Americká data z trhu nemovitostí zkorigují předchozí propady (Komentář,Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnes budou zveřejněna pouze data z amerického trhu nemovitostí. Počet nově zahájených staveb i počet vydaných stavebních povolení zřejmě v červenci zkoriguje své propady z předchozího měsíce. Důvěra podle Michiganské univerzity se udrží na vysokých úrovních. Ceny průmyslových výrobců v důsledku nižších cen ropy poklesnou, ceny zemědělských výrobců si ale udrží vysokou dynamiku.
Důvěra v americkou ekonomiku je stále vysoká
Kalendář je dnes poloprázdný. V oblasti eurozóny nebude zveřejněno zajímavého vůbec nic, ve Spojených státech pak pouze data z trhu nemovitostí a důvěra v tamní ekonomiku. Důvěra podle Michiganské univerzity bude sice ve srovnání s červencem nepatrně slabší, i tak se ale stále udrží poblíž nejvyšších úrovní od roku 2000.
Data pomohla americkému dolaru
Společná evropská měna se včera pohybovala převážně kolem úrovně 1,114 USD/EUR. Americká data však dopadla lépe, než se čekalo, a tak v odpoledních hodinách euro zamířilo směrem dolů k úrovni 1,110 USD/EUR. Překvapily především maloobchodní tržby, které v kontrolní skupině, která přímo vstupuje do výpočtu HDP, dosáhly 1 % m/m (trh očekával 0,4 % m/m).
Ropa tlačí ceny v průmyslu směrem dolů
V České republice dnes budou zveřejněny červencové ceny výrobců. Ty v oblasti průmyslu zamíří podle našeho odhadu o dvě desetiny směrem dolů. Příčinou bude především vývoj ceny ropy na světových trzích. Ceny zemědělských výrobců si naopak zřejmě udrží vysokou dynamiku, tak jak tomu bylo v minulých měsících (v červnu 12,9 % y/y). Ceny ve stavebnictví v červnu sice poklesly, vzhledem k vysoké poptávce po stavebních pracích však očekáváme, že se vrátí zpět na růstovou trajektorii. Inflační tlaky v domácí ekonomice tak zůstávají stále relativně silné. Ještě silnější jsou však rizika pramenící z vnějšího prostředí, takže předpokládáme, že centrální banka ponechá v letošním i příštím roce sazby beze změny.
Polský zlotý nejslabší za poslední rok
Během čtvrtečního obchodování se kurz koruny vůči euru pohyboval v tříhaléřovém pásmu 25,87-25,90CZK/EUR. Domácí měna je poslední dobou ovlivňována spíše než domácími fundamenty děním v zahraničí. Ani z této strany však včera nepřišly žádné zajímavější stimuly. Polský zlotý včera oslabil na nejslabší hodnotu za poslední rok. Ztratil 0,7 % a posunul se na 4,394 PLN/EUR. Dopadají na něho nejistoty spojené s obchodními válkami, riziku averzní sentiment, špatná ekonomická situace v Německu i propad domácích indikátorů důvěry. Pod tlakem těchto faktorů zůstane polská měna zřejmě i v následujících měsících. Čtvrtečnímu propadu však přispěla i nízká likvidita spojená se státním svátkem v Polsku a uzavřením domácích trhů. Maďarský forint ve čtvrtek oslabil o 0,2 % na 326,2 HUF/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?