Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  16.08.2019 09:09:22

Americká data z trhu nemovitostí zkorigují předchozí propady (Komentář,Ranní zpráva z finančního trhu)

Dnes budou zveřejněna pouze data z amerického trhu nemovitostí. Počet nově zahájených staveb i počet vydaných stavebních povolení zřejmě v červenci zkoriguje své propady z předchozího měsíce. Důvěra podle Michiganské univerzity se udrží na vysokých úrovních. Ceny průmyslových výrobců v důsledku nižších cen ropy poklesnou, ceny zemědělských výrobců si ale udrží vysokou dynamiku.

Důvěra v americkou ekonomiku je stále vysoká

Kalendář je dnes poloprázdný. V oblasti eurozóny nebude zveřejněno zajímavého vůbec nic, ve Spojených státech pak pouze data z trhu nemovitostí a důvěra v tamní ekonomiku. Důvěra podle Michiganské univerzity bude sice ve srovnání s červencem nepatrně slabší, i tak se ale stále udrží poblíž nejvyšších úrovní od roku 2000.

Data pomohla americkému dolaru

Společná evropská měna se včera pohybovala převážně kolem úrovně 1,114 USD/EUR. Americká data však dopadla lépe, než se čekalo, a tak v odpoledních hodinách euro zamířilo směrem dolů k úrovni 1,110 USD/EUR. Překvapily především maloobchodní tržby, které v kontrolní skupině, která přímo vstupuje do výpočtu HDP, dosáhly 1 % m/m (trh očekával 0,4 % m/m).

Ropa tlačí ceny v průmyslu směrem dolů

V České republice dnes budou zveřejněny červencové ceny výrobců. Ty v oblasti průmyslu zamíří podle našeho odhadu o dvě desetiny směrem dolů. Příčinou bude především vývoj ceny ropy na světových trzích. Ceny zemědělských výrobců si naopak zřejmě udrží vysokou dynamiku, tak jak tomu bylo v minulých měsících (v červnu 12,9 % y/y). Ceny ve stavebnictví v červnu sice poklesly, vzhledem k vysoké poptávce po stavebních pracích však očekáváme, že se vrátí zpět na růstovou trajektorii. Inflační tlaky v domácí ekonomice tak zůstávají stále relativně silné. Ještě silnější jsou však rizika pramenící z vnějšího prostředí, takže předpokládáme, že centrální banka ponechá v letošním i příštím roce sazby beze změny. 

Polský zlotý nejslabší za poslední rok

Během čtvrtečního obchodování se kurz koruny vůči euru pohyboval v tříhaléřovém pásmu 25,87-25,90CZK/EUR. Domácí měna je poslední dobou ovlivňována spíše než domácími fundamenty děním v zahraničí. Ani z této strany však včera nepřišly žádné zajímavější stimuly.   Polský zlotý včera oslabil na nejslabší hodnotu za poslední rok. Ztratil 0,7 % a posunul se na 4,394 PLN/EUR. Dopadají na něho nejistoty spojené s obchodními válkami, riziku averzní sentiment, špatná ekonomická situace v Německu i propad domácích indikátorů důvěry. Pod tlakem těchto faktorů zůstane polská měna zřejmě i v následujících měsících. Čtvrtečnímu propadu však přispěla i nízká likvidita spojená se státním svátkem v Polsku a uzavřením domácích trhů. Maďarský forint ve čtvrtek oslabil o 0,2 % na 326,2 HUF/EUR.

Autor: Jana Steckerová

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.








?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688