Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Makroekonomika  |  27.07.2019 20:48:52

Francie zadluženější než Itálie? Jak se to vezme

Francie svým nominálním dluhem předstihla Itálii? Dobře. Jde ovšem o typickou ukázku snahy vyprodukovat zajímavou zprávu v době, kdy se zajímavějších událostí nedostává, upozorňuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Čistě statisticky, podle čerstvých dat Eurostatu, skutečně platí, že absolutní výše francouzského veřejného dluhu překonala tu italskou. Ponechme stranou, že jde o kvartální čísla, přičemž v hospodaření jednotlivých států může v rámci fiskálního roku nastávat řada přechodných výkyvů, takže při srovnávání těchto dat musíme být velice opatrní.

Hlavní problém je jinde. Ekonomicky je srovnávání absolutních úrovní dluhu duchaprázdným cvičením. Je to asi podobné, jako kdybychom hlásili, že v Praze je depresivnější život než na Bruntálsku, protože v Praze je za rok více sebevražd než v okrese Bruntál.

Čísla tohoto typu je vždy potřeba porovnávat teprve poté, co je vztáhneme k celku, který popisují. Proto je zvykem srovnávat dluh vyjádřený v procentech HDP dané ekonomikyA tady je na tom Francie (99,7 %) oproti Itálii (134,0 %) stále ještě o poznání lépe, jakkoli se nemá čím chlubit.

Zdánlivě jde o obdobu ukazatele dluhu vůči příjmu (debt to income, DTI), což je jeden z ukazatelů, které ČNB loni doporučila bankám používat při rozhodování o poskytování hypotékČNB doporučuje nepřipustit zadlužení vyšší než 900 % ročního čistého příjmu. Tak vysoko přitom se svým státním dluhem nejsou ani Řekové.

Zásadní rozdíl ovšem spočívá v tom, že HDP není a nikdy nemůže být čistým příjmem vlády daného státu. Tento čistý příjem je daleko menší, většinou je dokonce záporný. Proto je hodnota přes 100 % mnohem větším průšvihem u veřejného dluhu v poměru k HDP než u DTI domácností.

Pro dobrý pocit dodejme, že Česko na tom bylo v 1Q2019 ještě výrazně lépe než Francie. Českých 34,0 % znamená hezké 4. místo v celé Evropské unii (graf uvádí spolehlivější čísla, ta platná ke konci roku 2018).

Jako vždy je však v této souvislosti potřeba dodat, že nízký veřejný dluh může být odrazem investiční liknavosti vlády dané země. Tak například český dluh se na současnou nízkou úroveň dostal mimo jiné i díky tomu, že brzy po svém vzniku před 26 lety začal český stát zřetelně šetřit na platech učitelů a šetří na nich dosud.

Nízký dluh tak sám o sobě je frajeřinou, ale cenou za tuto frajeřinu může být nižší budoucí prosperita ekonomikyV případě Itálie, ať se k ní nakonec vrátíme, ovšem dluh samozřejmě vznikal jinak než mohutnými investicemi.

Další článek: Environmentální krize: Jak jí zabránit (podle EU)?

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

20.12.2022Jestřábí Fed? Jak se to vezme Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
23.03.2022Levné čínské akcie? Jak se to vezme.. Patria (Patria Finance)
24.07.2021Americké akcie na dvojnásobku za 16 měsíců: Co si z toho (také) vzít? Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688