Krátkodobé ztráty a dobývání ztracených pozic
Přelom třetího a čtvrtého kvartálu roku 2019 přinesl rozruch na trhu se zlatem. V minulém týdnu zaznamenalo zlato propad ceny cca o dvě procenta. Cena žlutého kovu v posledním zářijovém dni klesla pod důležitou hranici podpory, která se nacházela na úrovni 1 480 USD za trojskou unci a dostala se až k hranici 1 460 USD za unci. V krátkodobém horizontu by se mohl ještě výrazněji projevit medvědí trend a cena by mohla klesnout k další úrovni podpory a to na 1 450 USD za unci a následně i hlouběji.
Ještě 25. záři se zlato udržovalo kolem úrovně 1 529 USD. Za následným poklesem ceny stojí krátkodobě zvýšená nabídka zlata (investoři vybírali své krátkodobé zisky), lepší ekonomická data, než se čekalo, poměrně silný dolarový index a menší averze k riziku. V minulém týdnu došlo také k určitému uklidnění na finančních trzích po zprávě, že administrativa amerického prezidenta Trumpa zvažuje zrušení povolení uděleného čínským firmám pro obchodování na akciových trzích v USA. Situace se uklidnila poté, co se od tohoto prozatím upustilo.
Během úterka minulého týdne (1. říjen) byla uveřejněna data z amerického průmyslu – výrobní index PMI – ISM, kde očekávání za září bylo 50,5 %, realita však přinesla údaje ve výši 47,8 %, oproti srpnu (49,1 %). Jedná se o nejslabší údaje od června 2009. Na tuto situaci zareagovalo i zlato a od středy minulého týdne (2. říjen) začalo opět posilovat a dobývat ztracené pozice.
I přes události z minulého týdne je z dlouhodobého hlediska nastaven býčí trh a cena zlata má potenciál postupně zamířit až k úrovni 1 600 USD za unci. Hlavními ekonomickými hnacími motory, které mohou žlutý kov k této hranici vystřelit, jsou měnové politiky centrálních bank, hlavně FEDu a ECB, především vývoj úrokových sazeb v kombinace si realizací kvantitativního uvolňování, dále pak rostoucí globální zadlužení a další dějství obchodní války mezi USA a Čínou resp. její dopad na vývoj ekonomiky čínského obra. S napětím budeme sledovat další data o výkonu druhé největší ekonomiky světa – o mnohém mohou napovědět již ta za třetí kvartál. Zapomínat nesmíme ani na politická dramata, blížící se rozuzlení Brexitového chaosu, který dává zabrat i tak stabilní a tradiční demokracii, jakou je Velká Británie a dále geopolitický vývoj na Blízkém východě, kde se opět řinčí zbraněmi.
Ing. Jakub Petruška
Vystudoval Ekonomickou fakultu na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě a v současné době působí ve společnosti Zlaťáky.cz jako investiční analytik a poradce. Zabývá se zejména fundamentálními analýzami a technickými analýzami komoditních trhů.
Zlaťáky.cz
Jedna z nejvýznamnějších společností na trhu nabízí nejlepší ceny investičního zlata a stříbra od renomovaných světových výrobců Argor Heraeus SA, PAMP, Perth Mint, Münze Österreich. Disponujeme též nejširší nabídkou numizmatiky v rámci Evropy! Důvěřujte tradici – jsme s Vámi už 10 let. Více informací na www.zlataky.cz
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?