Mankiw: Proč už nejsem republikán a co by měl dělat příští americký prezident
Známý americký ekonom a autor populárních učebnic ekonomie N. Gregory Mankiw před časem na svém blogu informoval, že se vzdal členství v republikánské straně. Nyní na stránkách The New York Times rozebírá důvody, které jej k tomuto kroku vedly, a následně politiku, které by se podle jeho názoru měl držet budoucí americký prezident.
Své členství ve straně ekonom podle svých slov ukončil zejména proto, že republikáni se stále více stávají stranou Donalda Trumpa a jeho politika pak naplňuje Mankiwovy nejhorší obavy. Vydal se totiž cestou obchodních válek, popírání změn klimatu, velkých rozpočtových deficitů, útoků na centrální banku, chaosu v Bílém domě a útoků na americké spojence v zahraničí. Republikáni v Kongresu se mu v tom pak v podstatě vůbec nesnaží bránit.
Za prvé by se měl snažit o návrat k otevřenému a svobodnému obchodu. Současná vláda totiž staví na politice izolace, ale američtí prezidenti obvykle prosazovali volný obchod. Spojené státy mají podle Mankiwa oprávněné výhrady vůči Číně a zejména vůči tomu, jak nakládá s duševním vlastnictvím. Ale tyto problémy je podle něj nejlepší řešit na půdě Mezinárodní obchodní organizace a ne obchodní válkou. I proto, že ta poškozuje běžné Američany.
Mankiw se také domnívá, že nová americká vláda by se měla snažit o tržní řešení problému klimatických změn. Ty představují „vážnou hrozbu“, na kterou je ale třeba reagovat tak, abychom se vyhnuli „těžkopádné vládní regulaci“. Řešením je uhlíková daň s tím, že vybrané peníze se použijí na uhlíkové dividendy. Nacenění uhlíkových emisí by totiž dalo všem tu správnou motivaci ke snížení uhlíkové stopy.
Důležitá je také politika v oblasti zdravotní péče. Současný systém podle ekonoma má své chyby, ale pro většinu lidí funguje dobře a není důvod pro jeho radikální změnu tak, jak navrhují zmínění demokraté. A v neposlední řadě by nový americký prezident měl jít cestou „společných cílů a humanity“ namísto toho, aby polarizoval společnost a urážel ostatní.
Mankiw se ale obává, že takovou kombinaci u demokratických kandidátů také nenalezne už proto, že řada z nich „démonizuje bohaté, jako kdyby byl úspěch něčím, za co je třeba se stydět“. Řada z těchto lidí je ve skutečnosti podnikavými inovátory, kteří zvyšují celkovou produktivitu a životní standard v celé ekonomice. „Naše problémy jsou společné a taková by měla být i řešení,“ uzavírá Mankiw.
Zdroj: The New York Times
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory