Jednotný digitální trh: Zástupci EU se dohodli na nových pravidlech pro sdílení údajů z veřejného sektoru
Nová směrnice o veřejně přístupných údajích a informacích veřejného sekoru (např. anonymizované osobní údaje o spotřebě energie v domácnostech nebo o úrovni gramotnosti) aktualizuje rámec podmínek, za nichž lze údaje z veřejného sektoru zpřístupňovat pro další využití, a to se zvláštním zaměřením na rostoucí množství vysoce hodnotných údajů, které jsou nyní k dispozici.
Zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Komise dospěli k dohodě o revidované směrnici, která usnadní dostupnost a další využívání dat pocházejících z veřejného sektoru.
Data jsou hnací silou růstu mnoha digitálních produktů a služeb. Zajistit vysoce kvalitní a hodnotná data z veřejně financovaných služeb a jejich volnou a širokou dostupnost je klíčovým faktorem pro urychlení evropských inovací ve vysoce konkurenčních oblastech, jako je například umělá inteligence, která vyžadují velké množství vysoce kvalitních dat.
V plném souladu s obecným nařízením EU o ochraně údajů aktualizuje nová směrnice o veřejně přístupných údajích a informacích veřejného sektoru (informacemi se zde rozumějí například anonymizované osobní údaje o spotřebě energie v domácnostech, všeobecné informace z oblasti školství v určitém státě nebo o úrovni gramotnosti) rámec podmínek, za nichž lze údaje z veřejného sektoru zpřístupňovat pro další využití, a to se zvláštním zaměřením na rostoucí množství vysoce hodnotných údajů, které jsou nyní k dispozici.
Andrus Ansip, místopředseda Komise pro jednotný digitální trh, v této souvislosti uvedl: „Data jsou v čím dál větší míře hnací silou růstu současného hospodářství a zpřístupnění dat pocházejících z veřejného sektoru bude mít významný sociálně-ekonomický přínos. Očekává se, že celková přímá hospodářská hodnota dat z veřejného sektoru a veřejných podniků do roku 2030 vzroste z 52 miliard EUR (2018) na 194 miliard EUR. Nová pravidla nám pomohou z tohoto trendu vytěžit co nejvíce.“
Komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová jeho slova doplnila: „Informace z veřejného sektoru vznikají při činnostech, které se hradí z peněz daňových poplatníků. To, že je zpřístupníme pro další využití, pomůže evropské ekonomice založené na datech, neboť to umožní vznik nových inovativních výrobků a služeb, například těch založených na technologiích umělé inteligence. Kromě toho jsou volně přístupná data z veřejného sektoru důležitá pro naši demokracii a společnost jako celek, protože zvyšují transparentnost a podporují veřejnou diskusi založenou na faktech.“
V rámci politiky EU v oblasti veřejně přístupných dat byla zavedena pravidla, která podporují členské státy v tom, aby usnadňovaly opakované využití údajů z veřejného sektoru a aby se na takové využívání vztahovala pouze minimální nebo žádná právní, technická a finanční omezení. Digitální svět se však od jejich zavedení v roce 2003 výrazně změnil.
Na co nová pravidla vztahují?
- Volně dostupný k dalšímu využití je v zásadě veškerý obsah pocházející z veřejného sektoru, k němuž lze získat přístup podle vnitrostátních pravidel pro přístup k dokumentům. Subjekty z veřejného sektoru nebudou s výjimkou velmi omezeného počtu případů moci za další využití jejich údajů účtovat více, než kolik činí mezní náklady. To umožní většímu počtu malých, středních a začínajících podniků vstoupit na nové trhy s produkty a službami založenými na datech.
- Zvláštní důraz bude kladen na datové sady vysoké hodnoty, jako jsou statistiky nebo geoprostorová data. Tyto datové sady mají vysoký komerční potenciál a mohou urychlit vznik celé řady produktů a služeb s přidanou hodnotou.
- Cenné údaje generují například veřejné podniky v odvětví dopravy a veřejných služeb. Rozhodnutí o tom, zda mají být jejich údaje zpřístupněny, se řídí různými vnitrostátními a evropskými pravidly, ale jakmile budou jejich údaje pro opakované použití zpřístupněny, bude se na ně nyní vztahovat směrnice o veřejně přístupných údajích a informacích veřejného sektoru. To znamená, že tak budou muset činit v souladu se zásadami stanovenými směrnicí a budou muset používat vhodné datové formáty a metody šíření. Přitom budou moci i nadále účtovat přiměřené poplatky, aby si zajistily návratnost souvisejících nákladů.
- Některé veřejné orgány uzavírají ohledně využívání dat rozsáhlé smlouvy se soukromými společnostmi, což by mohlo vést k tomu, že budou informace veřejného sektoru ostatním nedostupné. Proto budou zavedeny záruky, které posílí transparentnost a omezí uzavírání takových dohod, jež by mohly vést k tomu, že výlučná práva na další využívání údajů z veřejného sektoru připadnou soukromým partnerům.
- Více dat zpřístupňovaných v reálném čase prostřednictvím rozhraní pro programování aplikací (API) umožní společnostem, a zejména pak začínajícím podnikům, vytvářet inovativní produkty a služby, např. aplikace pro oblast mobility. Do oblasti působnosti směrnice spadají rovněž údaje z veřejně financovaného výzkumu – od členských států se bude požadovat, aby vypracovaly politiky pro otevřený přístup k datům z výzkumu financovaného z veřejných prostředků. Harmonizovaná pravidla pro opakované použití budou uplatňována na všechna data z veřejně financovaného výzkumu zpřístupňovaná prostřednictvím archivů typu repository.
Další kroky
Revidovaná pravidla nyní bude formálně schvalovat Evropský parlament a Rada EU. Členské státy je pak budou muset do dvou let implementovat a poté nabudou účinku. Komise zahájí spolupráci s členskými státy, aby mohly společně identifikovat datové sady s vysokou hodnotou, které budou uvedeny v prováděcím aktu.
Souvislosti
Využívání údajů produkovaných veřejnými subjekty (např. meteorologických dat, dat o dopravě či právním a finančním sektoru) pro komerční i nekomerční účely se v EU řídí směrnicí 2003/98/ES o opakovaném použití informací veřejného sektoru.
Dne 25. dubna 2018 přijala Komise balíček opatření pro oblast údajů, který se poprvé zabývá různými typy dat (veřejných, soukromých, vědeckých) na základě jednotného politického rámce a využívá různé politické nástroje. Součástí tohoto balíčku byl přezkum směrnice o informacích veřejného sektoru, kvůli kterému byly provedeny rozsáhlé veřejné konzultace. Jakékoli opětovné použití osobních údajů podle směrnice o veřejně přístupných údajích a informacích veřejného sektoru musí plně respektovat práva a povinnosti obsažené v obecném nařízení EU o ochraně údajů.
Další informace
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Platové tabulky úředníků a odborníků ve státní a veřejné správě pro rok 2019
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Jednotný digitální trh: Zástupci EU se dohodli na nových pravidlech pro sdílení údajů z veřejného sektoru
- EP a Rada EU se dohodly na digitální odolnosti finančního sektoru
- Pouze jednotný digitální trh vytváří podmínky pro skutečně digitální Evropu
- Instituce se dohodly na podobě digitálních certifikátů EU COVID (dříve digitální zelené certifikáty.)
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?