Smaghi: ECB by si měla vzít velké poučení z Fedu v době vysoké inflace
Evropská centrální banka se rozhodla, že sníží depozitní sazbu na minus 50 bazických bodů. Zároveň oznámila, že od listopadu obnoví program nákupu aktiv, který nebude časově omezený a měsíčně dosáhne 20 miliard dolarů. Zdá se, že proti tomuto rozhodnutí bylo několik lidí z 25členné rady guvernérů. Podle jejich názoru neodpovídá změna politiky současným ekonomickým podmínkám. Zazněla i kritika efektivity nových kroků, která stojí na předpokladu, že monetární politika v současném prostředí ztrácí svou sílu a přináší vedlejší efekty, které mohou být velmi škodlivé, píše na stránkách FTAlphaville Lorenzo Bini Smaghi, který sám seděl ve vedení ECB. Podle jeho názoru ale data hovoří ve prospěch hrdliček.
Ekonom se domnívá, že popsaný kritický názor má vážné vady. Za prvé, „neexistuje žádná seriózní studie, která by ukazovala, že monetární politika už není schopna zvednout inflaci a její vedlejší účinky se staly dominantní.“ Zodpovědná centrální banka přitom musí rozhodovat na základě řádně zpracovaných ekonomických analýz. Druhým problémem jsou pak historické zkušenosti. Ty podle ekonoma ukazují, že ECB již řadu let systematicky přestřeluje ohledně očekávané inflace.
Například v červnu 2014 ECB očekávala, že inflace se v roce 2015 zvedne na 1,1 % a v roce 2016 na 1,4 %. Jenže ta se pak pohybovala na 0 % a v roce 2016 na 0,2 %. Z tohoto pohledu byla tedy chybná politika ECB, v jejímž rámci sice v roce 2014 snížila sazby, ale nepokračovala s kvantitativním uvolňováním tak jako americký Fed. Neposkytla totiž dostatečnou monetární stimulaci. Podobné to bylo podle Smaghiho například v září roku 2018, kdy ECB ukončila program nákupu aktiv, protože čekala, že inflace se v roce 2019 zvedne na 1,7 % a na této úrovni se udrží i v roce 2020. Opět se však ukazuje, že tyto projekce byly příliš optimistické, protože jsou snižovány o půl procentního bodu a program nákupu aktiv se nyní obnovuje.
Politika založená na příliš optimistických projekcích vývoje inflace byla tedy chybná. A „je pozoruhodné, že ti členové vedení ECB, kteří se ve svých očekáváních mýlili a protestovali proti větší stimulaci, stále nereflektují své chyby ve svých současných pohledech“. Co se týče vedlejších efektů monetární politiky ECB, bývá zmiňováno zejména nízké úročení vkladů a jeho následný dopad na ekonomický růst a finanční stabilitu. Jenže „monetární politika sebou vždy nese vedlejší efekty, a to jak v případě jejího utažení, tak uvolnění“. Tyto efekty by se měly řešit v jiné oblasti, například fiskální politikou či politikou makroprudenční.
Smaghi poukazuje na to, že mandátem ECB je udržování cílové inflace. Pokud by tak měla banka sledovat další cíle včetně vedlejších efektů její politiky, měl by být rozšířen její mandát tak, aby zahrnoval například i ekonomický růst či finanční stabilitu. Pozoruhodné je pak podle něj to, že ti samí lidé, kteří ji kritizují za vedlejší efekty její politiky, jsou vehementně proti rozšíření jejího mandátu tak, aby mohla tyto efekty brát plně v potaz.
Zdroj: FTAlphaville
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Kdo má dnes svátek?
- Kdy má svátek Kateřina
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Cena aut - velký přehle cen ojetých automobilů
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Smaghi: ECB by si měla vzít velké poučení z Fedu v době vysoké inflace
- Bini Smaghi: ECB by měla začít uvažovat o politice kvantitativního uvolňování
- ECB by si nyní podle Nowotneho měla vzít čas na to, aby mohla zhodnotit své poslední kroky
- Jak by vlastně měla centrální banka komunikovat s veřejností a co by ECB měla zlepšit?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory