The Economist: Globalizace je u konce, vzniká nový systém
Michael O’Sullivan je bývalý investiční bankéř, který nyní působí na Princeton University. V rozhovoru pro The Economist uvedl, že „globalizaci bychom už měli říci sbohem“. Připravit bychom se naopak měli na svět, kterému budou dominovat minimálně tři velké regiony: Spojené státy, Evropská unie a Asie, v jejímž středu bude stát Čína. Tyto bloky budou sledovat různou ekonomickou politiku a mít rozdílné postoje k technologiím, svobodě a společnosti. Středně velké země jako Rusko, Japonsko či Velká Británie se budou složitě snažit najít své místo ve světě. Vznikat budou banky malých vyspělých zemí, organizace, jako je Světová banka či Mezinárodní měnový fond, pozbydou na relevanci.
Globalizaci ukončil pomalejší ekonomický růst, který je do značné míry tažen „financializací“ a rostoucími dluhy. K tomu se přidává „monetární aktivismus“ a vedlejší efekty globalizace, jako je rostoucí příjmová nerovnost ve vyspělých ekonomikách či dominance velkých korporací, míní O’Sullivan. Významnou měrou ke všemu přispěla i poslední finanční krize a reakce na ni, která podle ekonoma neřešila podstatu problémů.
O'Sullivan se domnívá, že vzniknou nové mezinárodní instituce nahrazující ty, které vznikly ve dvacátém století a nyní již neslouží svému účelu. Některé země pak půjdou cestou, na které vymění řád za omezení demokracie a práv lidí. Sem může patřit třeba Rusko. V Číně je situace nejasná, protože zpomalující ekonomický růst povede k tenzím ve společnosti. Ta bude rozdělena na ty, kteří by preferovali řád, a na ty, kteří chtějí rovné podmínky a demokracii. První skupinu bude přitom podporovat současná garnitura.
Multipolární svět byl do roku 2018 vnímán spíše jen jako teoretický koncept, to se ale podle ekonoma rychle mění. Přispívají k tomu i moderní technologie. Například data Mezinárodního měnového fondu z roku 2018 ukazují, že země jako Kambodža, Vietnam, Laos a Malajsie už ve srovnání s rokem 2011 obchodují více s Čínou než se Spojenými státy. Tyto země „se nechaly zlákat obchodními a investičními vztahy s Čínou a nyní jsou již jejími satelity“. O'Sullivan ovšem tvrdí, že sama Čína globalizovaná není. Zřejmé je to například z toho, že „pro firmy ze Západu je stále těžší podnikat v Číně tak, aby měly rovné podmínky“. K tomu je silně omezen tok peněz a informací do Číny i z ní. Podobné je to s pohybem lidí. Uvnitř země probíhá dynamicky, zatímco přeshraniční pohyb osob je ve srovnání s jinými zeměmi minimální.
Rostoucí multipolarita světa je zřejmá i z toho, jak se snižuje koncentrace světového obchodu a produktu do několika málo regionů. Další posun tímto směrem ale nebude hladký, existuje velký potenciál pro konflikty a nedorozumění. Mohou se zvyšovat obchodní tenze, některé země mohou čelit „krizi identity“ (Japonsko či Austrálie), jiné krizi svých ambicí. Například Rusko by se rádo stalo jedním z globálních mocenských center, ale nemá na to potřebné zdroje, vyjma své armády.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Reforma důchodů - reforma důchodového systému
- RM Systém, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, kurzy ze dne 24.11.2020
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- The Economist: Globalizace je u konce, vzniká nový systém
- The Economist: Politici rozhodnou, zda bude hledání nové rovnováhy bolestivé či hladké
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?