Pokles cen vepřového může znamenat konec pro spoustu farmářů v USA a Evropě
Nízké ceny vepřového přidělávají vrásky na čele farmářům i zpracovatelům v Evropě a USA. Zatímco v USA řeší farmáři nízké ceny způsobené sníženým objemem vývozu do zemí, které na dovoz vepřového z USA uvalili clo (Mexiko, Čína), v Evropě produkce levného vepřového z Belgie, Francie a Polska doslova „dusí“ farmáře a zpracovatele ve Velké Británii a Dánsku. Stávající situace již reálně znamená omezování produkce, snížení kapacit jatek apod. Dánská koruna, největší producent vepřového v Dánsku již oznámil přesun části provozu do Polska a další výrazná úsporná opatření na území Dánska.
Podobná situace jako ve Velké Británii je i v Irsku, kde již Irská asociace farmářů vyhlásila zvýšenou stávkovou pohotovost. Farmářům se nelíbí dovoz levného vepřového z kontinentální Evropy, což logicky snižuje výkupní ceny v Irsku.
Šetří i spotřebitelé v České republice
Situaci nenahrávají ani nezvyklá sucha z tohoto roku, která zdraží krmivo pro dobytek. Nucené zvýšené redukce chovů způsobené právě nedostatkem krmiva přitom budou nadále tlačit výkupní cenu vepřového dolů.
„V červenci tohoto roku, řetězce nabízely vepřové maso v letákových akcích výrazně častěji, meziroční nárůst počtu produktů z této kategorie činil zhruba 17 %, výrazný byl nárůst u značkových produktů. Nejnižší částka, za kterou bylo možné vepřové maso a související produkty zakoupit, klesla meziročně u privátních značek řetězců o 8,3 %, u značkových produktů pak o 7,9 %. Současná data naznačují, že podobná situace bude i v srpnu, kdy se řetězce budou snažit doprodat zejména maso upravené ke grilování“, komentuje situaci Petr Miklík, analytik Kupi.cz
V Číně se šíří prasečí mor, nucené vybíjení chovu může znamenat raketový růst cen vepřového
Pomoc evropským a americkým chovatelům by mohla přijít z Číny, která nyní řeší výskyt Afrického moru prasat ve svých chovech. Dovoz vepřového z Číny již zakázala Jižní Korea, zvýšenou opatrnost vyhlásilo Japonsko. Pokud by v Číně začalo docházet k vybíjení chovů ve velkém, mohlo by to obratem katapultovat ceny vepřového na historická maxima. Čína je suverénně největším producentem vepřového, v uplynulých dvou letech, Čína vyprodukovala více vepřového než Evropská unie, USA, Brazílie a Rusko (tj. zbytek zemí ze žebříčku 5 největších producentů vepřového) dohromady. Minulý týden byla WH Group Ltd., jeden z největších producentů vepřového na světě, nucena uzavřít jeden ze svých závodů právě z důvodu snahy o zamezení šíření Afrického moru.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory