenta cestujících.

Pro ta regionální tuzemská letiště, která již delší dobu nevykazují nijak příznivé hospodářské výsledky či jsou zasažena úbytkem cestujících či linek, může být zásah koronaviru až likvidační, zejména pokud by celosvětový i evropský citelný propad letecké dopravy trval řádově roky

 


Lukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom

CZECH FUND

Cílem fondu CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND je přinášet pravidelné výnosy pocházející z nájmů a kontinuálního zvyšování hodnoty podílů v nemovitostních společnostech a nemovitostech. Fond investuje do nemovitostních společností a/nebo nemovitostí v České republice s trvale udržitelným ekonomickým rozvojovým potenciálem, jako jsou např. administrativní budovy, nákupní centra, obchodní domy, hotely a logistické areály. Fond má sídlo v Lichtenštejnsku, je pod dohledem lichtenštejnského regulátora FMA (Finanzmarktaufsicht). Rozhodnutím České národní banky byl fond uznán jako srovnatelný se speciálním fondem nemovitostí podle českého práva. Nabízení investic do fondu v České republice je tak pod dohledem České národní banky a podléhá českým předpisům.

Více informaci na : https://czech-fund.cz/

16.06. 12:11  Chyba v nadpisu (Bejvoč)
Diskuse je uzavřena

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Přeprava:

Út 12:15  Lidé vrátili kolky za více než 20 milionů korun Ceskaposta.cz (Česká pošta)
Pá 12:26  Česká pošta rozšiřuje pobočky pro služby Úřadu práce Ceskaposta.cz (Česká pošta)
16.01.2025  Zahájení ražby dvou mincí na známkách Ceskaposta.cz (Česká pošta)





Zobrazit sloupec