Těžké váhy z Wall Street spustily alarm kvůli cenám akcií
Největší jména ze světa financí docházejí k názoru, který se ještě před několika týdny zdál velice nepravděpodobný: Akcie jsou nesmírně nadhodnocené.
Už i legendární investoři jako Stan Druckenmiller a David Tepper po rapidním oživení na trhu přispěli s tím, že riziková odměna za držení akcií je nejhorší, s jakou se v posledních letech setkali. Druckenmiller v úterý označil zotavení ve tvaru písmene V (myšlenka, že se ekonomika rychle zotaví, jakmile se pandemie koronaviru uklidní) za „fantazii“. Tepper ve středu uvedl, že spolu s rokem 1999 jsou akcie nadhodnoceny nejvíce, co kdy viděl.
Tato představa se rozšiřuje i mezi manažery peněz na Wall Street. Investoři začínají mít podezření, že podpora Fedu, stejně jako stimuly ministerstva financí za 3 biliony dolarů, nemusí stačit na vyrovnání rostoucí nezaměstnanosti, vlně bankrotů a nekončící pandemií. Manažeři, včetně Billa Millera, Paula Singera a Paula Tudor Jonese vyjádřili pochybnosti buď o trzích, nebo o ekonomice. Tato medvědí nálada ostře kontrastuje s optimismem, který vytlačil index S&P 500 o 26 % nahoru z březnového minima.
Varování upoutala pozornost i amerického prezidenta Donalda Trumpa, který bojuje o znovuzvolení, a nyní se dívá na to, jak jeho plány na prosperující ekonomiku drtí virus. Ve středečním tweetu zaútočil na „takzvané bohaté lidi“:
"Vždycky si pamatujte, že někteří proti němu mají velké sázky, a pokud klesne, vydělají spoustu peněz," napsal Trump o akciovém trhu. "Pak otočí, získávají velkou publicitu a tlačí to nahoru. Dostanou vás tak, i tak. “
Jeho kritika odborníky na Wall Street pravděpodobně neovlivní. Index S&P 500 tento týden klesl o 3,8 % a investoři i ekonomové předpovídají další poklesy v důsledku neustálého boje za zotavení ekonomiky.
Šéf Fedu Jerome Powell přibližně v dobu zveřejnění Trumpova tweetu ve svém projevu nastínil scénář zkázy s hromadnými bankroty a masovou nezaměstnaností. Powell řekl, že tvůrci politik budou možná muset udělat víc, aby zabránili dlouhodobému poškození ekonomiky.
Tepper, který spravuje hedgeový fond Appaloosa za 13 miliard dolarů, oproti konci března otočil. Tehdy říkal, že „zobe“ akcie, nakupuje společnosti zaměřené na technologie nebo nemocnice a zdravotnictví. Ve středu ale na CNBC uvedl, že valuace některých akcií na Nasdaq jsou „šílené“. A jako obtížné sektory k investování nyní vypíchl také banky a letecké společnosti.
Druckenmiller v úterý v ekonomickém klubu v New Yorku uvedl, že podle jeho analýzy likvidita, která nyní táhne trhy výše, se brzy zmenší, protože půjčky ministerstva financí vytlačí soukromou ekonomiku a dokonce i ohromné nákupy Fedu. Dodal, že ještě nikdy nezažil, aby riziko vlastnictví akcií tolik převažovalo nad potenciálním ziskem z nich.
Miliardář Leon Cooperman poukázal na e-mail, který napsal na konci dubna a který předpovídal, že vládní kroky v boji proti pandemii povedou ke zvýšení daní a další regulaci. Odhadl, že by se index S&P 500 měl obchodovat níže - někde mezi 2 200 až 2 800 body - což naznačuje, že by akcie mohly klesnout až o 22 %.
V poslední době zaujali obranné pozice i další investoři. Tudor Jones, který provozuje Tudor Investment, řekl klientům na začátku května, že investoval do zlata, a dokonce i vložil malé procento majetku své firmy do bitcoinu. Mezitím Carl Icahn koncem dubna sdělil, že akcie nekupuje. Místo toho shromažďuje hotovost a shortuje komerční nemovitosti.
Miller, který sází na jednotlivé akcie, v e-mailu řekl, že změnil názor na vyhlídky trhu v blízké budoucnosti. "Nákupní příležitost, o které jsem mluvil na CNBC 18. března, netrvala tak dlouho, jak jsem si myslel," řekl Miller. "Poté, co od minim 23. března to šlo nahoru asi o 30 %, bych si myslel, že pauza a nějaká konsolidace bude v pořádku." Předpovídá, že by S&P 500 mohl ze své současné úrovně klesnout o 4 % nebo 5 %.
Několik medvědích manažerů hedgeových fondů spustilo alarm již počátkem tohoto roku. Crispin Odey klientům v březnovém komentáři řekl, že „proti zpomalení není imunní nic“. "Kupujte si své oblíbené akcie, nebudu vás od toho odrazovat," napsal. "Ale odteď stojíte na špatné straně historie."
Singer, zakladatel Elliott Managementu, řekl v polovině dubna klientům (v době, kdy akcie stoupaly), že výhled na akcie je hrozný. Globální akciové trhy by ze svého únorového vrcholu mohly klesnout o 50 % a více, řekl.
A nejde jen o správce fondů. Miliardář Mark Cuban, který je součástí skupiny zvolené minulý měsíc Trumpem, která má radit s opětovným otevřením ekonomiky, uvedl, že ohledně akcií souhlasí s Druckenmillerem. "Akcie jsou nadhodnoceny a riziková odměna tam nebude, dokud neuvidíme plán testování ze strany vlády," napsal Cuban v e-mailu.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory