Rozbřesk: Fed vidí zpomalení inflace jako dočasné a politiku nemění
Americká centrální banka sice začíná být lehce nervózní z inflace, která se stále nachází pod 2% cílem, ale prozatím s tímto faktem nehodlá aktivně bojovat. Šéf Fedu Powell a jeho kolegové totiž stále věří, že (jádrová) inflace bude pod cílem jen přechodně. Jinak řečeno Fed se zatím nechystá provést preventivní snížení úroků, které by fungovalo jako pojištění proti nízké inflaci a poklesu dlouhodobých inflačních očekávání. Dodejme, že za takovou akci nelze považovat aktuální snížení úrokové sazby, kterou Fed úročí dobrovolné rezervy bank. Jak J. Powell na tiskovce zdůraznil - toto kosmetické snížení z 2,40 % na 2,35 % není měnově-politickou akcí.
Provedeme-li ovšem konfrontaci poměrně optimistického vystoupení šéfa Fedu a relativně holubičího komentáře FOMC, tak si nelze nevšimnout zjevné diskrepance. Na jedné straně totiž stojí Powellova slova o zdravém domácím trhu práce a ustupujících externích rizicích a na straně druhé si lze v komentáři přečíst suché holubičí konstatování, že inflace poklesla a nachází se pod 2% cílem. Každopádně již v následující dnech, kdy mají vystoupit další vlivní členové vedení americké centrální banky (Clarida, Williams) uslyšíme, zdali mezi členy FOMC opravdu panoval konsensus o tom, že Powell na tiskové konferenci posune hodnocení ekonomické situace do daleko neutrálnější podoby (než jak vyzněl komentář).
Americká centrální banka tedy zůstává ve vyčkávací pozici, přičemž větší pozornost bude tentokrát věnována spíše příchozím inflačním datům. Dodejme, že americká inflace by se po velmi slabém prvním čtvrtletí měla vzchopit a centrální bankéře z Fedu přece jenom uklidnit. Neboli inflační data by v následujících měsících neměla poskytnout Fedu záminku, aby o snížení úroků začala reálně uvažovat.
TRHY
CZK a dluhopisy
Koruna se drží nad hranicí 25,60 EUR/CZK a je tedy na hony vzdálená dosud platnému výhledu ČNB. Je tak vlastně i hlavním argumentem, proč by ČNB mohla dnes zvýšit úrokové sazby, protože ostatní čísla z tuzemské ekonomiky až tak přesvědčivě pro růst sazeb nevyznívají. Samozřejmě s výjimkou březnové inflace, nicméně jde o staré číslo ovlivněné faktory, na které prsty centrální banky nedosáhnou. ČNB by navíc měla spíše vzhlížet k inflaci v roce 2020, než k minulému výsledku. Tu právě naznačí až nová (dosud tajná) prognóza, nad níž se centrální bankéři budou dnes rozhodovat. Ukáže rovněž, jestli ČNB zůstává – pokud jde o výhled ekonomiky nebo kurz koruny – v super-optimistickém módu. Finanční trhy by nicméně ani další zvýšení sazeb nemělo zaskočit, zvlášť když se ukáže, že může být jedním z posledních v tomto cyklu.
Dnešní zasedání nemusí přinést pouze vyšší sazby, ale i změnu pohledu na další vývoj výnosové křivky. ČNB totiž doposud stále kladla velký důraz na rychlé posilování koruny, které se stále nedostavuje, a tak je otázkou, zda jej bude chtít na překoupeném trhu nějak dále podpořit. I proto bude jedním z nejzajímavějších výstupů dnešního zasedání prognóza kurzu.
Zahraniční forex
Volatilita eurodolaru se během včerejšího zasedání Fedu sice zvýšila, ale aktuálně se pohybuje na podobné úrovni jako před ním. Dodejme, že euru již v úterý dodalo jistou podporu zrychlení HDP v prvním čtvrtletí (z 0,2 % na 0,4 %).
Neutrální postoj Fedu nemusí svědčit některým měnám z emerging markets, což může platit jak pro zranitelnou tureckou liru, tak nízkoúročený forint.
Ropa
Ropa Brent se opět dostává pod tlak, tentokrát v reakci na prudký nárůst zásob surové ropy (+9,9 mil. barelů) ve Spojených státech. Ty se tak v celkovém vyjádření - navzdory agresivním produkčním škrtům kartelu OPEC - dostaly na nejvyšší úroveň od září 2017. Medvědí náladu pak navíc vylepšila také týdenní produkční čísla, která potvrdila další růst americké produkce, a to na znovu rekordních 12,3 mil. barelů denně.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Rozbřesk: Fed vidí zpomalení inflace jako dočasné a politiku nemění
- Ranní glosa: Fed vidí zpomalení inflace jako dočasné a politiku nemění
- Stagnaci americké ekonomiky vidí Fed jako dočasnou záležitost
- Šéf Fedu Powell vidí vysokou inflaci stále jako dočasnou záležitost
- Rozbřesk: Fed chce inflaci nad 2%, ale v prognóze to vidět není. A tak dolar posiluje
- Většina pracujících vidí dopady krize jako dočasné - 2. čtvrtletí 2020
- 03.08.2020 Většina pracujících vidí dopady krize jako dočasné - 2. čtvrtletí 2020
- Fed udržuje expanzivní měnovou politiku, sazby se nemění, snížení výhledu letošního růstu HDP
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada