Výhled globální měnové politiky vedl k silnému růstu rizikových aktiv
Akcie i korporátní dluhopisy rostly v červnu hlavně díky sázkám na měnové stimuly FEDu a ECB, které se očekávají v reakci na zpomalující hospodářský růst a slábnoucí inflační tlaky. Vize poklesu úroků amerického FEDu má pozitivní dopad i na kurz české měny.
Události, které hýbou trhem:
Americký FED signalizuje ochotu k uvolnění měnové politiky. Centrální bankéři se obávají dopadu obchodních válek na ekonomiku USA, upozorňují také na nízkou inflaci. Finanční trhy počítají s prvním snížením sazeb už na zasedání 31. července. Do konce roku 2020 je v křivce zahrnuto snížení sazeb o 100 bazických bodů.
Brexit zůstává nadále otevřený. Konzervativní strana si vybírá nového lídra, tedy i nového britského premiéra. Volí mezi Borisem Johnsonem a Jeremy Huntem (rozhodnuto má být koncem července). Favorizován je Johnson, který zdůrazňuje prioritu realizovat brexit (ať již s dohodou či bez) nejpozději ke konci letošního října.
Spojené státy hrozby zavedení dalších cel na obchodní partnery zatím nenaplnily. Oddechlo si hlavně Mexiko. To čelilo hrozbě uvalení 5% cla na vývozy do USA, jež by se každý měsíc zvyšovalo o 5 procentních bodů až k úrovni 25 %. Vzhledem k závislosti země na obchodu s USA by to bylo likvidační. Ještě významnější byl z pohledu globální ekonomiky odklad uvalení dalších cel na americké dovozy z Číny. Na spadnutí bylo uvalení 25% cel na čínské vývozy v hodnotě 300 miliard USD, následované protiopatřeními ze strany Číny.
Po setkání Donalda Trumpa s čínským prezidentem Xi na červnovém summitu G-20 v Japonsku bylo vyhlášeno oficiální příměří. Trump navíc naznačil i uvolnění restrikcí v přístupu k americkým technologiím pro klíčové čínské společnosti v čele s Huawei.
Vize poklesu sazeb FEDu podpořila korunu
Akcie i korporátní dluhopisy v červnu rostly hlavně díky sázkám na měnové stimuly FEDu a ECB. Ty by měly přijít v reakci na zpomalující hospodářský růst a slábnoucí inflační tlaky. Index S&P 500 si připsal 7 %. Už červencový pokles sazeb FEDu se očekává s jistotou. Investoři sázejí na pokles úroků dokonce o více než čtvrt procentního bodu. Růst akcií (+4,3 %) v Evropě podpořily zejména výroky prezidenta ECB Maria Draghiho o možném novém kvantitativním uvolňování a snížení úrokových sazeb. Region střední a východní Evropy (+1,6 %) opět zaostal za globálními trhy. Současný tržní optimismus může být vystřídán volatilitou spojenou s načasováním snižování úroků a nejistot kolem obchodních válek.
Spekulace na uvolnění globální měnové politiky vedly k výraznému růstu cen vládních dluhopisů v USA i Evropě, středoevropský region nevyjímaje. Posun tržních očekáváních byl výrazný zejména v případě FEDu. Sázky na nižší dolarové úrokové sazby vedla k posílení eura vůči americké měně a pozitivně reagovaly také kurzy středoevropských měn.
Koruna posílila pod úroveň 25,50 za euro, a to poprvé od loňského září. Prospívá jí nejen výhled globální měnové politiky, ale i situace v domácí ekonomice a chování ČNB. Ta v červnu ponechala úroky beze změny, přičemž stabilitu očekává i do dalších čtvrtletí. Na rozdíl od FEDu a ECB tak ČNB o změkčení své politiky neuvažuje.
Patrik Hudec
Má více než desetileté zkušenosti na kapitálových trzích a v současnosti je zodpovědný za oddělení portfolio managementu investičních fondů v Generali Investments CEE. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, program matematika – obor finanční a pojistná matematika. Je držitelem makléřské licence a Bloomberg Product Certification: Fixed Income a Equities. Kariéru zahájil v roce 2004 ve finanční skupině PPF a investiční fondy spravuje od roku 2008.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory