Vývoj na devizovém trhu ve 2. týdnu (6.1.-10.1.2020)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Průmyslová produkce v listopadu poklesla o 1,1 % m/m a 3,2 % r/r
EZ - Index spotřebitelských cen v prosinci předběžně +0,3 % m/m a +1,3 % r/r
PL - Spotřebitelské ceny v prosinci výrazně zrychlily o 0,8 % m/m a 3,4 % r/r
US - Index ISM v sektoru služeb v prosinci vzrostl na 55,0 z listopadových 53,9 bodu
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Index spotřebitelských cen (prosinec), Maloobchodní tržby (listopad)
DE - Hrubý domácí produkt v roce 2019 - předběžný odhad
US - Index spotřebitelských cen (prosinec)
US - Maloobchodní tržby (prosinec)
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Koruna si vůči euru dokázala v tomto týdnu připsat další zisky a od pondělního odpoledne se v podstatě nepřetržitě obchodovalo pod hladinou 25,30 CZK/EUR. Koruna se aktuálně pohybuje na dohled post-intervenčnímu maximu z roku 2018 (25,12 CZK/EUR).
- Tento týden a především jeho druhá polovina byla bohatá na čerstvé statistiky z domácí ekonomiky. Ve čtvrtek byl zveřejněn listopadový zahraniční obchod a prosincový podíl nezaměstnaných osob. Výsledek zahraničního obchodu lze označit za zklamání. Tempo růstu exportu a importu pokleslo v meziměsíčním i v meziročním srovnání a přebytek obchodní bilance s 10,2 mld. korun zaostal za tržním odhadem. Za nižším přebytkem obchodní bilance stálo v listopadu především prohloubení negativního salda s počítači a elektronickými přístroji a nižší přebytek obchodu s motorovými vozidly. Již nyní je zřejmé, že v roce 2019 nebude překonám rekord přebytku obchodní bilance z roku 2016, když prosinec je zatížen zvýšenými importy a prosincová obchodní bilance je tradičně záporná.
- Podíl nezaměstnaných osob v prosinci s ohledem na negativní sezónnost vzrostl na 2,9 % z listopadových 2,6 %. Zvýšil se jak počet nezaměstnaných, tak i nabídka pracovních míst. V souhrnu za celý rok 2019 podíl nezaměstnaných osob činil 2,8 %, což je pokles oproti 3,2 % v roce 2018. Domácí ekonomika v závěru roku 2019 dále zpomalovala a některé podniky, především ty průmyslové, začaly snižovat zaměstnanecké stavy. V souhrnu však situace na pracovním trhu zůstává i nadále příznivá (z pohledu pracujících).
- V pátek listopadový pokles průmyslové produkce (-1,1 % m/m a -3,2 % r/r) i nových zakázek (-2,9 % r/r) potvrdil slabost českého průmyslu v závěru loňského roku. Domácí průmysl tak dále ztrácí dech a více se v něm začínají odrážet slabá průmyslová čísla z Německa. V závěru loňského roku průmyslová produkce poklesne a slabý bude velmi pravděpodobně i začátek letošního roku. Celkem solidní růst si naopak v listopadu přispalo stavebnictví (1,2 % m/m a 4,5 % r/r) a to jak pozemní, tak i inženýrské stavitelství. Růst české ekonomiky byl ve 3. čtvrtletí finálně potvrzen na +0,4 % k/k a 2,5 % r/r.
Vývoj USD/CZK
- Vůči americkému dolaru koruna v úvodu nového týdne posílila pod hladinu 22,60 CZK/USD (šestiměsíční maximum české měny), avšak následně v průběhu týdne pozvolna oslabovala. Zkraje pátečního odpoledne se obchodovalo těsně pod úrovní 22,80 CZK/USD. Tyto řádky jsou psány ještě před odpoledními daty z amerického pracovního trhu (míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP), které mohou s kurzem zahýbat.
- Dolaru v průběhu týdne pomáhala lepší čísla z americké ekonomiky – prosincový index ISM v sektoru služeb (55,0 bodu) či prosincová tvorba nových pracovních míst v soukromém sektoru ADP (202 tis.). Obavy z eskalace konfliktu na Blízkém východě (Írán vs. USA) se do kurzu dolaru významněji nepromítly, respektive určité zklidnění situace pomohlo americké měně.
Vývoj PLN/CZK
- Vůči polskému zlotému měla koruna v tomto týdnu tendenci mírně posilovat. Obchodování se pozvolna přesunulo k hladině 5,95 CZK/PLN ve druhé polovině týdne.
- Z makroekonomických statistik v Polsku v úterý překvapil předběžný odhad prosincové inflace. Spotřebitelské ceny v závěru loňského roku výrazně zrychlily na 0,8 % m/m, respektive na 3,4 % r/r, když výrazně zdražily především potraviny. Jádrová inflace, tj. inflace po očištění o potraviny a ceny energií, v prosinci rovněž zrychlila nad 3 % r/r. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že na začátku letošního roku meziroční inflace zamíří nad 4 % (s ohledem na očekávané zvýšení cen energií). Inflační cíl polské centrální banky (NBP) přitom činí 2,5 %.
- V kontextu prosincové inflace bylo následně ve středu zajímavé zasedání NBP, první v letošním roce. NBP podle předpokladů ponechala úrokové sazby beze změny – hlavní sazba tak i nadále setrvává na 1,50 %. Zrychlení spotřebitelské inflace však NBP bagatelizovala, když vyšší růst inflace považuje za dočasný a nehodlá na něj reagovat. V tomto směru je pravdou, že v prosinci byly hlavním zdrojem růstu cen potraviny a od ledna to budou energie, což jsou položky mimo dosah měnové politiky. NBP navíc akcentovala slabší hospodářský růst v zahraniční a stále přetrvávající nejistoty. Šéf NBP A. Glapiński navíc zopakoval, že následující pohyb sazeb bude spíše snížení než zvýšení. V letošním roce tak navzdory rychlejší inflaci zůstává nejpravděpodobnějším scénářem v Polsku stabilita úrokových sazeb.
Vývoj EUR/USD
- Obchodování na hlavním měnovém páru probíhalo v tomto týdnu primárně v rozmezí 1,11 a 1,12 USD/EUR. Na začátku týdne se dařilo společné evropské měně, která posílila na úroveň 1,12, avšak výraznější zisky si přispat nedokázala. V dalších dnech již euro v podstatě výhradně oslabovalo a v pátek zkraje odpoledne se kurz nacházel těsně pod hladinou 1,11.
- V eurozóně byl zveřejněn předběžný odhad spotřebitelské inflace za prosinec (0,3 % m/m a 1,3 % r/r). Spotřebitelské ceny zrychlily, když nejrychleji meziročně rostly potraviny a služby. Oproti tomu růst cen energií a zboží byl slabý. Inflace v eurozóně by měla dále zrychlit i na začátku letošního roku, avšak na udržitelné dosažení 2 % inflačního cíle Evropské centrální banky (ECB) to rozhodně stačit nebude. Inflační vývoj v ČR či v Polsku je od inflační reality v eurozóně značně odtržen.
- V Německu stála v tomto týdnu za pozornost listopadová čísla z tamního průmyslu. Nové průmyslové zakázky zklamaly, když v listopadu poklesly o 1,3 % m/m a o 6,5 % r/r. Za meziměsíčním poklesem zakázek stál především pokles zakázek ze zahraničí (-3,1 % m/m), zatímco domácí zakázky vzrostly (1,6 % m/m). Průmyslová produkce v listopadu vzrostla o 1,1 % m/m, avšak poklesla o 2,6 % r/r. Aktuální čísla z listopadu v kombinaci s předstihovými indexy (Ifo, PMI) naznačují, že v závěru loňského roku začalo docházet k určité stabilizaci německého průmyslu. V každém případě je zatím vyloženě předčasné hovořit o oživení průmyslové aktivity v největší evropské ekonomice.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 36 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Platina - ceny a grafy platiny, vývoj ceny platiny 1oz - 1 rok - měna USD
- Hliník - ceny a grafy hliníku, vývoj ceny hliníku 1 tuna - 1 rok - měna USD
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna