Evropské zombie banky a firmy se drží pevně za ruce
Evropský problém s produktivitou je částečně vyvoláván zombie firmami, které berou příležitosti ostatním. Na stránkách VoxEU to tvrdí ekonomové Dan Andrews, Filippos Petroulakis s tím, že tyto zombie společnosti jsou často propojeny se slabými bankami, které jim poskytují další a další úvěry ve snaze vyhnout se ztrátám.
Evropský potenciální produkt během posledních 20 let výrazně klesl a podle ekonomů to odráží „strukturální bariéry růstu produktivity“. Zároveň je zřejmé, že existuje velký prostor pro zlepšení, a to včetně existence zmíněných zombie společností. Ty by na plně konkurenčním trhu musely projít restrukturalizací, nebo by zanikly. Nicméně v praxi k tomu nedochází a to ubírá na příležitostech zbytku korporátního sektoru a tlačí dolů produktivitu.
Vztah mezi zombie společnostmi a bankovním sektorem byl již popsán na zkušenostech Japonska devadesátých let. Nyní ekonomové na základě dat z následujícího grafu tvrdí, že vztah mezi slabými bankami a zombie společnostmi je patrný i v Evropě. Osa x popisuje finanční zdraví dané banky, osa y podíl jejích úvěrů v zombie firmách.
Autoři nové studie mimo jiné tvrdí, že vyšší množství zombie společností v ekonomice znamená celkově horší alokaci kapitálu a jeho menší přínos ke zvyšování produktivity. Tyto firmy také „kradou“ kapitál a finance jejich zdravým protějškům.
Andrews a Petroulakis se také věnují vztahu mezi uvolněnou monetární politikou a množstvím zombie firem v ekonomice. Jejich data ale neposkytují jednoznačnou odpověď. Poukazují jen na to, že podle některých názorů uvedená politika tento počet zvyšuje. Na druhou stranu je ale možné tvrdit, že monetární akomodace prospívá nejvíce životaschopným, ale zranitelným firmám a její efekt je tedy v tomto ohledu pozitivní.
Pro řešení popsaného problému a vazby mezi slabými bankami a zombie společnostmi je podle ekonomů správné nastavit restrukturalizační rámec pro finančně slabé firmy. K tomu se přidává potřeba zlepšit finanční zdraví bank, ale tento krok sám o sobě nestačí. Země se silným bankovním systémem by se tak měly zaměřit zejména na insolvenční řízení.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Okénko finanční rady
Jan Hicl, Delta Green
Flexibilita v energetice – nová komodita, která (zatím) nemá svoji jednotku, ale má obrovskou cenu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Raketový růst fixací energií: Češi hledají jistotu před zdražováním
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku