Univerzální příjem má dvě velké výhody, množí se experimenty s ním
Takzvaný univerzální příjem má podle ekonoma Tima Taylora dvě velké výhody. Jednak jde o jednoduchý systém podpory a také motivuje k práci. Jednoduchost spočívá v tom, že není vázán na žádné podmínky. Lidé jej prostě dostávají bez ohledu na jejich výši příjmů, nezáleží na tom, zda mají zaměstnání. Není proto potřeba žádné velké byrokracie, nikdo není stigmatizován tím, že dávky pobírá. Jak je to ale s onou motivací k práci?
Taylor vysvětluje, že tradiční formy podpory většinou fungují tak, že pokud ten, kdo je pobírá, získá zaměstnání, podporu ztrácí. Na jednu stranu je takový postup logický a férový. Jenže ekonomové poukazují na to, že s sebou nese i jeden nepříjemný rys: Jestliže někdo ztratí na podpoře to, co získá díky novému zaměstnání, v podstatě to znamená, že čelí implicitní daňové sazbě ve výši 100 %. Lidé s nízkými příjmy tak efektivně čelí velmi vysokým implicitním sazbám, a to je při hledání zaměstnání může značně demotivovat.
Taylor připomíná, že ve Finsku nešlo o experiment se skutečným univerzálním příjmem. Týkal se jen dlouhodobě nezaměstnaných a ti také stále pobírali některé další formy sociální podpory. Ekonom rovněž odhaduje, že pokud by vláda v USA vzala všechny zdroje, které jdou na boj s chudobou (mimo těch, které se týkají zdravotní péče), a přidala k nim daňové úlevy poskytované střední a vyšší příjmové třídě, mohla by vyplácet univerzální příjem ve výši asi 5 800 dolarů.
V USA hodlá s univerzálním příjmem experimentovat město Stockton v Kalifornii. Tam by mělo pobírat univerzální příjem ve výši 500 dolarů 130 lidí po dobu 18 měsíců. Podobný program probíhá podle Taylora na Aljašce, kde lidé dostávají příjem financovaný příjmy generovanými těžbou ropy. Jeho výše se pohybuje mezi 1000 – 2000 dolary ročně a „lze jej považovat za určitou formu příjmu univerzálního, který ale nestačí na pokrytí životních nákladů“. Experiment s tímto typem příjmu probíhal i v Ontariu, ale po jednom roce byl zrušen. Podobný program běží v Keni, ovšem Taylor je skeptický ohledně toho, zda tamní výsledky budou relevantní pro vyspělé země.
Zdroj: The Conversable Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Důchody a penzijní:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun