Petr Rozkošný (Meteobox.cz)
Komodity  |  21.08.2018 08:59:51

Pokles cen vepřového může znamenat konec pro spoustu farmářů v USA a Evropě

Nízké ceny vepřového přidělávají vrásky na čele farmářům i zpracovatelům v Evropě a USA. Zatímco v USA řeší farmáři nízké ceny způsobené sníženým objemem vývozu do zemí, které na dovoz vepřového z USA uvalili clo (Mexiko, Čína), v Evropě produkce levného vepřového z Belgie, Francie a Polska doslova „dusí“ farmáře a zpracovatele ve Velké Británii a Dánsku. Stávající situace již reálně znamená omezování produkce, snížení kapacit jatek apod. Dánská koruna, největší producent vepřového v Dánsku již oznámil přesun části provozu do Polska a další výrazná úsporná opatření na území Dánska.

Podobná situace jako ve Velké Británii je i v Irsku, kde již Irská asociace farmářů vyhlásila zvýšenou stávkovou pohotovost. Farmářům se nelíbí dovoz levného vepřového z kontinentální Evropy, což logicky snižuje výkupní ceny v Irsku.

Šetří i spotřebitelé v České republice

Situaci nenahrávají ani nezvyklá sucha z tohoto roku, která zdraží krmivo pro dobytek. Nucené zvýšené redukce chovů způsobené právě nedostatkem krmiva přitom budou nadále tlačit výkupní cenu vepřového dolů.

„V červenci tohoto roku, řetězce nabízely vepřové maso v letákových akcích výrazně častěji, meziroční nárůst počtu produktů z této kategorie činil zhruba 17 %, výrazný byl nárůst u značkových produktů. Nejnižší částka, za kterou bylo možné vepřové maso a související produkty zakoupit, klesla meziročně u privátních značek řetězců o 8,3 %, u značkových produktů pak o 7,9 %. Současná data naznačují, že podobná situace bude i v srpnu, kdy se řetězce budou snažit doprodat zejména maso upravené ke grilování“, komentuje situaci Petr Miklík, analytik Kupi.cz

V Číně se šíří prasečí mor, nucené vybíjení chovu může znamenat raketový růst cen vepřového

Pomoc evropským a americkým chovatelům by mohla přijít z Číny, která nyní řeší výskyt Afrického moru prasat ve svých chovech. Dovoz vepřového z Číny již zakázala Jižní Korea, zvýšenou opatrnost vyhlásilo Japonsko. Pokud by v Číně začalo docházet k vybíjení chovů ve velkém, mohlo by to obratem katapultovat ceny vepřového na historická maxima. Čína je suverénně největším producentem vepřového, v uplynulých dvou letech, Čína vyprodukovala více vepřového než Evropská unie, USA, Brazílie a Rusko (tj. zbytek zemí ze žebříčku 5 největších producentů vepřového) dohromady. Minulý týden byla WH Group Ltd., jeden z největších producentů vepřového na světě, nucena uzavřít jeden ze svých závodů právě z důvodu snahy o zamezení šíření Afrického moru.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688