Nadvýkonnost amerických akcií nemůže vydržet dlouho, říká investiční stratég
Americké akcie máme ve svých portfoliích silně podvážené vůči srovnávacím indexům. Domníváme se, že ve střednědobém horizontu budou za dalšími globálními trhy výrazně zaostávat.
Trend posledních let, kdy americké akcie vykazovaly výrazně lepší výkonnost, by se podle našeho názoru měl postupně obrátit. Argumentem jsou primárně valuace, americký trh je podle našeho názoru enormně předražený.
Zdroj: Goldman Sachs
- Ukazatel celkové tržní kapitalizace amerických akcií vůči nominálnímu HDP USA, oblíbený valuační ukazatel Warrena Buffetta, je na úrovni 186 % (historicky 95. percentil). Čím blíže 100 %, tím vyšší valuace.
- Ukazatel hrubé hodnoty firem (EV) vůči tržbám je na úrovni 2,6 (99. percentil).
- Populární ukazatel EV/EBITDA na extrémně vysoké úrovni 13,1 odpovídá 95. percentilu.
I další sledované ukazatele potvrzují, že jsou americké akcie nadhodnocené. Jedinou výjimkou v tabulce je poslední indikátor, který ukazuje na relativní valuační atraktivitu amerických akcií oproti americkým vládním dluhopisům. Jeho hodnota je relativně nízká, to ovšem znamená pouze to, že dluhopisy jsou oproti akciím ještě daleko dražší.
Medián sledovaných percentilů je 90, což je opravdu hodně. Znamená to, že v historii byly americké akcie dražší pouze v 10 % času.
Druhá část tabulky ukazuje hodnoty pro mediánovou akcii z indexu S&P 500. Prozrazuje, že mediánový titul z indexu akcií velkých amerických firem je ještě výrazněji nadhodnocen než celý index. Předražení amerického trhu potvrzují i naše vlastní proprietární indikátory.
Závěr je proto podle mě jednoznačný. Americké akcie jsou příliš vysoce oceněné na to, aby měly výrazný potenciál zajímavého zhodnocení v příštích letech (ve střednědobém horizontu). Trh v USA po finanční krizi podstatně posílil a překonal ostatní (nejen) vyspělé regiony. To nemůže trvat věčně.
Co může spustit období podvýkonnosti amerických akcií? Vítězství demokratického kandidáta v amerických prezidentských volbách, opětovné rozjitření obchodní války USA s Čínou, případně jakákoli chyba v měnové politice Fedu (například dřívější než aktuálně investory očekávané ukončení nafukování bilance banky v rámci programu pumpování likvidity na krátkodobý peněžní trh).
Autorem textu je Michal Stupavský, investiční stratég, Conseq Investment Management.
Další článek: Filip Kejla (WOOD & Company): Americké akcie dávají dlouhodobě smysl, Apple je toho jasným příkladem
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?