Británie dnes vaří brexitový guláš (Ranní zpráva z finančního trhu)
V britském parlamentu
dnes proběhne indikativní hlasování o všech možných variantách brexitu. Na
přetřes tak zřejmě přijde brexit bez dohody, stávající dohoda, těsnější
spolupráce s EU, či možnost druhého referenda nebo dokonce úplného zrušení
brexitu. Výsledek hlasování bude sice nezávazný, i tak ale umožní nahlédnout
pod pokličku britského parlamentu. V eurozóně vystoupí řada zástupců ECB.
Jejich rétorika zůstane zřejmě holubičí.
Naděje na schválení dohody T. Mayové stále žije
Britský parlament dnes čeká série indikativních hlasování, která by mohla ukázat, zda v parlamentu existuje pro nějaký návrh týkající se brexitu většina. Na přetřes může přijít v podstatě cokoli. Nejvíce stoupenců by mohla získat varianta těsnější spolupráce s EU, jakou praktikuje například Norsko. Británie by pak mohla zůstat nejen v celní unii, ale i na jednotném evropském trhu. To by se ale nemuselo líbit zastáncům tvrdého brexitu, kteří by se tak nakonec mohli přiklonit k návrhu Theresy Mayové, který zatím tvrdošíjně odmítali. Z dnešního brexitového guláše tak může vzejít letos, žádné konečné řešení to ale zřejmě nebude. Vláda se totiž návrhy parlamentu nemusí řídit a může je brát pouze jako indikativní. V každém případě na nějakém návrhu se musí shodnout nejpozději do 12. dubna, jinak Británii čeká odchod z EU bez dohody.
Ze zajímavějších dat dnes bude zveřejněna pouze francouzská spotřebitelská důvěra. Ta by si měla mírně polepšit. Na konferenci ve Frankfurtu vystoupí řada zástupců ECB, včetně jejího prezidenta Maria Draghiho. Rétorika se však zřejmě ponese v duchu posledního zasedání, tedy žádné zvýšení úrokových sazeb v průběhu letošního roku, horší růstové vyhlídky a spuštění programu TLTRO3 v září 2019. My už jsme naděje na zvýšení úrokových sazeb v eurozóně v letošním i příštím roce pohřbili definitivně.
Euro mírně ztrácí
Společná evropská měna včera oslabila o 0,2 % na 1,128 USD/EUR. Škodolibou radost jí neudělalo ani to, že spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu propadla o více než 7,3 bodu na 124,1 bodu. Hůře Američané hodnotili především současnou situaci, kde byl meziměsíční výsledek nejhorší dokonce od října 2008. Složka očekávání však naštěstí vykázala podstatně větší stabilitu.
O zábavu v regionu se postarala maďarská centrální banka
Maďarská centrální banka včera zvýšila depozitní sazbu o 10 bazických bodů na -0,05 %. Radost forintu však neudělala. Guvernér Matolcsy totiž zároveň oznámil, že zvýšení sazeb bylo jednorázové a centrální banka tímto krokem nezačíná cyklus utahování měnové politiky. To hned doložila rozhodnutím, že spustí program nákupu korporátních dluhopisů v objemu 300 miliard HUF, což je 0,7 % maďarského HDP. Program by měl být zahájen 1. července a centrální banka by v jeho rámci měla nakupovat korporátní dluhopisy se splatností 3 až 10 let. Na druhou stranu ale o 100 mld. HUF zredukovala svůj program FX swapů. Ve druhém kvartále bude jejich objem nabízený komerčním bankám již jen 300 až 500 mld. HUF. Maďarský forint tak ve výsledku oslabil o 0,8 % na 318,7 HUF/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Koronavirus ve Velké Británii - Rozšíření COVID-19 v UK (Anglie), mapa
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdo má dnes svátek?
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu