Mankiw: Pravda o pádu Lehman Brothers a následném finančním chaosu
Co vlastně vyvolalo finanční krizi roku 2008? A byli by politici schopni zvládnout něco podobného v budoucnu? Tyto otázky si na stránkách NYTimes klade známý ekonom Gregory Mankiw a poukazuje v této souvislosti na novou knihu jeho kolegy Laurence M. Balla, která se tímto tématem zabývá.
Konvenční pohled na poslední finanční krizi vypadá nějak následovně: Po přelomu tisíciletí se začala v USA tvořit hypotéční bublina, ke které vedla kombinace hlouposti a podvodů mezi několika firmami na Wall Street, kde probíhaly rizikové sázky na to, že tahle bublina nikdy nepraskne. Prostřednictvím hypotéčních derivátů byly přidělovány hypotéky i vysoce pochybným dlužníkům. Když pak bublina praskla a přišla vlna defaultů, firmy na Wall Street čelily insolvenci a celý finanční systém balancoval na pokraji propasti. Výsledkem byla hluboká recese. Před další Velkou depresí zachránil ekonomiku program TARP, který pomohl rekapitalizovat banky. A také Fed, který ekonomice poskytl širší pomoc monetárním uvolněním.
Podle Mankiwa tento rozšířený příběh implikuje, že Wall Street hrály v celé věci vyloženě negativní roli, zatímco vláda a Fed byli klaďasové. Zmíněná Ballova kniha „The Fed and Lehman Brothers“ ale vrhá na podobný pohled světlo pochyb. I její autor vnímá finančníky jako ty, kteří stáli za vznikem největších problémů. Jenže politici a zástupci vlády podle něj v klíčových momentech chybovali také.
V takovém případě vzniká problém s nedostatkem likvidity, který může pomoci vyřešit centrální banka. A právě v tomto bodě jednal Fed podle Balla v roce 2008 chybně. Řada finančních institucí totiž tehdy čelila nedostatku likvidity, protože jejich věřitelé požadovali splacení svých krátkodobých pohledávek. V září 2008 se v této situaci nacházel i Lehman Brothers, ale Fed jako věřitel poslední instance nejednal a banka zbankrotovala. A následovalo finanční peklo.
Ben Bernanke tvrdí, že Fed k záchraně banky nepřikročil, protože Lehman neměl dostatek vhodných aktiv, která by mohla fungovat jako zástava proti půjčkám od Fedu. Ball ovšem ve své knize tvrdí, že tomu tak nebylo a Lehman taková aktiva měl. A dodává, že podle dostupných důkazů zástupci Fedu v té době žádné obavy z nedostatečného kolaterálu neměli. O něm se začalo hovořit až ve chvíli, kdy se začaly objevovat plné důsledky pádu Lehman Brothers a podle Balla jde jen o snahu zakrýt chybu Fedu.
Ball tvrdí, že o poskytnutí půjčky měl sice rozhodovat Bernanke, ale fakticky tak činil hlavně tehdejší ministr financí Paulson. A ten se obával, že poté, co byla poskytnuta záchrana bance Bear Stearns, by záchrana další banky byla politicky problematická a jemu by uškodila. Bernanke naopak prosazoval poskytnutí půjčky bance a Paulsona přesvědčoval, že trhy by pád banky nevstřebaly tak lehce, jak se ministr domníval.
Ball ve své knize také varuje před další finanční krizí. Poukazuje na to, že zákon zvaný Dodd-Frank omezuje možnosti Fedu v oblasti poskytování půjček bankám, a tudíž i jeho schopnost jednat jako věřitel poslední instance. A otázkou je i to, zda Fed bude mít dost odvahy tak jednat v případě, že toho bude skutečně třeba.
Zdroj: NYTimes
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?