Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  02.09.2019 09:08:39

Německý průmysl vykáže zlepšení (Týdenní zpráva z finančního trhu)

Italské vládní drama a obchodní války zůstávají na pořadu dne i tento týden. V USA uvidíme mírný nárůst předstihových ukazatelů a zpomalení trhu práce. Naopak v Německu průmysl zastaví svůj propad. Tuzemská čísla vyrovnají červnový pokles či stagnaci v průmyslu i maloobchodu. Naopak mzdy vykáží další zpomalení dané vysokým růstem v předchozích letech. I nadále však bude trh práce podporovat inflaci na současných úrovních.

Americký trh práce zpomaluje

Kromě obchodních válek budeme tento týden věnovat pozornost řadě vystoupení členů Fedu. V závěru týdne pak vyjde statistika z amerického trhu práce, který vykáže lehce podprůměrný nárůst nových pracovních míst. To by mohlo posloužit jako argument pro zastánce dalšího snižování úrokových sazeb navzdory zrychlující inflaci. Finanční trhy v současnosti počítají s 25 bb snížením sazeb s tím, že je tu 10% šance na snížení o 50 bb.

V Evropě budeme sledovat italská jednání o nové vládě. Hnutí Pěti hvězd nechá své členy hlasovat o možné nové vládě s Demokratickou stranou. Předpokládáme, že nová vláda vznikne, její stabilita je však otázkou. Proto stále nevylučujeme možnost předčasných voleb. Německý průmyslu ukáže mírné oživení po posledních negativních výsledcích za červen.

Průmysl napravuje, co v červnu zmeškal 

V regionu nás budou nejvíce zajímat data z tuzemské ekonomiky. Zítra bude zveřejněn vývoj mezd za druhé čtvrtletí, které podle nás zpomalily své tempo oproti předchozímu roku. Stále se však pohybují vysoko nad mírou inflace. Dále se dozvíme, jak se dařilo maloobchodu a průmyslu. Pro oba sektory očekáváme nadprůměrný výkon za měsíc červenec. Obdobná čísla ukáže i maďarská statistika.

Zaostřeno na dnešek

Finální odhad PMI nepřinese nic nového

Finální statistika PMI v eurozóně podle nás nepřinese nic nového. Celkový index se nachází pod svým dlouhodobým průměrem a zároveň mimo pásmo expanze. Náladu stahuje celá řada notoricky známých geopolitických rizik. Na druhou stranu jsou viditelné rozdíly napříč eurozónou. Zvláště mezi dvěma největšími ekonomikami unie. Zatímco Německo se pohybuje hluboko pod 50 body, Francii se tento rok daří.

Americký deflátor spotřeby podle očekávání zrychlil

Pátek nepřinesl žádné překvapení z pohledu statistik. Míra nezaměstnanosti podle očekávání stagnovala na 7,5 %. Na druhou stranu se jedná o nejnižší hodnotu od krize, což se podepisuje i na zrychlujícím růstu mezd. Inflace však stále zůstává kolem 1 % včetně její jádrové složky. V USA naopak deflátor soukromé spotřeby potvrzuje trend, který již ukázala statistika spotřebitelské inflace.

Stabilizace PMI v regionu

Týden v regionu začne sadou indexů PMI. V Čechách očekáváme obdobně jako v Německu mírný nárůst, resp. stabilizaci na současných úrovních po několika měsících propadu. Stejný vývoj vidí trh i v Polsku a Maďarsku. V obou zemích měl index v posledních měsících sestupnou tendenci, nicméně v poslední jmenované zemi se stále drží nad 50 b. Za tím však stojí jiná metodika šetření a výpočtu ukazatele. Dále bude zveřejněn výsledek hospodaření státního rozpočtu za srpen, který by podle našeho odhadu měl stagnovat přibližně na úrovni předchozího měsíce. Celý rok by pak měl uzavřít poblíž plánovaného deficitu 40 mld. CZK.

Koruna nejslabší od začátku roku

Tuzemská ekonomika podle zpřesněného odhadu ve druhém čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,7 % a meziročně o 2,7 %. Podle očekávání hlavním tahounem zůstává spotřeba domácností, zatímco zklamala investiční aktivita. Silně přispěl k růstu i zahraniční obchod, který prozatím odolává nepříznivému vývoji v zahraničí. Celý komentář naleznete na http://bit.ly/2NGVVBu. Polská a maďarská ekonomika pokračovala v téměř pětiprocentním růstu a i nadále zůstávají lídry regionu i celé Evropské unie.

Zveřejnění statistik příliš rozruchu na devizovém trhu nevyvolalo. Jen mírné posílení všech regionálních měn bylo vzápětí korigováno výraznějším oslabením způsobené celotýdenním negativním sentimentem vůči měnám rozvíjejících se ekonomik v záplavě geopolitických rizik. V závěru týdne se tak koruna dostala na nejslabší úrovně vůči euru v tomto roce. Následuje tak maďarský forint, který ve čtvrtek dosáhl nejslabších hodnot vůči euru v historii, a v pátek zakončil jen na zanedbatelně silnějších hodnotách. Těsně pod nejslabšími hodnota k euru v tomto roce se pohybuje i polský zlotý.

Autor: František Táborský

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Út 13:52  Průmyslová výroba: České strojírenství ve stále větších problémech Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)
Út 11:45  Propad v průmyslu mírně vyvažuje rostoucí poptávka ze zahraničí Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Út 11:39  Březnový průmysl i stavebnictví zklamaly (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Út 11:25  Akciové trhy nadále v dobré náladě Research (Česká spořitelna)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688