Jan Berka (Roklen24)
Investice  |  04.04.2019 10:20:31

Brexit bez dohody nechceme

Brexit bez dohody nechceme. To je hlavní zpráva z dolní sněmovny britského parlamentu, která nejtěsnější možnou většinou (313 pro, 312 proti) v noci na dnešek schválila návrh zákona o vyloučení odchodu z EU bez dohody.

Návrh zákona, o kterém by měla již dnes jednat Sněmovna lordů, pověřuje premiérku Mayovou usilovat o odklad brexitu bez dohody, pokud by se k němu schylovalo k předem stanovenému datu 12. dubna. Mayová by v takovém případě musela požádat o parlamentní souhlas o případném odkladu, přičemž poslanci by měli možnost jeho délku upravit. Zákon jako takový nepodléhá schvalování ze strany EU a podle agentury AP by ho Sněmovna lordů měla podpořit.

Ještě předtím Mayová prohlásila, že hodlá EU požádat o další prodloužení brexitu (za 12. duben), nikoliv však za datum 22. května, aby se Británie nemusela účastnit voleb do Evropského parlamentu. K tomu se vyjádřil předseda Evropské komise Juncker, dle kterého je takový odklad možný, avšak pokud dojde na schválení rozvodové dohody do 12. dubna.

A právě na tom již od včerejšího dne Mayová pracuje společně s opozičním lídrem labouristů Corbynem. Dosavadní jednání prý byla konstruktivní, avšak ke shodě nedošlo. Dle agentury Bloomberg Corbyn premiérce řekl, že labouristé preferují celní unii s EU a přístup na jednotný trh. Právě varianta celní unie se v poslední době jeví jako pravděpodobně nejschůdnější kompromis, byť by Británii neumožňovala uzavírat vlastní obchodní dohody, což bylo původně jedním z klíčových bodů samotného brexitu.

Současná situace tak, zdá se, povede ke schválení zákona o odmítnutí brexitu bez dohody. Jako nejpravděpodobnější scénář se jeví další prodloužení odchodu z EU, které však bude muset posvětit všech 27 evropských lídrů. Jednat by o něm měli nejpozději na zvláštním brexitovém summitu EU 10. dubna.

Tvrdý brexit vnímají trhy jako negativní scénář. Jeho pravděpodobnost se sice v posledních dnech vzhledem k ubývajícímu času zvýšila, vidina přijetí zákona o jeho odmítnutí však mezi investory vrátila trochu klidu. Reflektuje to zejména libra, která sílí jak vůči dolaru, tak i euru. Posun byl patrný rovněž na opčním trhu, kde v rámci strategie risk reversal v dvoutýdenním tenoru, který zahrnuje klíčové datum 12. dubna, došlo na posun na úroveň 175 bps ve prospěch put opcí nad call opcemi oproti středečním ranním hodnotám kolem 219 bps.

Euro vůči dolaru zaznamenalo během včerejšího dne zpevnění krátce k úrovni 1,1250 EURUSD, která se ukázala jako zajímavá rezistence. Dnes ráno společnou měnu posunul k nižším hodnotám výsledek německých továrních objednávek. Ty za únor vykázaly nad očekávání trhu vyšší propad, a to z -3,6 % y/y po revizi na -8,4 % (odhad trhu byl -3,1 %).

Během dne bude klíčovou událostí zveřejnění zápisu z posledního zasedání Evropské centrální banky. Vedle toho budou trhy ostře sledovat další vývoj obchodních vyjednávání USA a Číny. Ostře sledována bude zejména dnešní schůzka amerického prezidenta Trumpa s čínským vicepremiérem Liu Hem v Bílém domě.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1236 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,17 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1217 do 1,1272 EURUSD.*

Koruna během včerejšího dne profitovala z posilování eura vůči dolaru. Pozitivně se vyvíjel i zbytek regionu, který tak celkově profitoval z naladění trhů směrem k rizikovějším aktivům, což byl důsledek zejména pozitivních zpráv ohledně obchodních vyjednávání Spojených států s Čínou.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,72 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,67 až 25,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,75 až 23,00 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688