V globální ekonomice začíná přituhovat, o dalším vývoji rozhodne hlavně Čína
Nejpravděpodobnější příčinou akciové korekce posledních týdnů je podle známého investora a ekonoma Gavyna Daviese to, že trhy si začaly více všímat i negativních scénářů vývoje v globální ekonomice a dokonce také rizika recese. A investor dodává, že podle modelů jeho společnosti Fulcrum AM skutečně dochází k poklesu ekonomické aktivity ve světovém hospodářství.
„Období růstu nad trendem, které panovalo minulý rok, nakonec netrvalo dlouho a nyní se zdá, že bylo zejména cyklické a ne strukturální povahy. Na zpomalení ale bude reagovat ekonomická politika, a to zejména v Číně. Přechodný negativní šok v eurozóně (regulace emisí aut) a v Japonsku (přírodní pohromy) by měl vyprchat,“ tvrdí Davies. Dochází proto k závěru, že slábnoucí globální ekonomika neskončí během jednoho či dvou let recesí, ale představuje jen „návrat k normálu“. Trhy se ale dál mohou obávat existujících rizik, a to zejména do doby, dokud nezačnou být patrné výsledky změn v čínské ekonomické politice.
Následující tabulka ukazuje stav ekonomické aktivity na konci října minulého a letošního roku. Pokles tempa růstu je patrný napříč všemi regiony a zeměmi, nejvýraznější je u rozvíjejících se zemí, Číny a eurozóny:
V příštím roce se podle Daviese v USA projeví slábnoucí efekt fiskální stimulace a na konci roku již bude nulový (s předpokladem, že nebudou schváleny další investice do infrastruktury). K tomu dojde k utažení finančních podmínek daných politikou Fedu, nižšími cenami akcií a silnějším dolarem. Jan Hatzius z Goldman Sachs odhaduje, že právě utaženější finanční podmínky sníží tempo růstu HDP o 0,75 procentního bodu. Celkový růst tak „na konci roku 2019 pravděpodobně klesne pod 2 %, jde ovšem o zdravý posun, protože panují obavy z přehřátí trhu práce“.
Těžké je podle Daviese hodnotit další vývoj v eurozóně a Velké Británii. V polovině roku se objevovaly známky určitého oživení tempa růstu, ale na Německo pak tvrdě dolehla nová regulace automobilových emisí. Itálie zase trpí kvůli jednání o rozpočtu. Optimisticky ale podle investora vyznívá vývoj spotřebitelské důvěry a trhu práce. ECB věří, že růst se udrží na trendu a „to je skutečně rozumný odhad vývoje v příštím roce“. Britská ekonomika je ale zranitelná v případě šoků spojených s brexitem.
Největší riziko pro zpomalení globálního růstu představuje podle Daviese Čína, jejíž ekonomická aktivita znatelně ochladla v říjnu. Tedy v době, kdy eskalovaly hrozby na poli obchodních válek. I čínská vláda nyní uznává, že ekonomika trpí kvůli vnějším faktorům a „zdá se, že začala agresivně jednat s cílem podpořit aktivitu v soukromém sektoru“. Podle všeho tedy vláda nyní klade menší důraz na oddlužení a snaží se ekonomiku opět stimulovat.
Zdroj: Fulcrum AM, Financial Times
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?