Víkendář: Žijeme v zajímavých časech, na úspěšný brexit stačí jen optimismus
„Co brání Velké Británii, aby tři roky po hlasování o brexitu opustila Evropskou Unii? Jsou to složitá jednání o hranicích s Irskem? Tvrdá fakta parlamentní většiny? Nebo je to mlhavá podstata samotného brexitu, kdy 52 % Britů vyslalo nejasný signál, že země by měla odejít a na politicích je, aby určili detaily?“ Takto se ptá The Atlantic a tvrdí, že podle nového britského premiéra Borise Johnsona je odpověď ve všech těchto případech záporná. Skutečnou překážku odchodu představuje podle něj nedostatečný optimismus.
Johnson hovoří o tom, že doma i v zahraničí je řada pesimistů a útočí na ty, kteří „pochybují, hovoří o zkáze a nevěří, že Británii po brexitu čeká zářná budoucnost“. Toto „úderné, ale vágní volání po pozitivitě bylo hlavní součástí jeho kampaně“, tvrdí The Atlantic. V posledním Johnsonově příspěvku pro The Daily Telegraph jsme se mohli například dočíst, že když byli lidé schopni v roce 1969 bezproblémově přistát po letu do vesmíru zpět na Zemi, musíme být dnes schopni vyřešit bezproblémově otázku hranice s Irskem.
The Atlantic tvrdí, že Johnson prostě řekl členům konzervativní strany, že vše bude v pořádku, a oni mu rádi věří, jsou totiž již unaveni dlouhými diskusemi o obchodních dohodách, clech a dalších problémech. Možnost brexitu bez dohody je pak „vzrušující podobně jako příběhy Johnsonova oblíbence Winstona Churchilla z druhé světové války“. Jenže The Atlantic připomíná, že takhle může na tyto příběhy hledět jen ten, kdo si nepamatuje realitu války s nedostatkem potravin, nálety německých letadel a umírajícími lidmi.
The Atlantic se domnívá, že Johnsonovy přípravy na odchod bez dohody nemusí být pouhým blafováním. Už zopakoval svůj slib odchodu ke konci října bez ohledu na to, zda bude dohoda s EU uzavřena. I přesto, že to by mohlo znamenat například problémy s dostupností potravin či léků. Johnson ale hovoří o tom, že „Britové už mají dost čekání“. Těm, kteří hovoří o pohromě, pak vzkazuje: „Ano, problémy budou, ale pokud budeme mít energii a motivaci, nebudou tak vážné, jak se tvrdí.“ „Žijeme v zajímavých časech,“ uzavírá The Atlantic.
Zdroj: The Atlantic
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Jen, Japonský jen JPY, kurzy měn
- Víkendář: Žijeme v zajímavých časech, na úspěšný brexit stačí jen optimismus
- Víkendář: Někdo by univerzitou jen ztrácel čas
- Víkendář: Někdo by univerzitou jen ztrácel čas
- Víkendář: „Žít a nechat žít“ pro Čínu a Spojené státy
- Ripple potřebuje posílit jen o 165% a bude už větší než bitcoin. Ethereu stačí jen 132% - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Víkendář: Putinovi k úspěchu stačí, aby si sundal tričko
- Víkendář: Stačí málo a jste odsouzeni na doživotí…
- Víkendář: Nám jeden Stalin stačil
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory