Srpnová data z amerického trhu práce napraví červencové zklamání (Ranní zpráva z finančního trhu)
Odpolední americká data z tamního trhu práce by měla napravit červencové zklamání. Finální čísla HDP eurozóny za Q2 24 potvrdí solidní mezičtvrtletní růst o 0,3 %. Struktura ale ukáže na pokles investic. Zejména při pohledu na německý průmysl není divu, což potvrdí i červencové statistiky. A jejich francouzští kolegové na tom zřejmě nebyli o moc lépe. Červencová data z reálné ekonomiky budou publikována i u nás. Předpokládáme relativně utlumenou dynamiku při vstupu do druhé poloviny letošního roku.
Nevýrazný vstup tuzemské ekonomiky do třetího čtvrtletí
Klíčovou událostí závěru prvního pracovního týdne v měsíci je tradičně zveřejnění dat z amerického trhu práce za uplynulý měsíc. Tentokráte je číslo o to důležitější, že před měsícem vedlo zklamání k otřesům na finančních trzích; důležitost těchto čísel pak zdůrazňuje i blížící se zasedání FOMC, kde by měl být odstartován cyklus snižování dolarových sazeb (podrobněji jsme se tématu věnovali v Ozvěnách trhu zde https://bit.ly/4dTxkTg). Počet nově vytvořených pracovních míst v americkém nezemědělském sektoru v červenci překvapil výrazně nižším počtem (114 tisíc). V srpnu však očekáváme korekci a tvorbu 175 tisíc nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by tak měla poklesnout na 4,2 % z červencových 4,3 % a solidní meziměsíční dynamiku (+0,3 % m/m) očekáváme i u průměrných hodinových výdělků. Data by podle nás měla potvrdit, že bude stačit tempo snižování dolarových sazeb 25 bb za kvartál.
Z eurozóny jako celku se dnes dočkáme finálního čtení HDP za Q2 pro eurozónu jako celek. Ten sice podle našeho odhadu potvrdí růst o solidních 0,3 % q/q a 0,6 % y/y, přinese nicméně i strukturu a pohled na ni asi příliš nepotěší. Hlavním přispěvatelem k růstu byly zřejmě zásoby, spotřeba vlády a zahraniční obchod. Naproti tomu spotřeba domácností a investice se naopak podílely negativně. Slabá investiční aktivita jde ruku v ruce s nepříznivou situací evropských průmyslníků. I když včera zveřejněné podnikové objednávky v Německu za červenec pozitivně překvapily, obádáme se, že dnešek opět ukáže na slabý výstup německého průmyslu. Ten trpí slabou poptávkou ze strany Číny, zhoršující se konkurenceschopností kvůli rostoucím mzdovým nákladům, potížím v automobilovém průmyslu v souvislosti s přechodem na elektromobilitu a samozřejmě vysokými cenami energií.
Ve výsledku se tak pro dnešek obáváme se, že globální ekonomický kalendář nahrává spíše americkému dolaru na úkor eura. Tato konstelace by nijak neměla nahrávat středoevropským měnám. Proti české koruně pak zřejmě budou stát i ne příliš povzbudivá data z domácí ekonomiky.
Z domova se dnes dočkáme červencových statistik z reálné ekonomiky, kde žádná silná data nečekáme. Přestože průmyslová výroba v červnu meziročně vzrostla o 0,7 %, její mezičtvrtletní pokles během Q2 24 ještě zrychlil na 1,1 %. Očekáváme, že slabost bude přetrvávat, a odhadujeme, že průmyslová produkce v červenci poklesla o 0,8 % m/m. V meziročním vyjádření tak očekáváme pokles o 1,1 % po očištění o rozdílný počet pracovních dnů, což odpovídá neočištěnému nárůstu o 8,0 % v NSA, protože letošní červenec měl o tři pracovní dny více než loňský. Za červencovým meziměsíčním poklesem stály podle nás přetrvávající problémy v dodavatelském řetězci v automobilovém sektoru, tenčící se objednávkové knihy a dovolené. Obáváme se, že průmyslová výroba zůstane slabá i během třetího čtvrtletí, a to vzhledem nepříznivému sentiment indikátorům a utlumené německé produkci a celkově slabší zahraniční poptávce. I tak se ale náš odhad pro červenec nachází nad tržním konsensem.
Globálně silnější euro pomohlo středoevropským měnám
Společné evropské měně se včera dařilo, což se pozitivně odrazilo i na měnách středoevropského regionu. Euro se vůči dolaru během evropské seance posunulo z ranních hodnot kolem 1,108 USD/EUR směrem k 1,112 USD/EUR. V regionu střední Evropy posílily všechny měny, koruna se obchodovala za 25,02 CZK/EUR, i když polský zlotý v odpoledních hodinách srazil guvernér Glapinsky výhledem na dřívější snížení sazeb.
Hned s otevření evropských trhů potěšila německá čísla červencových podnikových objednávek. Tamní průmysl dlouhodobě trpí. Podnikové objednávky ale po vzestupné revizi za předchozí měsíc již dna měsíce v řadě z meziměsíčního pohledu celkem svižně rostou. Nicméně červencový výsledek je záležitostí několika objednávek velkého rozsahu, po očištění o tento faktor by objednávky klesly o 0,4 % m/m. Již zveřejněné sentiment indikátory za srpen také příliš optimismu nenabídly. Včerejší německá data tak nelze nijak přeceňovat. Slabou spotřebitelskou poptávku v eurozóně pak potvrdily statistiky červencových maloobchodních tržeb, které zaostaly za tržním konsensem. Před dnešními klíčovými ukazateli z trhu práce přišel včera předskokan v podobě odhadu nově vytvořených pracovních míst v americkém soukromém sektoru během srpna. Výsledek zaostal za tržním očekáváním. Nutno ale podotknout, že tento předstihový indikátor není v poslední době zrovna spolehlivý, týdenní statistiky o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti navíc žádné dramatické zhoršování na trhu práce neindikují.
Z domova jsem se včera dočkali informací o vývoji tržeb v maloobchodě, respektive celém sektoru služeb za červenec. Maloobchodní tržby bez prodejů aut se v červenci meziměsíčně zvýšily v reálném vyjádření o 0,7 %. Meziročně pak byly vyšší o 4,5 % a překonaly tak tržní konsensus ve výši 3,9 %. Směrem dolů byl však revidován údaj za červen, když oproti původně udávanému růstu o 0,7 % m/m nyní data ukazují pouze na +0,4 %. Nadále platí, že reálné tržby bez prodejů aut významně zaostávají za svou předpandemickou úrovní z února 2020. V červenci to bylo o více než 2 %. Červencový nárůst tržeb v nemotoristickém segmentu táhly vyšší prodeje potravin, motoristickému segmentu se ale nedařilo. Pokud jde o služby, tržby za jejich prodej byly v reálném vyjádření v červenci meziměsíčně vyšší o 0,8 %, ani tak ale nezvládly vykompenzovat pokles z předchozích dvou měsíců. V červnu i květnu totiž došlo k poklesu o 0,5 % m/m. Spotřebitelská poptávka sice pokračuje v růstu, nicméně stále spíše umírněným tempem.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz