Petr Rozkošný (Meteobox.cz)
Osobní finance  |  25.11.2018 19:56:14

5 chyb, kterých se na svých klientech dopouští finanční poradci

Alokace veškerých volných prostředků do finančních produktů

Zejména začínající finanční poradci mají tendence vložit do finančních produktů veškeré volné peníze z Vašeho rodinného rozpočtu. Nepočítají přitom s neočekávanými výdaji, ať už způsobené růstem cen pohonných hmot, elektřiny, plynu či pracovní neschopností apod.

V okamžiku, kdy ještě nemáte vybudovanou pohotovostní finanční rezervu a potřebujete financovat zvýšené výdaje, musíte buď upravit finančním poradcem sjednané smlouvy, případně tyto výdaje financovat úvěrovými produkty.

Přehlížení nutnosti vybudovat si dostatečnou rezervu „krátkých“ peněz

Standardně platí, že u produktů určených k dlouhodobému zhodnocení prostředků finanční poradce inkasuje vyšší provizi. Mezi častý nešvar poradců tak patří ukládání prostředků do produktů určených ke střednědobému až dlouhodobému zhodnocení prostředků v době, kdy klient nemá vybudovanou pohotovostní finanční rezervu.

Prodej produktů namísto řešení

Do portfolií finančních poradců se před cca 5 lety dostaly ve větší míře kreditní karty a spotřebitelské úvěry. Řada poradců podlehla svodům v podobě vysokých provizí za sjednání těchto produktů. Například, do té doby proklínaná kreditní karta se stávala užitečným platebním nástrojem, který by neměl chybět v žádné peněžence, nehledě na fakt, že cena za překročení úvěrových limitů či bezúročného období je vysoká.

Poradci v tomto případě neplní roli „mentora“ a namísto zvyšování finanční gramotnosti svých zákazníků jim doporučují produkty, o jejichž vhodnosti nejsou přesvědčeni, nechají se však zlákat výší provize.

Opomíjení zadlužení svých klientů

Nač investovat s potenciálem 10% výnosu v době, kdy na druhou stranu splácíte úvěr s RPSN kolem 15 %? Selský rozum radí zbavit se drahých úvěrů a následně se zabývat možností zhodnocování peněz. Jenže, ne všichni finanční poradci mají možnost sjednávat úvěrové produkty, provize za ně není příliš vysoká a výsledek je nejistý. Na druhou stranu, provize z investičního produktu s poplatkem předplaceným na x let předem je dostatečně finančně zajímavá a víceméně „bez práce“.

Nezájem po podpisu smluv

Finanční situace se rychle mění, do života nám přichází nemoci, povýšení, noví rodinní příslušníci apod. Zejména, pokud Vašemu rodinnému rozpočtu klesají příjmy či rostou výdaje, je namístě kontrola vhodnosti jednotlivých smluv. Jenže, snížení pravidelných plateb do podílových fondů, úložek na stavební spoření či důchodové spoření není provizně zajímavé a motivace poradců řešit s klienty nově vzniklé situace je mizerná. Klienti se pak dostávají do fáze, kdy čerpají nevýhodné úvěry, jsou jim účtovány sankce za porušení podmínek smluv či ztrácí nárok na státní podporu či daňové úlevy z důvodu předčasného zrušení smlouvy.









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688