Kauza Smartwings: Jak vlády zachraňují letecké dopravce v zahraničí
V souvislosti s možným nouzovým převzetím leteckého dopravce Smartwings českou vládou se opět rozvířila debata nad opodstatněností takového kroku. Kromě otázky principiálnosti takového převzetí ve vztahu k záchraně dalších částí ekonomiky (viz včerejší komentář) je třeba vzít v potaz fakt, že záchrana by se týkala i značky historicky cenné České aerolinie, ČSA, které jsou součástí skupiny Smartwings.
Stát by navíc stoprocentním ovládnutím Smartwings vytěsnil čínský státní kapitál. Čínská skupina CITIC, ovládaná čínským ministerstvem financí, totiž nyní vlastní bezmála polovinu Smartwings.
Ve světovém měřítku by masivní záchrana tuzemské aerolinky nebyla ojedinělá. Vlády všude v ekonomicky vyspělém světě zachraňují své letecké dopravce, včetně těch, kteří se specializují na lety do dovolenkových destinací.
Například vláda australského státu Queensland v současnosti podniká kroky za účelem záchrany kolabující aerolinky Virgin Australia. Zvažuje nouzový kapitálový vstup do ní, záchranný úvěr, garanci, či jinou formu finanční pomoci.
Převzetí podílu ve vlajkovém leteckém dopravci, Icelandair, zvažuje také islandská vláda. Vláda v Reykjavíku je také připravena pokrýt ztráty domácího dopravce, jež se den co den prohlubují v souvislosti s ekonomickými dopady pandemie koronaviru.
Německá vláda zachraňuje vlajkového dopravce Lufthansu. Jednou z intenzivně diskutovaných variant pomoci je získání 25,1procentního podílu v něm. Toto řešení obhajuje například ministr financí Olaf Scholz.
Podíl v Lufthanse žádá také rakouský kancléř Sebastian Kurz, resp. jeho vláda. Ta v současnosti jedná s německou aerolinkou o záchraně jedné z jeho dcer, Austrian Airlines. Podmiňuje ji právě kapitálovým vstupem do Lufthansy.
Švýcarský parlament začátkem května posvětil vládní injekci letecké branži v zemi čítající 1,9 miliardy švýcarských franků. Z tohoto balíku směřuje 1,275 miliardy franků ve formě záruk dopravcům Swiss a Edelweiss, které rovněž patří do skupiny Lufthansa.
Německá aerolinka Condor, specializující na lety do dovolenkových destinací, dcera zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook, aktuálně získala od německé vlády záchrannou půjčku v objemu 550 milionů eur.
Francouzsko-nizozemská skupina Air France-KLM si už s příslušnými vládami vyjednala obří záchranný balík čítající zhruba deset miliard eur půjček a garancí.
To jsou však jen některé příklady. Třeba v USA se také vláda stává klíčovým akcionářem tamních leteckých dopravců. Letecké branži v zemi navíc nově pomáhá americká centrální banka svým masivním programem odkupu podnikových dluhopisů.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom
CZECH FUND
Cílem fondu CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND je přinášet pravidelné výnosy pocházející z nájmů a kontinuálního zvyšování hodnoty podílů v nemovitostních společnostech a nemovitostech. Fond investuje do nemovitostních společností a/nebo nemovitostí v České republice s trvale udržitelným ekonomickým rozvojovým potenciálem, jako jsou např. administrativní budovy, nákupní centra, obchodní domy, hotely a logistické areály. Fond má sídlo v Lichtenštejnsku, je pod dohledem lichtenštejnského regulátora FMA (Finanzmarktaufsicht). Rozhodnutím České národní banky byl fond uznán jako srovnatelný se speciálním fondem nemovitostí podle českého práva. Nabízení investic do fondu v České republice je tak pod dohledem České národní banky a podléhá českým předpisům.
Více informaci na : https://czech-fund.cz/
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Mimořádná opatření - Aktuální opatření české vlády a ministerstev v souvislosti s koronavirem v ČR
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Kauza Smartwings: Jak vlády zachraňují letecké dopravce v zahraničí
- Letečtí dopravci v Evropě čelí „tsunami“ propouštění, bez pomoci vlád mnozí nepřežijí. V těžké situaci je i tuzemská Smartwings
- Záchrana Smartwings má svá úskalí, pokud však zachraňujeme třeba OSVČ, nelze diskriminovat tak, že aerolince záchranu upřeme
- Smartwings se pomoci státu nakonec patrně dočkají, Německo zachraňuje srovnatelnou aerolinku Condor. Ať rozhodne zákazník, svým „hlasováním platební kartou“, zda chce létat i dále
- Letecké společnosti padají do propasti. Letecké aliance vyzývají vlády k pomoci
- České aerolinie a Smartwings rozjíždějí letecký most mezi ČR a Čínou, dovezou zdravotnický materiál
- České aerolinie a Smartwings rozjíždějí letecký most mezi ČR a Čínou, dovezou zdravotnický materiál
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Miroslav Novák, Citfin
Euro za 27 Kč – reálná možnost v případě, že letos americká ekonomika spadne do recese
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři