FT: Facebook přišel s Librou, něco na ní ale nesedí
Řada nových komunikačních technologií v minulosti vstupovala na trh s tím, že mají zejména pomoci ve vzdělávání. Brendan Greeley z FTAlphaville tvrdí, že tomu tak bylo u rádia, televize, videopřehrávačů i internetu. Nakonec ale vše skončilo v úplně jiné oblasti – u zábavy. Greeley se domnívá, že jiným směrem se také vydávají „nové finanční technologie“. Třeba ty, které jsou vydávány „na pomoc lidem, kteří nemají přístup k bankovním službám“, ale nakonec mohou být používány zejména při obchodu s drogami.
„Nevíme, na co se bude nakonec používat Libra, kterou představil Facebook. Víme jen, že je prezentována jako kryptoměna, kterou fakticky není. A má představovat pomoc těm, kteří nemohou využívat bankovní služby, ale jejich problém nevyřeší,“ tvrdí Greely. Facebook hovoří o tom, že lidé s menšími příjmy platí za finanční služby víc, čelí vyšším poplatkům či dokonce přístup k těmto službám nemají vůbec. Greely se ale na základě prezentovaných dat domnívá, že firma směšuje problém chudších lidí v USA a problém skutečně chudých lidí ve světě. To podle něj může ukazovat na to, že Facebook se o celou věc nezajímá ani zdaleka tolik, jak tvrdí. A to není vše:
„Zdá se, že Facebook považuje vše za systematický problém, který má být vyřešen investicemi soukromého sektoru a inženýry v nějaké vzdálené zemi. Lidé, kteří se celou věcí skutečně zabývají, ji ale vnímají úplně jinak. Podle nich jde o sociologickou výzvu, kterou řeší zejména vzdělání a místní instituce,“ píše Greely. V USA podle průzkumu FDIC více než polovina lidí bez bankovního účtu nemá dost peněz na to, aby si jej vůbec otevřela.
Vypovídající jsou v této oblasti zkušenosti organizace BankOn, která se ve Spojených státech snaží rozšířit služby právě pro ty, kteří účty nyní nemají. Greely tvrdí, že to znamená především nabídku účtů s nízkými poplatky. A to je ten lehčí úkol. Těžší je nutné „vytváření místních koalic s bankami, neziskovými organizacemi a službami“ a následná práce na tom, aby si i chudí lidé mohli zařizovat své vlastní účty.
Podle Greelyho jde tedy o mravenčí práci, kde neexistují velké úspory z rozsahu. Zahrnuje osobní rozhovory a osvětu a například zkušenosti z jednoho projektu v New Yorku ukazují, že tato práce se často podobá terapii. Facebook přitom není znám jako firma, která by se mohla chlubit „osobní a detailní prací, která vyžaduje důvěru společnosti“. A „žádný výzkum také nenaznačuje, že americký dolar nebyl vhodným nástrojem pro přechod lidí k službám finančního systému“. Greely tvrdí, že zveřejněné informace nenaznačují, jak by Libra mohla lidem skutečně pomoci. Chybí naopak třeba klíčové informace o tom, kolik bude stát převod běžných peněz do Libry a naopak.
Zdroj: FTAlphaville
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti