Velký návrat Twitteru a jeho současný investiční profil
Twitter začal překonávat očekávané finanční výsledky, začali se k němu vracet klíčoví zaměstnanci stejně jako inzerenti a uživatelé. Twitter se také „konečně začal zabývat problémem s trolly“ (což by měla učinit i řada jiných, a ne jej podceňovat). BuzzFeed dokonce tvrdí, že Twitter je první společnost tohoto druhu, která začala ztrácet uživatele, ale poté se jí podařilo dosáhnout obratu a opět se dostavil pozoruhodný růst.
Tento „velký návrat“ Twitteru lze podle BuzzFeedu připsat čtyřem hlavním faktorům: Za prvé, firma si přiznala, že nikdy nebude Facebookem a následně se zaměřila na zprávy, ze kterých se Facebook naopak stáhl. To Twitteru umožnilo konečně přesněji definovat, čím vlastně je a chce být. Za druhé přidal prémiová živá videa. Za třetí jeho CEO Jack Dorsey požadoval po svých zaměstnancích, aby uvažovali o radikálních změnách. A začtvrté se přidalo prosté štěstí.
BuzzFeed cituje Matta Derella z vedení Twitteru, který situaci popisuje následovně: „Před dvěma lety jsme dělali příliš mnoho věcí, ale nedělali jsme žádnou z nich tak dobře, jak bylo třeba“. Společnost se také podle něj v neustálém soupeření s Facebookem nafoukla a pracovalo v ní příliš mnoho „zbytečných lidí“. Přesun do zpravodajství se pak kryl s jedním z nejvíce zpravodajsky vytížených období desetiletí - zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem v roce 2016, brexitem a dalšími politickými otřesy po celém světě. Lidé se tak otáčeli k aktuálním zprávám ve snaze „dát smysl okolnímu světu“.
Zdroj: Morningstar
Twitter se nyní pyšní kapitalizací 33 miliard dolarů. Výstup k ní začal na počátku roku 2017 poté, co si akcie řadu měsíců hledala nový směr – a k jeho nalezení jí značně pomohly výše popsané změny. Pokud by Twitter pro akcionáře generoval neustále 670 milionů dolarů ročně (volný tok hotovosti z roku 2017), současná hodnota takového cash flow se bude pohybovat kolem 9 miliard dolarů. Což můžeme vnímat tak, že současná schopnost generovat hodnotu pokrývá kapitalizaci společnosti z více jak jedné čtvrtiny (třeba u Amazonu je to jen jedna desetina). Kapitalizaci by pak plně ospravedlnilo například to, kdyby ono volné cash flow rostlo šest let o 20 % (a pak by tempo růstu postupně klesalo).
V prvním čtvrtletí tohoto roku rostly tržby Twitteru shodou okolností meziročně asi o 21 %. Pokud toto tempo firma udrží po řadu let, promítne jej i do svého toku hotovosti a pak se z ní stane stabilní dojná kravka, je férově naceněná. Pokud je výše popsaný obrat ve strategii jen začátkem a bude ještě lépe, akcie je stále atraktivní. Jen ty turbulence vedoucí k hledání smyslu okolního světa na Twitteru by se už opakovat nemusely.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?