Akcenta (AKCENTA CZ)
Investice  |  12.04.2019 15:48:04

Vývoj na devizovém trhu v 15. týdnu (8.4.-12.4.2019)

Klíčové události a ukazatele

CZ - Průmyslová produkce v únoru vzrostla o 0,5 % m/m a 1,5 % r/r
CZ - Spotřebitelské ceny se v březnu zvýšily o 0,2 % m/m a 3,0 % r/r
EZ - Evropská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,00 %
US - Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,4 % m/m a 1,9 % r/r

Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu

CZ - Ceny průmyslových výrobců (březen)
EZ - Kompozitní index PMI (duben) - předběžný odhad
PL - Průmyslová produkce (březen)
US - Maloobchodní tržby (březen)

Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje


Úrokové sazby


Vývoj EUR/CZK

Vývoj USD/CZK

  • Vůči americkému dolaru koruna v tomto týdnu mírně posílila a v pátek dopoledne zamířila hlouběji pod hladinu 22,70 CZK/USD.
  • Ve středu zveřejněný zápis k březnovému zasedání Americké centrální banky (Fed) ukázal, že v USA je další utahování měnové politiky (zvyšování úrokových sazeb) již limitováno. Fed se nachází s aktuálními úrokovými sazbami již na dosah neutrální úrovně a většina členů FOMC (Výbor pro měnové záležitosti – vrcholný orgán Fedu) se navíc celkem jednoznačně vyslovuje pro stabilitu úrokových sazeb do konce letošního roku. Pro vývoj na eurodolaru ve druhé polovině dubna to znamená jediné – v tuto chvíli se těžko hledají argumenty k tomu, aby euro dále oslabilo a zamířilo např. až k hladině 1,10, na straně druhé důvody k výraznějšímu posílení společné evropské měny se rovněž hledají těžko. Nejpravděpodobnějším scénářem pro nadcházející dva týdny je tak i nadále obchodování v pásmu 1,12 – 1,15 USD/EUR, což pro korunu vůči dolaru implikuje zhruba rozmezí 22,40 – 22,90 CZK/USD.


Vývoj PLN/CZK


Vývoj EUR/USD

  • Na hlavním měnovém páru dokázalo euro vůči americkému dolaru v souhrnu za celý týden posílit. Ve středu odpoledne dokázalo euro ustát krátkodobé oslabení v souvislosti se zasedáním Evropské centrální banky (ECB) a v pátek dopoledne zamířilo nad hladinu 1,13 USD/EUR (nejsilnější hodnoty poslední téměř tři týdny).
  • Středeční zasedání ECB se neslo v holubičím duchu. Hlavní úroková sazba podle ECB zůstane beze změny nejméně do konce letošního roku, tj. na úrovni 0,00 %. ECB oznámila, že se zabývá negativním dopadem dlouhodobě záporných úrokových sazeb (diskontní sazba ECB činí -0,40 %) na ziskovost komerčních bank. ECB rovněž zdůraznila, že bude reinvestovat výnosy ze splatných dluhopisů nakoupených v rámci programu APP i poté, co v budoucnu zvýší úrokové sazby. Normalizace měnové politiky ECB, pokud se jí vůbec dočkáme, tak bude hodně pozvolná. Z dalších informací, které ve středu od ECB zazněly vybírám následující. Podle ECB data z evropské ekonomiky potvrzují pomalejší hospodářský růst, avšak pravděpodobnost recese zůstává nízká. Inflace bude podle ECB v nadcházejících měsících spíše zpomalovat a potřeba prorůstové měnové politiky je tak stále nezbytná. Detaily k programu TLTRO3 (dlouhodobé levné půjčky komerčním bankám) ECB oznámí na některém z dalších zasedání.
  • Další důležitou událostí týdne byl středeční mimořádný summit EU věnovaný brexitu, na kterém došlo k odkladu brexitu do 31. října. Pozitivní na odkladu je, že se dále snížila pravděpodobnost tzv. tvrdého brexitu, na druhé straně se však o několik dalších měsíců prodlouží nejistota pramenící právě z odchodu UK z EU. Šéfka Mezinárodního měnového fondu C. Lagardeová prohlásila, že odklad odchodu Británie z EU sice prozatím odvrátil riziko brexitu bez dohody, znamená však pokračování nejistoty spojené s negativními hospodářskými důsledky – a s jejími slovy lze v tomto ohledu jednoznačně souhlasit.

AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 36 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz








Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688