Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  14.02.2020 09:56:35

Růst HDP ČR za rok 2019 znamená nejslabší dynamiku od roku 2013

Růst české ekonomiky v závěru loňského roku dále zpomalil, meziroční růst HDP na úrovni 1,7 % dle stávajících údajů představuje nejslabší nárůst od 3. čtvrtletí roku 2016.
Vykázaný mezičtvrtletní růst 0,2 % znamená nejslabší přírůstek HDP od 1. čtvrtletí roku 2014 a jde o mírně slabší výsledek, než čekal finanční trh a ČNB.

Mezičtvrtletnímu růstu HDP na úrovni 0,2 % by teoreticky odpovídal meziroční růst ekonomiky zhruba tempem 1,8 % či 1,9 %.
Z oficiálně vykázaného meziročního růstu vyplývá, že zřejmě došlo k revizi údajů o růstu HDP za předchozí čtvrtletí, v případě meziročního růstu by mělo jít o revizi směrem dolů.

Jako vždy u těchto předběžných údajů platí konstatování, že na detailní statistiku o výkonu HDP v závěrečném čtvrtletí a za rok 2019 jako celek si ještě musíme několik týdnů počkat: statistický úřad detailní údaje zveřejní 3. března.
Z komentářů ČSÚ nicméně plyne, že na straně poptávky táhla českou ekonomiku v závěru loňského roku především spotřeba domácností, což není překvapivé. Solidní růst mezd a obecně i nadále příznivá situace na trhu práce nahrává do karet tomu, aby české domácnosti dále zvyšovaly svou spotřebu.
Spotřeba domácností byla klíčovým tahounem růstu české ekonomiky i v celém loňském roce a klíčovou roli z pohledu růstu tuzemské ekonomiky by soukromá spotřeba měla hrát i letos.

Za celý rok 2019 vykázal HDP růst 2,4 %, což znamená zpomalení z růstu 2,8 %, jenž česká ekonomika dle stávajících dat vykázala v roce 2018.
Růst 2,4 % fakticky znamená nejslabší dynamiku HDP České republiky od roku 2013 – tehdy ovšem česká ekonomika vykázala celoroční pokles.

Zpomalení tempa růstu české ekonomiky v závěru loňského roku a za rok 2019 jako celek není nijak překvapivé.
Slabší růst HDP České republiky zapadá do obrázku zpomalujícího hospodářského růstu v eurozóně včetně Německa, tedy do obrázku méně příznivého vývoje poptávky na našich hlavních exportních trzích.
To se podepsalo i do negativního příspěvku zpracovatelského průmyslu k výkonu české ekonomiky, jak to v komentáři k HDP za loňské závěrečné čtvrtletí zmiňuje statistický úřad.

Pro zpomalení růstu v samotném závěrečném čtvrtletí roku 2019 pak hovořila také měsíční data z české ekonomiky.

Další zpomalení růstu české ekonomiky čekám i pro letošní rok, celoroční růst HDP by měl klesnout pod dvě procenta, můj odhad růstu HDP v roce 2020 činí 1,9 %.
I nadále platí konstatování, že o vývoji v letošním roce rozhodnou především zahraniční faktory, tedy situace v mezinárodním obchodě, nově koronavirus a celkově vývoj růstu světové ekonomiky a především pak hospodářská situace v eurozóně.
Jakkoliv sdílím názor, že tempo růstu ekonomiky eurozóny v průběhu letošního roku oživí, tak za rok 2020 jako celek půjde o faktor táhnoucí českou ekonomiku k celoročnímu zpomalení růstu HDP.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688