Co bude pokles sazeb Fedu znamenat pro akcie, dluhopisy a hotovost?
Už před panikou, která na začátku týdne v reakci na nová data z americké ekonomiky a z Japonska zasáhla světové trhy, sázky na to, že centrální banka Spojených států začne na podzim snižovat úrokové sazby, rostly. Teď se zdá být uvolnění měnové politiky Fedu nevyhnutelné. Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management se proto pokusil odpovědět na otázku, co budou nižší sazby banky znamenat pro akcie, dluhopisy a hotovost.
"Na úvod hodně lidí zklamu, ale samotná měnová politika americké centrální banky má podle mě na trhy mnohem menší vliv, než se často tvrdí. Akciový trh centrální banka napřímo neovlivňuje nijak, hýbat dokáže v zásadě jen výnosy dluhopisů s krátkou dobou splatnosti," říká Carlson.
Více než to, co Fed dělá, podle Carlsona rozhoduje to, proč to dělá, tedy makroekonomická realita a vyhlídky. Za aktuálně vyhlíženým poklesem sazeb je primárně klesající inflace, což je z pohledu ekonomiky i trhů pozitivní. Teď se sice k tomu přidávají obavy z recese, podle ekonomů ale tento scénář minimálně zatím zůstává málo pravděpodobný.
"Když se ohlédneme, americké akcie v horizontu od 70. let 20. století nikdy nebyly v minusu za pět let po prvním snížení sazeb a za tři roky po prvním cutu registrovaly ztrátu jen třikrát - během medvědího trendu v první polovině 70. let, po splasknutí technologické bubliny a v době velké finanční krize," rekapituluje Carlson.
Samozřejmě, pokud by se vyhlídky americké ekonomiky prudce zhoršily, byly by méně příznivé i vyhlídky akciového trhu. To potvrzuje i graf srovnávající výkonnost indexu S&P 500 v horizontu roku, dvou a tří let po začátku cyklu snižování sazeb v obdobích bez recese a v obdobích, kdy v USA recese nastoupila během 12 měsíců po prvním snížení sazeb.
Nejvýrazněji nastavení měnové politiky ovlivňuje zhodnocování hotovosti na spořicích účtech nebo třeba přes pokladniční poukázky. Úpravy měnové politiky se přitom do úroků těchto nástrojů promítají prakticky okamžitě.
U pevně úročených aktiv pak platí, že čím kratší doba splatnosti, tím rychlejší a výraznější zrcadlení změn měnové politiky je. Respektive bondy obvykle reagují v předstihu, takže třeba výnos 2letých vládních dluhopisů USA už od konce května sestoupil ze zhruba 5 % pod 4 %.
"Z pohledu akciového trhu nejsou kroky Fedu až tak důležité, v případě dluhopisů už se vyplatí rétoriku představitelů centrální banky sledovat a z hlediska hotovosti je nastavení měnové politiky zásadní. Investoři jsou nicméně nyní v relativně komfortní situaci, protože s ohledem na nynější míru restriktivity měnové politiky nemusejí na rozhodnutí, jak portfolio v měnícím se prostředí rebalancovat, až tak spěchat. Je sice rozdíl, zda jsou výnosy 10letých dluhopisů 5 %, nebo 4 %, z pohledu zajištění se proti inflaci jsou ale i současné výnosy dostatečné," dodává Ben Carlson.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz