Rozbřesk: Evropská inflace nabírá na tempu
Zatímco hlavním tématem pro finanční trhy zůstává i nadále Itálie a Turecko, ECB se možná přiblížila zásadnímu rozhodnutí o konci nekonvenční velkorysé politiky kvantitativního uvolňování. Podle členky výkonné rady ECB Sabine Lautenschlägerové by totiž o tomto kroku mohla centrální banka rozhodnout už během následujícího měsíce. Vyřešila by se tak konečně otázka, zda bude na podzim mezi centrálními bankéři existovat dostatečně silná vůle nepokračovat v zalévání trhů novou likviditou a zvýšila by se dokonce šance na normalizaci cen evropských dluhopisů. Tedy nejenom těch italských, které se pod tlakem nepřehledného vývoje na politické scéně staly horkým zbožím.
K takovému rozhodnutí by ECB mohl pomoci i dnešní předběžný výsledek inflace v eurozóně. Prozatím se očekával nárůst meziroční harmonizované inflace v květnu na 1,6 % (po předchozích 1,2 %), nicméně už včera zveřejněná německá vyšší inflace naznačila, že ceny v EMU nejspíše rostly ještě rychleji. Růst cen v Německu totiž dosáhl 2,2 %, namísto trhem předpokládaných 1,8 %. Vadou na „kráse“ tohoto čísla je však fakt, že za ním stojí především zdražující energie, tedy především pohonné hmoty reagující na nedávné zdražení ropy na světových trzích, které navíc ještě umocnilo oslabování eura.
Proto bude podstatné nejenom celkové číslo inflace, které má šanci překonat dvouprocentní cíl přece jen dříve, než se původně čekalo, ale i jádrová inflace, v níž by se postupně mohly projevovat sekundární efekty dražších energií. ECB by pak mohla být spokojená, že její politika přináší zamýšlené ovoce v podobě plnění jejího hlavního cíle, a konečně by mohla zastavit i nárůst množství eur ve finančním sektoru. Nakonec rozhodně nelze tvrdit, že eurozóna strádá nedostatkem likvidity nebo že ji – až na výjimky – dusí silné euro. Trhům by se navíc dostalo konečně jasné slovo o dalších záměrech ECB a alespoň v tomto případě by bylo spekulacím učiněno za dost. Harmonizovaná i jádrová inflace zveřejněné dnes v jedenáct hodin by v tomto směru mohly leccos napovědět.
TRHY
CZK a dluhopisy
Poté, co se v úterý koruna přiblížila na dohled hranice 26 EUR/CZK, se během středy její kurz stabilizoval okolo úrovně 25,85. Koruně nesvědčí zvýšené napětí na trhu italském ani na rozvíjejících se trzích. Na hony se vzdálila prognóze ČNB, která pro druhé čtvrtletí počítala s kurzem 25,20 a prozatím ji nic netlačí vrátit se zpátky. Nakonec ani vyšší inflace v eurozóně, která by mohla dát ECB konečně silnější důvod ke konci kvantitativního uvolňování, rovněž nebude pro korunu žádnou vzpruhou. ČNB tak bude muset nejenom časem přehodnocovat výhledy kurzu české měny, ale i úrokových sazeb. Nakonec už několikrát trhy slyšely, že slabší koruna vytváří prostor pro dřívější růst úrokových sazeb.
Zahraniční forex
Pozitivní korekce na trhu s italskými dluhopisy včera výrazně pomohla euru smazat část ztrát. Obezřetnost je však na místě. Situace v Itálii zůstává krajně nepřehledná, přičemž za rohem je i hlasování o důvěře španělské vládě. V tento okamžik přicházejí poměrně pikantní zprávy o rostoucí inflaci v eurozóně (za měsíc květen). Ta po vysokých číslech v Německu a Španělsku možná dnes překvapí nečekaně vysokým číslem, blížícím se magickým 2 %. To by euru pochopitelně mělo pomoci, avšak kurz společné měny bude spíše primárně sledovat politiku.
Překvapivě nižší než očekávaná květnová inflace v Polsku (jen 1,7 % meziročně versus 1,9 %) pak v dnešní vyhrocené atmosféře nehraje do karet zlotému, který tak může zatím stále zapomenout na podporu polské centrální banky. Inflace prozatím zůstává stále hluboko pod cílem NBP a opravňuje banku k relativně holubičí politice.
Ropa
Po čtyřech dnech setrvalého poklesu se včera cena ropy Brent opět odrazila k růstu, a to až nad hranici 77 USD/barel. Hlavní růstový impuls přinesla zpráva agentury Reuters, že by producentské státy OPEC+ mohly postupovat v uvolňování těžebních limitů výrazně pomaleji, než se dosud předpokládalo. Spolupráce celkem 24 zemí by tak mohla pokračovat (minimálně) do konce tohoto roku, přičemž ke zvyšování produkce by docházelo postupně, dle aktuální tržní situace (tj. bilance nabídky a poptávky).
Růst cen ropy naopak nezastavila čísla o zásobách od amerického petrolejářského institutu, který oznámil překvapivé zvýšení zásob surové ropy. Pokud by se však tento vývoj potvrdil i v dnešní oficiální verzi od EIA, pak by se již ceny pod výraznější tlak dostat mohly.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Rozbřesk: Evropská inflace nabírá na tempu
- Ranní glosa: Evropská inflace nabírá na tempu
- Ranní glosa: Evropská inflace nabírá na tempu
- Rozbřesk: Česká ekonomika zakončila rok ve svižném tempu, koruna před zasedáním ČNB nabírá na síle
- Rozbřesk: Dluhopisové výprodeje nabírají po americké inflaci na síle
- Rozbřesk: Česká inflace začíná nabírat na síle
- Rozbřesk: Evropská i česká ekonomika nabírají na síle
- Ranní okénko - Začátek roku v ostrém tempu s evropskou inflací a americkým trhem práce
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory