Pozor. Šmejdi mají novou taktiku. Za pár minut vás připraví o tisíce
Šmejdi v posledních měsících přišli s novou taktikou, jak připravit lidi o peníze. Jedná se o energetické aukce či smlouvy, na základě kterých má být zprostředkován vhodnější dodavatel elektřiny či plynu.
Spotřebitelé si stěžují například na smluvní pokuty, které jsou jim účtovány, pokud podepíší s takovým "překupníkem energií" smlouvu, ale následně odmítnou akceptovat vybraného dodavatele energie nebo od takové smlouvy chtějí odstoupit. Česká obchodní inspekce (ČOI) řeší desítky takových podnětů.
Čtěte také: Ministr Hüner si chce posvítit na „šmejdy“ v energetice.
"Drtivá většina těchto nabídek probíhá tak, že Vás osloví zazvoněním u dveří u Vás doma. Takové nabídky raději rovnou odmítejte, anebo si nechte čas rozmyšlení předtím, než cokoli podepíšete, ušetříte si starosti. Nejlepší je vyhledat si sami nejlevnějšího dodavatele energií a toho oslovit přímo," radí ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.
"Dobrý den, ukažte mi váš účet za elektřinu," i tak může začít nečekaná návštěva u vás doma a základ budoucích potíží. Od obchodníka, který vám zazvonil u dveří, dostanete příslib úspory za energie, když s ním sepíšete smlouvu. Nicméně ani nevíte, koho vám tato osoba nabízí a svým podpisem předem stvrzujete, že si přesto takového nového – pro vás neznámého - dodavatele zvolíte.
Navíc v případě, že si změnu dodavatele energií následně rozmyslíte, zprostředkovatel mívá ve smlouvě stanovené poměrně vysoké sankce. Cílem těchto „překupníků“ s energií nebývá snaha šetřit vaše peníze, ale vydělat na vás.
Někdy jsou smlouvy dokonce uzavírány jen proto, aby si šmejdi mohli nárokovat smluvní pokuty. Případně jsou už předem s dodavatelem domluveni a schválně vás přinutí podepsat smlouvu, o které ví, že není výhodná.
Pozor na dárky
Někteří překupníci stále užívají trik s dárkem. Nestanoví ve smlouvách žádné poplatky za své služby a dokonce ani sankce, ale budou se vám snažit ke smlouvě o dodávkách energií vnutit dárek v podobě úsporných LED žárovek.
Spolu s žárovkami, které dostanete obvykle za korunu (kterou často ani nevyžadují zaplatit), podepíšete také kupní smlouvu na tento dárek. Součástí kupní smlouvy je však opět nepřiměřená sankce v případě odstoupení od smlouvy na dodávku energií a za LED žárovky je rázem nutné zaplatit, a to často až 2 000 Kč.
"Doporučujeme požadovanou cenu za LED žárovky nehradit. Nicméně je v případě ukončení smlouvy o dodávkách energií povinností spotřebitele žárovky vrátit. Není-li již dobře možné žárovky nepoužité a nepoškozené vrátit, je spotřebitel povinen nahradit podnikateli obvyklou cenu žárovek. Obvyklou cenou není cena určená ve smlouvě, ale cena obvyklá v prodejní síti," vysvětluje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Porovnejte si energie sami
Nejlepší cesta, jak skutečně ušetřit, je odmítat tyto podomní nabídky aukcí a dárků zdarma. Doporučujeme využít oficiální online porovnávače cen energií, například na stránkách Energetického regulačního úřadu nebo v naší kalkulačce cen energií.
Pokud je ve Vašem městě či obci vyhláškou zakázán podomní prodej, je možné se v takovém případě obrátit rovnou na linku 156.
Podle mluvčího ČEZ Romana Gazdíka jsou nekalé obchodní praktiky při
prodeji energií skutečně vážným problémem. Zákazníci se stávají často
rukojmími obchodníků. Příkladem jsou například plné moci, které zákazník
podepisuje na dobu neurčitou a které nejsou zmocněné ke konkrétnímu úkonu. Po
letech už třeba zákazník vůbec neví, že plnou moc někomu dal, a tím pádem ani
neví, že nějaký dodavatel jeho jménem začal z ničeho nic jednat. Tyto plné moci
navíc obsahují u některých obchodníků i pasáž, která říká, že i v případě,
že by zákazník později svoje rozhodnutí změnil a nepřál si k tomuto
dodavateli přejít, tak to neplatí a přechod musí být dokončen. Toto je ve
smlouvě „pojištěno“ i vysokými pokutami, například 6000 korun. Jinými slovy –
zákazníkovi je bráněno, aby si svobodně vybral dodavatele, protože v plné
moci a ve smlouvě má uvedeno, že to de facto udělat nesmí, jinak dostane
vysokou pokutu.
Dalším problémem jsou různé dárky, které zákazníci dostávají takzvaně “zdarma“, ve skutečnosti je to jen způsob, jak obejít možnost vyvázat se ze smlouvy. Často jde o žárovky. Když se zákazník následně rozhodne v rámci svého zákonného práva smlouvu zrušit, je mu za žárovky naúčtován nesmyslně vysoký poplatek v řádu tisíců korun. Další lstí neseriózních prodejců je to, že zákazníkům nabízejí produkt, který vypadá výhodně, skutečná smlouva podepsaná spotřebitelem je ale na zcela jiný – a výrazně dražší – produkt
My podomní prodej nevyužíváme. Máme rozsáhlou síť zákaznických center a call center a naši zákazníci preferují tyto způsoby kontaktu. Právě při podomním prodeji dochází v energetice nejčastěji k nekalým praktikám. Podomní prodejci některých obchodníků si často vymýšlejí, tlačí na zákazníky, dávají jim k podpisu smlouvy, které obsahují na první pohled těžko odhalitelné pokuty. Zaměřují se často na zranitelnější typy zákazníků jako senioři a podobně, kteří si někdy ani různé poznámky ve smlouvách psané drobným písmem nedokáží přečíst. Řada těchto podvodníků se přitom k zákazníkům vetře pod záminkou, že jsou pracovníci ČEZ a že jdou třeba zkontrolovat smlouvy, nastavení slev a podobně. Setkali jsme se s informacemi typu ČEZ končí, že podomní prodejce přebírá ČEZ, že zákaznici musí změnit dodavatele atp. Těchto případů jsou desítky měsíčně, proto jsme zřídili zvláštní tým, který se tomuto věnuje a našim zákazníkům pomáhá. Na stránkách www.cez.cz/nedejtese najdou zákazníci informace, jak v těchto případech postupovat a také kontaktní formulář na naše odborníky, kteří jim pomohou. ČEZ podomní prodej neprovozuje, setkat se s pracovníkem ČEZ v domě je možné jen v případě odečtu elektroměru, ty jsou ale na domovních dveřích hlášeny několik dní předem a tito pracovníci nikdy nechtějí vidět smlouvy, přicházejí jen odečíst stav elektroměru.
Roman
Gazdík
Tiskový
mluvčí ČEZ
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Kdo má dnes svátek?
- Kdy má svátek Kateřina
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Pozor. Šmejdi mají novou taktiku. Za pár minut vás připraví o tisíce
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Okénko finanční rady
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla