Kurzy měn: Euru se včera proti americkému dolaru dařilo, a to především v průběhu evropského...
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 30.8.2002    Kurz USD/EUR
   
- Euru se včera proti americkému dolaru dařilo, a to především v průběhu evropského obchodování. To se totiž kurz postupně vyšplhal z ranních cca 0,9820 až k 0,9880 na přelomu evropského a amerického obchodování. Trh se obával především první revize HDP za druhé čtvrtletí. Ta však nakonec skončila v naprostém souladu s očekáváními, horší výsledek přinesly pouze týdenní Jobless Claims. V průběhu amerického obchodování dolar část svých předchozích ztrát smazal. Včerejší zavírací kurz činil 0,9843.
- I po první revizi lze konstatovat, že americká ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí tempem ve výši 1,1%, což znamená ve srovnání s růstem 5,0% v prvním čtvrtletí zřetelné zpomalení. Klíčové pro další hospodářský růst americké ekonomiky bude to, jakým způsobem se bude ubírat spotřebitelská poptávka a jak silné budou investiční výdaje firem.
- Nepříjemným překvapením pro hráče na trhu bylo zveřejnění pravidelných týdenních Jobless Claims. Počet nově žádajících o podporu v nezaměstnanosti překonal v posledním týdnu kritickou úroveň 400 tisíc, když činil 403 tisíc. Směrem vzhůru byl revidován i počet za předcházející týden, a to na 395 tisíc. Čtyřtýdenní klouzavý průměr vzrostl na 395,75 tisíc. Data tak naznačují, že trh práce se stále potácí v okolí svého dna.
- Korekci dolarových ztrát v průběhu včerejšího amerického obchodování pomohl především vývoj technologického sektoru amerického akciového trhu. Index Nasdaq si včera totiž připsal 1,63%. Naopak index DJIA mírně ztratil (-0,27%).
- Dnešní den bude bohatý na nové makroekonomické ukazatele. Z Evropy se dočkáme prvního odhadu již srpnové inflace. Ta by měla meziročně nepatrně stoupnout z červencových 1,9% na 2,0%, což je právě limit ECB. Z dalších evropských dat může být zajímavý výsledek francouzské červencové nezaměstnanosti (míra by měla stagnovat na 9,0%, absolutní počet nezaměstnaných by se však měl zvýšit) a italských cen průmyslových výrobců za červenec.
- Ve Spojených státech bude odpoledne oznámena červencová relace mezi osobními příjmy a výdaji. Mnohem důležitější však bude indikátor spotřebitelské důvěry, který monitoruje University of Michigan (očekává se stagnace na úrovni minulého měsíce) a regionální PMI index z Chicaga, u kterého se dokonce očekává nepatrné zlepšení. Výsledná čísla budou důležitá pro formování kurzu, z technického pohledu je dnes možné očekávat korekci eurových zisků.
   
- Obchodování s českou korunou bylo po převážnou většinu včerejšího obchodního dne hodně klidné. Kurz se po otevření na 30,64 posunul v průběhu prvních hodin obchodování pod 30,60 a stabilizoval se těsně nad úrovní 30,50. Před výsledkem jednání bankovní rady ČNB byla likvidita spíše nižší. Koruna však bezprostředně nijak nereagovala ani na oznámení, že ČNB včera rozhodla ponechat stávající nastavění měnové politiky nezměněné.
- K posílení koruny pod hladinu 30,50 až k 30,43 došlo až v pozdních odpoledních hodinách. Na tiskové konferenci totiž guvernér Tůma nijak proti síle koruny nevystoupil. Pouze oznámil, že centrální banka neočekává, že by měl příliv peněz od zahraničních zajišťoven tuzemským pojišťovnám na vyplacení povodňových škod znamenat šok pro korunový trh. Přítok deviz od zajistitelů bude podle Tůmy rozložený v čase, navíc některé zajišťovny mají podle něj část peněz uloženu v korunách.
- Srpnové povodně by podle guvernéra neměly zásadně ovlivnit základní makroekonomický rámec. Podle něj dojde k mírnému snížení letošního HDP, svou prognózu mezi 2,0% až 2,7% však ČNB ponechává prozatím beze změny. Pokud jde o cenový vývoj, inflace se může díky povodním mírně zvýšit. Ani v tomto případě však centrální banka prognózu nemění a v červenci příštího roku očekává 1,6% až 3,0%. V závěru obchodování se kurz stabilizoval na hladině 30,50.
- Z fundamentálního pohledu dnešek příliš zajímavý nebude, neboť žádný nový ekonomický indikátor oznámen nebude. Obchodovat by se tak mělo především technicky. Včerejší prolomení hladiny 30,50 je důležitým signálem, který koruně otevírá prostor pro posílení směrem k 30,30. Ten však dnes zřejmě nebude plně využit. Z technického pohledu je dnes totiž pravděpodobná korekce předchozích korunových zisků. Kurz by se tak dnes měl udržet mezi 30,30 a 30,70.
   
- Proti americkému dolaru byla včera česká koruna velmi úspěšná, když si v průběhu dne připsala téměř čtyřicet haléřů. Zatímco první ranní kotace se pohybovaly kolem 31,20, v odpoledních hodinách již koruna posílila až k 30,84. Koruně pomohlo nejenom její úspěšné tažení na trhu s eurem, ale i padající dolar proti euru. V závěru včerejšího obchodního dne se kurz držel mezi 30,90 a 31,00, zavírací kurz nakonec činil 30,98.
- Domácí faktory by kurz koruny proti dolaru dnes neměly žádným závažným způsobem ovlivňovat. Mnohem důležitější bude, jak se dnes trh eura s dolarem vypořádá se zveřejňovanými daty. Z Evropy se dnes dočkáme prvního odhadu srpnové inflace, ve Francii bude zveřejněna červencová nezaměstnanost, v Itálii potom červencové PPI. Zajímavá data budou zveřejněna i ve Spojených státech: červencové osobní příjmy a výdaje, srpnový indikátor důvěry University of Michigan a regionální PMI index z Chicaga.
   
- Jen ve čtvrtek proti dolaru posílil. Své obchodování zahájil jen na úrovni cca 118,87. Posílení zaznamenal jen ještě v japonském obchodování. Postupně se dostal až k hladině 117,60. V odpoledních hodinách ale své posílení jen korigoval. Své obchodování zakončil jen na úrovni 118,32.
- Včera ráno japonská měna posílila. Za jejím posílením stál oslabující americký dolar. Na trhu se totiž projevily obavy z možného horšího výsledku revize amerického HDP za druhý kvartál. Obavy se ale nakonec nepotvrdily a dolar mírně své ztráty korigoval.
- Dnes ráno byly zveřejněny z japonské ekonomiky zajímavé údaje. Hrubý domácí produkt japonské ekonomiky vzrostl o 0,5% q/q. Meziroční tempo dosáhlo 1,9%. Výsledky tak byly lepší než činilo původní očekávání trhu. Podle agentury Bloomberg to bylo 0,2% q/q. Lepší údaje za druhý kvartál ale jednoznačně znehodnocuje fakt, že došlo i k revizi údajů za první kvartál. Na základě nové výpočetní metody bylo meziroční tempo zrevidováno směrem dolů z původních +5,7% až na -0,1%.
- Dále byla zveřejněna míra nezaměstnanosti - 5,4% a inflace. V celém Japonsku klesly v červenci ceny o -0,1% m/m (-0,8% y/y), v Tokiu pak v srpnu také o -0,1% (-0,9%). Mírně pozitivní pak byl výsledek spotřeby domácností, která se oproti očekávání zvýšila v červenci o 1,3%.
- Zbytek zveřejněných údajů ale dopadl hůře. Průmyslová výroba klesla v červenci o -0,4% m/m a meziročně vzrostla pouze o 3,3%. V červenci si hůře vedly i maloobchodní tržby, pokles o výrazných -5,7% y/y. Sektor stavebnictví vykázal také pokles, počet zahájených staveb nových domů poklesl o -6,7% y/y, objem stavebních zakázek o -5,2% y/y.
   
- Ve čtvrtek libra proti dolaru posílila. Své obchodování zahájila libra na úrovni cca 1,5328. Po většinu dne libra proti dolaru posilovala a postupně se tak vyšplhala až k hladině 1,5500. Své obchodování libra ukončila na úrovni cca 1,5487.
- Libra včera posilovala s tím jak proti dolaru posilovalo euro. Libra ale sama posilovala i proti euru. Pozitivně na libru působil včera zveřejněný index spotřebitelské důvěry. Index důvěry stagnoval v srpnu na hodnotě 2,0 a nenásledoval tak klesající indexy důvěry jinde ve světě. Proti euru byla libra částečně podpořena i spekulacemi na odložení referenda o vstupu Velké Británie do Evropské měnové unie, a to navzdory prohlášení ministra zahraničí. Jack Straw v tisku potvrdil, že vláda referendum uskuteční i v případě útoku na Irák.
- Dnes ráno byl zveřejněn vývoj cen domů. V srpnu ceny vzrostly o 2,5% m/m a meziročně jsou tak vyšší již o 22,7%. Údaje tak potvrzují předchozí informace a svědčí o vysoké spotřebitelské poptávce.
   
- Ve čtvrtek zlotý proti dolaru nepatrně posílil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,1520. Po zahájení obchodování zlotý posílil k hladině 4,1350. Poté se ale trend otočil a zlotý po celý den postupně oslaboval zpět k hladině 1,4500. Své obchodování ale zlotý ukončil na úrovni 4,1425.
- Včerejší obchodování se zlotým bylo mírně klidnější. Dělo se tak po středečním rozhodnutí centrální banky o snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Dále centrální banka naznačila, že by s uvolňováním měnových podmínek nemusela v tomto roce přestat. Takovéto zprávy pak naplňují představy vlády, která by tak v budoucích měsících nemusela vyvíjet na centrální banku politický tlak. Z této situace pak bude profitovat zlotý.
- Co se týče výhledu dalšího vývoje ekonomiky, je centrální banka mírně optimistická. Nicméně očekávané zpoždění oživení evropské a americké ekonomiky bude mít negativní dopad. Představitelé centrální banky také víceméně souhlasili s předpovědí inflace, kterou vládě poskytuje ministerstvo financí. Vláda právě na základě předpokladu nižší inflace bude v příštím týdnu na svém zasedání jednat o revizi rozpočtu na rok 2003. Revize by neměla být zásadního charakteru, nicméně riziko změn existuje.
- Dnes se trh bude soustředit na údaje o běžném účtu červenec. Klíčové informace budou skryty ve vývoji exportů. Již dříve ale guvernér centrální banky Leszek Balcerowicz naznačil, že by data měla být dobrá.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Převod měn - Převodník měn online
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- RM Systém, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, kurzy ze dne 24.11.2020
- EUR průměrné kurzy 2024, historie kurzů měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Akcie USA - americké akcie
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
Benzín a nafta 27.11.2024
Natural 95 35.78 Kč | Nafta 34.95 Kč |
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select