Patria (Patria Finance)
Investice  |  19.07.2019 14:20:03

Medvědí trhy, recese a zodpovědnost centrálních bank


Před časem jsem tu psal o tom, že fiskální politika je ve srovnání s politikou monetární často stále v době kamenné. Utrácí se v době, kdy ekonomika prochází boomem čistě proto, že peníze jsou jednoduše k dispozici. V útlumu se z opačného důvodu utahuje, a tím vším se cyklus ještě prohlubuje. Ani na straně centrálních bank jsme ale zdaleka nedosáhli dokonalosti a je to zřejmé i z pohledu na anatomii předchozích recesí a propadů akciového trhu. Vším se prolíná téma skutečné zodpovědnosti.

Tento týden jsem tu již ukazoval pár grafů z nového čtvrtletního průvodce globální ekonomikou a trhy od JPMorgan. Dnes se podíváme na poslední, který spolu s tabulkou zobrazuje onu zmíněnou anatomii recesí a propadů trhu.

Zdroj: JPMorgan

Od roku 1947 prošla americká ekonomika 11 recesemi, ne vždy při nich akcie klesly o více než 20 % (úzus pro vstup do medvědího trhu). A dvakrát se tento vstup zase povedl i bez recese. Klíčová je otázka po příčině toho všeho a velmi zhuštěnou odpověď přináší poslední tři sloupce tabulky, které popisují makroprostředí. Z nich vidíme, že v pěti případech probíhala recese na pozadí prudkého růstu cen komodit. Ve čtyřech případech byly valuace akcií „extrémní“, naposledy během technologické bubliny. A v pěti případech byl Fed ve své politice příliš agresivní.

Často můžeme slyšet, že politika Fedu byla rozhodujícím faktorem pro vstup do recese v naprosté většině poválečných případů, takže tabulka v tomto smyslu ještě vyznívá přívětivě. I ona ale vlastně říká, že v mnoha případech se Fed příliš obával vysoké inflace, popřípadě finanční nestability, a šlápl na brzdy příliš prudce. Což můžeme vlastně zarámovat do otázky, co to vlastně znamená, když se má centrální banka chovat zodpovědně.

Ona zodpovědnost je zejména díky selektivním „výmarským“ zkušenostem někdy vnímána tak, že centrální banka má bojovat proti riziku inflace za každou cenu. Zajímavé je tu srovnání ECB a Fedu: Při troše zjednodušení můžeme tvrdit, že ECB se (do značné míry kvůli Německu) této filozofie drží znatelně pevněji než Fed. Podívejme se, co to v praxi znamená a jaké jsou výsledky:

ECB byla v reakci na poslední krizi a ekonomický útlum mnohem pomalejší a její kroky nebyly tak razantní jako u americké centrální banky. Jenže tato váhavost nakonec přispěla k tomu, že oživení evropské ekonomiky bylo a je pomalejší, zatímco v USA mohl Fed QE relativně brzy ukončit a začít zvyšovat sazby. A mimo jiné si tím budovat prostor pro jejich snížení při dalším útlumu. ECB končí u toho, že musí sazby dál držet mimořádně nízko a začíná se hovořit o potřebě dalšího QE.

Takže možná to vše můžeme shrnout tím, že ona zodpovědnost musí fungovat symetricky – na obě strany. Pokud tomu tak není, projeví se tato asymetričnost i v reálu. Že tomu tak u ECB stále není, je podle mne snad možná nejlépe patrné z toho, jak vnímá svůj inflační cíl. Což má pravděpodobně reálné dopady na efektivitu její politiky.


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Po 16:59  Silný obrat na trhu s kakaem X-Trade Brokers (XTB)
Po 16:48  Oslabí japonský jen na 160 USD/JPY? (video) X-Trade Brokers (XTB)
Po 16:38  Akciové trhy zahájily nový týden růstem (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688