Čína poprvé od roku 1998 převzala banku
Čínští regulátoři převzali na jeden rok kontrolu nad bankou Baoshang Bank Co.. Stalo se tak kvůli “závažným” úvěrovým rizikům. Baoshang to jednou z mnoha menších čínských bank, která se uchylovala ke stínovému financování, aby zakryla, jak velkou roli pro ni hrají rizikoví dlužníci. Je to poprvé po dvou desetiletích, kdy v komunistické Číně došlo k převzetí banky státem, upozornil Bloomberg.
Stínové financování je pro Peking jedním z problémů, které se snaží potřít. Podle analytika švýcarské UBS Jasona Bedforda je ale v zemi spousta regionálních bank, které používají takzvané Special Purpose Vehicles, tedy prostředky zvláštního určení. Těmito účelově založenými firmami pak obcházejí úvěrové standardy a zakrývají, v jakém stavu se nacházejí jejich špatné úvěry.
Následky by mohly nést i akcie velkých čínských bank, pokud budou požádány, aby pomohly řešit problémy u jejich menších rivalů, domnívá se analytik Sanford C. Bernstein ze zastoupení UBS v Hongkongu.
Jednoduché to není ani pro regulátory, kteří se pokoušejí vyčistit rizikové úvěrové praktiky, aniž by to druhou největší ekonomiku světa uprostřed obchodní války s USA potopilo.
Baoshang Bank Co. vznikla v roce 1998, sídlí v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a kdysi byla uváděna jako příklad financování regionálních ekonomik. Její problémy prý plynou i z toho, že silně závisela na velkém množství dlužníků.
Velký podíl v ní si loni měla koupi státní investiční firma, což zajistili úředníci. Z obchodu ale sešlo, když se zjistilo, že banka je ve svízelnější finanční situaci, než se původně myslelo, tvrdí zdroje Bloombergu. Oznámení o převzetí pod státní kontrolu přišlo minulý týden v pátek. Dokud bude pod státní kontrolou, bude za její aktivity zodpovědná druhá největší čínská banka China Construction Bank Corporation. Ta za loňský rok ohlásila celková aktiva v objemu 23 bilionů CNY, takže Baoshang je vůči ní se svými 576 miliardami CNY v aktivech, hlášenými k září 2017, opravdu trpaslíkem.
Nestandardní poskytování úvěrů v Číně vyvrcholilo začátkem roku 2018. Expanzi táhly hlavně lokální banky z provincií na severovýchodě země. Tato část byla kdysi chloubou čínského průmyslového vývoje, teď se ale potýká s poklesem obyvatelstva, odlivem mozků a hospodářským úpadkem, napsal list The South China Morning Post. Surovin ubývá, dalším problémem je ale i mentalita centrálně plánovaného hospodářství, která je v lidech hluboce zakořeněná, napsal list tento měsíc na svém webu.
Některé banky se teď dostávají do finančních problémů, protože čínské firmy bankrotují rekordním tempem a náklady na činnost ve stínovém úvěrování narůstají.
Stát už v rámci pokusů o řešení situace přinutil banky k reklasifikaci úvěrů. Ty úvěry, které jsou více než 90 dní v prodlení se splátkami, mají banky vést jako pohledávky se selháním, což způsobilo rekordní nárůst nekvalitního dluhu a odliv kapitálu z některých menších bank.
„Malé a málo kvalitní regionální banky pravděpodobně nebudou představovat systémové riziko pro finanční systém nebo aktivity státních podniků či bank, ve kterých se vlastníci dělí o zisky i závazky,“ napsali dnes podle Bloombergu analytici Linda Sunová-Mattisonová a Jason Li. Záchrana Baoshang Bank je ale z hlediska vlády mimořádným krokem, podotkli také.
Zdroje: BBG, www.scmp.com
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select