Chorvatsko, Bulharsko, Řecko, Itálie, Španělsko - Kolik utratíte na dovolené a jak se liší ceny?
Ceny za jednotlivé služby se v zemích Evropské unie liší. Evropský statistický úřad Eurostat vydal nová data, která porovnávají, jak jsou na tom všechny členské státy. Například v Chorvatsku potraviny koupíte za přijatelné ceny, naopak v Itálii jsou dražší o 13 % než je průměr EU. Za dopravu pak hodně platí Němci, nejméně Bulhaři.
Pokud se chystáte na dovolenou do členských států EU, měli byste se připravit na různé ceny za potraviny, alkohol a tabák, veřejnou dopravu nebo restaurace a ubytování. Připravili jsme proto pro vás porovnání cen oblíbených turistických destinací podle nové statistiky Eurostatu.
V Bulharsku za potraviny dáte o 25,2 % méně než je průměr Evropské unie. Podobně na tom je i alkohol a tabák, který je nejlevnější oproti ostatním členským státům, a to až o 41,8 %. Ideální je také cestování veřejnou dopravou, která je opět v Bulharsku levná. Oproti průměru EU lidé platí o 52,6 % méně. A není tomu jinak ani v restauracích nebo ubytování. Ty jsou levnější o 53,4 %.
Chorvatsko jsou ceny levnější než je průměr EU, a to o 4,1 %. Co se týče alkoholu a tabáku, ten v Chorvatsku pořídíte také za přijatelnější ceny, které jsou nižší o 23,1 %. O trochu horší je cestování veřejnou dopravou, která je dražší než například ve Španělsku, v Itálii, Řecku i České republice. Oproti průměru EU za ni však platí Chorvaté o 13,6 % méně. Restaurace a ubytování jsou v Chorvatsku levnější o 26 %.
Potraviny jsou v Německu podle Eurostatu dražší, a to o 2,2 % než je průměr EU. Podobně na tom je i veřejná doprava, která je vyšší o 18,1 %, a také restaurace a ubytování. Ceny za tyto služby jsou o 10,6 procent dražší než průměr EU. Za to alkohol a tabák je o 5,3 % levnější.
Ceny v Řecku za potraviny jsou na tom podobně jako v Německu. Za ně dají Řekové o 5,2% více než je průměr EU. U alkoholu a tabáku je to o trochu lepší, jelikož je oproti průměru levnější o 3,8 %. Restaurace a ubytování je nižší o 17,3 % a veřejná doprava dokonce o 23,8 %.
V Itálii jsou potraviny nejdražší ze všech porovnávaných zemí. Ceny jsou o 13 % vyšší než průměr EU. Za restaurace a ubytování dají Italové také více, a to o 4 %. Co se týče alkoholu a tabáku, ceny jsou nižší o 5,1 %. Veřejná doprava dokonce až o 22,7 %.
Španělsko má podobné ceny jako například Chorvatsko. Potraviny jsou levnější než průměr EU o 4,1 %, restaurace a ubytování až o 14,2 % a alkohol a tabák o 14,6 %. Veřejná doprava na tom také není špatně. Za tu dají Španělé o 19,9 % méně.
Podle Eurostatu jsou jednotlivé služby nebo produkty na Slovensku levné. Za potraviny dají naši sousedé o 7,6 % méně než průměr EU. U ostatních položek jsou na tom lépe. Alkohol a tabák je levnější o 25,4 % a restaurace a ubytování o 23,1 %. Nejlevnější je pak veřejná doprava, za kterou Slováci platí o 41,9 % méně.
Různé mzdy v Evropské unii
Důležité je však zdůraznit, že se v členských státech mzdy liší. Na základě toho se pak odvíjí i ceny za různé služby. Průměrně v EU zaměstnanci dostanou za hodinu práce 22,8 eur, což je v přepočtu 585 korun. Oproti tomu například Češi dostanou dvakrát méně, a to 233 korun.
Nejlépe je na tom Lucembursko, kde si lidé vydělají přes 1100 korun na hodinu. Nejméně pak dostanou Bulhaři, a to 121 korun. Údaje zveřejnil Eurostat v březnu letošního roku.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Dovolená:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
?