Vývoj na devizovém trhu ve 2. týdnu (6.1.-10.1.2020)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Průmyslová produkce v listopadu poklesla o 1,1 % m/m a 3,2 % r/r
EZ - Index spotřebitelských cen v prosinci předběžně +0,3 % m/m a +1,3 % r/r
PL - Spotřebitelské ceny v prosinci výrazně zrychlily o 0,8 % m/m a 3,4 % r/r
US - Index ISM v sektoru služeb v prosinci vzrostl na 55,0 z listopadových 53,9 bodu
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Index spotřebitelských cen (prosinec), Maloobchodní tržby (listopad)
DE - Hrubý domácí produkt v roce 2019 - předběžný odhad
US - Index spotřebitelských cen (prosinec)
US - Maloobchodní tržby (prosinec)
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Koruna si vůči euru dokázala v tomto týdnu připsat další zisky a od pondělního odpoledne se v podstatě nepřetržitě obchodovalo pod hladinou 25,30 CZK/EUR. Koruna se aktuálně pohybuje na dohled post-intervenčnímu maximu z roku 2018 (25,12 CZK/EUR).
- Tento týden a především jeho druhá polovina byla bohatá na čerstvé statistiky z domácí ekonomiky. Ve čtvrtek byl zveřejněn listopadový zahraniční obchod a prosincový podíl nezaměstnaných osob. Výsledek zahraničního obchodu lze označit za zklamání. Tempo růstu exportu a importu pokleslo v meziměsíčním i v meziročním srovnání a přebytek obchodní bilance s 10,2 mld. korun zaostal za tržním odhadem. Za nižším přebytkem obchodní bilance stálo v listopadu především prohloubení negativního salda s počítači a elektronickými přístroji a nižší přebytek obchodu s motorovými vozidly. Již nyní je zřejmé, že v roce 2019 nebude překonám rekord přebytku obchodní bilance z roku 2016, když prosinec je zatížen zvýšenými importy a prosincová obchodní bilance je tradičně záporná.
- Podíl nezaměstnaných osob v prosinci s ohledem na negativní sezónnost vzrostl na 2,9 % z listopadových 2,6 %. Zvýšil se jak počet nezaměstnaných, tak i nabídka pracovních míst. V souhrnu za celý rok 2019 podíl nezaměstnaných osob činil 2,8 %, což je pokles oproti 3,2 % v roce 2018. Domácí ekonomika v závěru roku 2019 dále zpomalovala a některé podniky, především ty průmyslové, začaly snižovat zaměstnanecké stavy. V souhrnu však situace na pracovním trhu zůstává i nadále příznivá (z pohledu pracujících).
- V pátek listopadový pokles průmyslové produkce (-1,1 % m/m a -3,2 % r/r) i nových zakázek (-2,9 % r/r) potvrdil slabost českého průmyslu v závěru loňského roku. Domácí průmysl tak dále ztrácí dech a více se v něm začínají odrážet slabá průmyslová čísla z Německa. V závěru loňského roku průmyslová produkce poklesne a slabý bude velmi pravděpodobně i začátek letošního roku. Celkem solidní růst si naopak v listopadu přispalo stavebnictví (1,2 % m/m a 4,5 % r/r) a to jak pozemní, tak i inženýrské stavitelství. Růst české ekonomiky byl ve 3. čtvrtletí finálně potvrzen na +0,4 % k/k a 2,5 % r/r.
Vývoj USD/CZK
- Vůči americkému dolaru koruna v úvodu nového týdne posílila pod hladinu 22,60 CZK/USD (šestiměsíční maximum české měny), avšak následně v průběhu týdne pozvolna oslabovala. Zkraje pátečního odpoledne se obchodovalo těsně pod úrovní 22,80 CZK/USD. Tyto řádky jsou psány ještě před odpoledními daty z amerického pracovního trhu (míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP), které mohou s kurzem zahýbat.
- Dolaru v průběhu týdne pomáhala lepší čísla z americké ekonomiky – prosincový index ISM v sektoru služeb (55,0 bodu) či prosincová tvorba nových pracovních míst v soukromém sektoru ADP (202 tis.). Obavy z eskalace konfliktu na Blízkém východě (Írán vs. USA) se do kurzu dolaru významněji nepromítly, respektive určité zklidnění situace pomohlo americké měně.
Vývoj PLN/CZK
- Vůči polskému zlotému měla koruna v tomto týdnu tendenci mírně posilovat. Obchodování se pozvolna přesunulo k hladině 5,95 CZK/PLN ve druhé polovině týdne.
- Z makroekonomických statistik v Polsku v úterý překvapil předběžný odhad prosincové inflace. Spotřebitelské ceny v závěru loňského roku výrazně zrychlily na 0,8 % m/m, respektive na 3,4 % r/r, když výrazně zdražily především potraviny. Jádrová inflace, tj. inflace po očištění o potraviny a ceny energií, v prosinci rovněž zrychlila nad 3 % r/r. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že na začátku letošního roku meziroční inflace zamíří nad 4 % (s ohledem na očekávané zvýšení cen energií). Inflační cíl polské centrální banky (NBP) přitom činí 2,5 %.
- V kontextu prosincové inflace bylo následně ve středu zajímavé zasedání NBP, první v letošním roce. NBP podle předpokladů ponechala úrokové sazby beze změny – hlavní sazba tak i nadále setrvává na 1,50 %. Zrychlení spotřebitelské inflace však NBP bagatelizovala, když vyšší růst inflace považuje za dočasný a nehodlá na něj reagovat. V tomto směru je pravdou, že v prosinci byly hlavním zdrojem růstu cen potraviny a od ledna to budou energie, což jsou položky mimo dosah měnové politiky. NBP navíc akcentovala slabší hospodářský růst v zahraniční a stále přetrvávající nejistoty. Šéf NBP A. Glapiński navíc zopakoval, že následující pohyb sazeb bude spíše snížení než zvýšení. V letošním roce tak navzdory rychlejší inflaci zůstává nejpravděpodobnějším scénářem v Polsku stabilita úrokových sazeb.
Vývoj EUR/USD
- Obchodování na hlavním měnovém páru probíhalo v tomto týdnu primárně v rozmezí 1,11 a 1,12 USD/EUR. Na začátku týdne se dařilo společné evropské měně, která posílila na úroveň 1,12, avšak výraznější zisky si přispat nedokázala. V dalších dnech již euro v podstatě výhradně oslabovalo a v pátek zkraje odpoledne se kurz nacházel těsně pod hladinou 1,11.
- V eurozóně byl zveřejněn předběžný odhad spotřebitelské inflace za prosinec (0,3 % m/m a 1,3 % r/r). Spotřebitelské ceny zrychlily, když nejrychleji meziročně rostly potraviny a služby. Oproti tomu růst cen energií a zboží byl slabý. Inflace v eurozóně by měla dále zrychlit i na začátku letošního roku, avšak na udržitelné dosažení 2 % inflačního cíle Evropské centrální banky (ECB) to rozhodně stačit nebude. Inflační vývoj v ČR či v Polsku je od inflační reality v eurozóně značně odtržen.
- V Německu stála v tomto týdnu za pozornost listopadová čísla z tamního průmyslu. Nové průmyslové zakázky zklamaly, když v listopadu poklesly o 1,3 % m/m a o 6,5 % r/r. Za meziměsíčním poklesem zakázek stál především pokles zakázek ze zahraničí (-3,1 % m/m), zatímco domácí zakázky vzrostly (1,6 % m/m). Průmyslová produkce v listopadu vzrostla o 1,1 % m/m, avšak poklesla o 2,6 % r/r. Aktuální čísla z listopadu v kombinaci s předstihovými indexy (Ifo, PMI) naznačují, že v závěru loňského roku začalo docházet k určité stabilizaci německého průmyslu. V každém případě je zatím vyloženě předčasné hovořit o oživení průmyslové aktivity v největší evropské ekonomice.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 36 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Platina - ceny a grafy platiny, vývoj ceny platiny 1oz - 1 rok - měna USD
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Nenechávejte baterii a FVE ležet ladem, využívejte je k vyrovnávání sítě
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla