The Economist: Od té doby už korporátní finance nikdy nebyly takové jako dřív...
Na počátku padesátých let pracoval Thomas Boone Pickens jako geolog pro ropnou společnost Phillips z Oklahomy. The Economist tvrdí, že tu práci nesnášel, protože podle jeho názoru se ve firmě obrovsky plýtvalo. Založil tak vlastní společnost Mesa Petroleum a pak dostal nápad: S její pomocí koupí Phillips.
Zemřel jedenáctého září a The Economist tvrdí, že do povědomí veřejnosti vešel zejména díky svým odvážným převzetím několika velkých korporací, ke kterým došlo v osmdesátých letech. Tou zřejmě nejznámější je transakce týkající se společnosti Gulf Oil Company. V roce 1984 šlo o jednu z největších ropných společností v USA, Mesa byla proti ní trpaslíkem, který se ji pokusil jako první firmu v historii převzít s pomocí takzvaných junk dluhopisů. Pomohla jí v tom investiční společnost Drexel Burnham Lambert, Pickens „dodal hlavně know how“. A od té doby „už korporátní finance nikdy nebyly takové jako předtím.
Tyto nákupy firem financované dluhem (leveraged buyouts) nebyly úplně novou věcí, v šedesátých letech je používaly malé rodinné firmy. Od osmdesátých let se ale začaly objevovat finanční společnosti specializující se na tuto oblast, včetně známé Kohlberg Kravis Roberts. V jejím čele stál „dluhopisový král“ Michael Milken, který kultivoval celý ekosystém potřebný k těmto transakcím.
Vznikla tak nová doktrína, která v podstatě tvrdila, že dluhy jsou dobré. Pickens v jejím rámci vyhledával velké podhodnocené společnosti, snažil se je pomocí dluhů převzít a zlepšit jejich hospodaření. The Economist ale poukazuje na to, že on a jemu podobní, kteří věřili v prospěšnost dluhů, vyvolali pokles mediánu ratingu amerických korporací. A i tento trend podobně jako řada dalších přestřelil.
The Economist uzavírá s tím, že možná nějaký Pickensův nástupce bude zase věřit, že základním rysem zdravých firemních financí je vysoké vlastní jmění a málo dluhů. Koneckonců „digitální firmy musí ukazovat, že tu budou ještě celá desetiletí, jinak nepřesvědčí zákazníky, aby se stali jejich klienty. Pokud by měly hodně dluhů, stanou se rizikovějšími.“
Zdroj: The Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory