Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  05.05.2020 09:08:59

Zajímavější data dnes přijdou pouze z USA (Ranní zpráva z finančního trhu)

Dnešní den přinese zveřejnění cen průmyslových výrobců v eurozóně za březen. Očekává se další prohloubení jejich poklesu, jak v meziměsíčním, tak i meziročním vyjádření. Hlavní vliv na to bude mít nižší cena ropy na světových trzích. V USA dnes zveřejní březnová data zahraničního obchodu, která pravděpodobně ukáží na další prohloubení obchodního deficitu. Historicky nejpesimističtější náladu v americkém sektoru služeb by měl pak indikovat index ISM.

Dnešní kalendář kurzotvorných informací toho moc nenabídne

Z Evropy dnes přijdou pouze data o březnovém vývoji cen průmyslových výrobců v eurozóně. Očekává se další prohloubení poklesu, a to jak meziměsíčním, tak i meziročním vyjádření. Dominantní vliv na to bude mít výrazně nižší cena ropy na světových trzích, která se nyní obchoduje pod 30 USD/barel. Nižší ceny v energetickém průmyslu a v odvětí výroby meziproduktů již ovlivňovaly vývoj průmyslových cen v únoru, nyní tak pravděpodobně jejich negativní působení ještě posílí. Častečný vliv pak již může mít i nižší poptávka v důsledku současné koronavirové krize. Z USA se dočkáme březnových výsledků zahraničního obchodu a také ISM indexu z oblasti služeb. Schodek amerického zahraničního obchodu se podle našich odhadů v březnu prohloubil na 44,4 mld. USD, z únorových 39,9 mld. USD. Vliv koronavirové krize zde bude prozatím pouze zprostředkovaný přes nižší poptávku po amerických vývozech, výraznější prohloubení deficitu však nejspíše přijde v dubnu. V případě ISM indexu očekáváme, že jeho dubnová hodnota překoná historická minima z listopadu 2008. Současná krize je totiž výjmečná i v kontexu dlouhé ekonomické historie Spojených států, když nejzasaženějším sektorem jsou nyní služby, zatímco v minulosti trpěl zejména výrobní sektor. Není tak divu, že se nálada amerických podnikatelů v oblasti služeb nachází na bodu mrazu.

Jelikož dění na evropském kontinentu toho dnes moc nenabídne, bude se celý region upínat především k datům z USA. Zasadní pro vývoj regionálních měn tak bude především kurz eura k dolaru.

PMI výrazně poklesl, nezaměstnanost jen mírně vzrostla

Včerejší den byl především ve znamení dalšího kola zveřejnění dubnových indexů nákupních manažerů (PMI), a to včetně toho českého. Nálada v českém zpracovatelském průmyslu se výrazně snížila, když PMI poklesl z březnových 41,3 b. na 35,1 b. v dubnu. Jedná se tak o nejhorší výsledek od března 2009. V době finanční krize byla nálada ve výrobním sektoru jen mírně pesimističtější. Včera zveřejněná dubnová hodnota se nacházela velmi blízko našeho odhadu, avšak nad očekáváním trhu, který počítal s ještě větším propadem PMI na 30 b. Více jsme o tom psali zde https://bit.ly/3b2LGiC. S tím, jak dochází k postupnému rozvolňování vládních opatření v ČR a také v zahraničí, lze předpokládat, že index nákupních manažerů dosáhl svého dna a v květnu již pravděpodobně dojde k mírnému zlepšení. I tak však zcela jistě zůstaneme pod hranicí 50 b. Z ostatních zemí PMI výrazně poklesl také v Polsku, Itálii a Španělsku, a ve všech třech případech dosáhl zhruba 30 b. Výjimkou bylo pouze Maďarsko, kde došlo k mírnému nárůstu důvěry ve výrobním sektoru a jen nepatrně se tak korigoval její výrazný pokles v březnu.

Státní rozpočet ČR podle včera zveřejněných dat hospodařil v prvních čtyřech měsících letošního roku s deficitem 93,8 mld. . Oproti stejnému období minulého roku je tak výsledek horší o 64,1 mld. . Z pohledu dubnových výsledků se jednoznačně jedná o nejhorší výsledek v historii. Rozhodující však bude druhá polovina roku. Prozatím jsou hlavním důvodem rekordního deficitu vyšší výdaje než nižší příjmy, ale to by se podle nás mělo v nejbližších měsících otočit. Zásadní však budou další kroky vlády, zejména různé formy odložení plateb sociálního pojištění, které tvoří zhruba třetinu všech příjmů státního rozpočtu. Naopak výdaje státu by ve výsledku nemusely být tak vysoké, jako s tím počítá současný plán. Více jsme o tom psali zde https://bit.ly/2xu28L8.

Zhruba s týdenním předstihem byl včera zároveň publikován dubnový podíl nezaměstnaných osob, který oproti předchozímu měsíci vzrostl jen o 0,4 p.b. na 3,4 %. V průběhu dubna se na Úřadu práce zaevidovalo celkem 52 995 nových uchazečů o zaměstnání, meziročně tedy o 17 178 osob více. Nejvíce jich i nadále přicházelo z odvětví služeb a obchodu. K meziměsíčnímu nárůstu nezaměstnanosti došlo ve všech 77 okresech. Spolu s narůstajícím počtem uchazečů o zaměstnání dochází k poklesu volných pracovních míst evidovaných na Úřadu práce, kterých bylo v dubnu meziměsíčně o 9 539 méně. K dalšímu pravděpodobně již výraznějšímu nárůstu nezaměstnanosti dojde v květnu.

Koruna včera vůči euru posílila a korigovala tak páteční oslabení, oproti dolaru naopak mírně ztratila. Nejednoznačný směr vývoje a vyšší míru volatility v průběhu včerejšího obchodování vykazoval vůči euru polský zlotý i maďarský forint. Jiná situace byla ve vztahu k dolaru, kde obě měny oslabily. Dolar včera proti euru postupně umazával ztráty, které nabral v závěru minulého týdne.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

14.04.2023Závěr týdne ve znamení slabých dat z USA (Ranní zpráva z finančního trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
04.11.2022Další silná data z amerického trhu práce (Ranní zpráva z finančního trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688