(Kurzy.cz)
Saúdové se zbavili většiny akcií Tesla, akcie Uber drží nadále
Společnost Tesla přišla o historicky jednoho z největších institucionálních akcionářů. Suverénní investiční fond Saúdské Arábie The Public Investment Fund (dále jen PIF) v minulosti vlastnil téměř 5 % podíl v automobilce. Svého času měl dokonce údajně jednat o převzetí celé společnosti. Podílu se však začal následně postupně zbavovat, když také „přesedlával“ do konkurenčního projektu Lucid Motors, a dle posledních údajů k 31. prosinci již vlastnil jen „zanedbatelných“ 39 tisíc akcií Tesla. A přestože se dle všeho jednalo o solidně ziskovou investici, PIF si mohl přijít na mnohem více miliard dolarů.
Ještě ke konci 3. čtvrtletí držel PIF v Tesle téměř 8,3 mil. akcií (4,6 %). Jak tento týden ukázalo regulatorní hlášení, v závěrečné části roku ale došlo na prodej většiny. Tedy v období, kdy se akcie Tesla obchodovaly v rozpětí zhruba 230 až 430 USD. V tomto týdnu se přitom dokonce již na pouhých 32 USD přibližovaly hranici 1 000 USD. V daný okamžik by měl jejich dřívější zmiňovaný podíl hodnotu již 8 mld. USD. Saúdové by zkrátka při posečkání s prodejem mohli prodávat za násobně vyšší ceny.
Vývoj akcií Tesla (TSLA) za posledních 6 měsíců
PIF je jedním z největších státních investičních fondů na světě s celkovými odhadovanými aktivy 320 mld. USD. Na samotné Wall Street lze však dohledat již jen investici do společnosti Uber Technologies (UBER). Do této taxislužby Saúdská Arábie nicméně prostřednictvím zmiňovaného fondu investovala již v roce 2016, tedy ještě před loňskou primární emisí (IPO). I zde PIF stále patří k největším akcionářům s podílem zhruba 4,2 %. Ke konci roku totiž nadále držel přes 72,8 mil. akcií Uber. Tento týden Saúdům nyní udělal radost, když na konci týden v reakci na reportované výsledky poskočil o téměř desetinu nad hladinu 40 USD. Dostal se tak nejvýše od srpna a zmírnil tím vlastně své ztráty od IPO za 45 USD.
Portfolia k 31.12.2019
Právě v těchto dnech se začínají poodkrývat investice velkých hráčů. Institucionální investoři totiž musí do poloviny února nahlásit americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) stavy svých portfolií ke konci roku. Jak plyne z výše uvedeného, některé společnosti tak již učinili. V týdnu jsme tak v článku „Tesla: majitele během 2 dnů vyměnilo 60 procent emise“ zmiňovali další navýšení podílu v kalifornské společnosti ze strany Baillie Gifford, která si tím dále upevnila svou pozici největšího institucionálního investora.
V příštích dnech pak přineseme akcionářské novinky k mediální Central European Media Enterprises (CETV). Přestože na konci října došlo k oznámení o převzetí firmy ze strany skupiny PPF, v CETV se v závěru roku objevilo hned několik nových akcionářů...
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?