Akcenta (AKCENTA CZ)
Investice  |  18.05.2018 15:53:45

Vývoj na devizovém trhu ve 20. týdnu (14.5.-18.5.2018)

Klíčové události a ukazatele

CZ - Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí 2018 vzrostl o 0,5 % k/k a o 4,5 % r/r
EZ - Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí 2018 vzrostl o 0,4 % k/k a o 2,5 % r/r
PL - Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí 2018 vzrostl o 1,6 % k/k a o 5,1 % r/r
US - Maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o 0,3 % m/m

Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu

CZ - Souhrnný indikátor důvěry (květen)
DE - Index podnikatelského klimatu Ifo (květen)
EZ - Index nákupních manažerů PMI (květen)
US - Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (duben)

Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje


Úrokové sazby


Vývoj EUR/CZK

  • Obchodování koruny vůči euru i v tomto týdnu probíhalo v širším okolí hladiny 25,50 CZK/EUR s převahou obchodů nad 25,50. Česká měna zůstává i nadále především ve vleku vývoje na eurodolaru s dopadem na celý středoevropský region. Oproti tomu domácí ekonomická data mají momentálně na kurz koruny nižší vliv.
  • Nejsledovanější domácí statistikou tohoto týdne byl bezesporu předběžný odhad růstu české ekonomiky ze začátku letošního roku. HDP v 1. čtvrtletí vzrostl oproti předchozímu čtvrtletí o 0,5 % a meziročně se zvýšil o 4,5 %. Zatímco ve druhé polovině loňského roku domácí ekonomika rostla více jak pětiprocentním tempem, tak zkraje letošního roku růstová dynamika přeci jen zvolnila. S ohledem na kapacitní omezení českých podniků je logické, že pětiprocentní růst je v českých podmínkách momentálně neudržitelný.
  • Hlavním zdrojem růstu HDP byla na začátku letošního roku domácí poptávka. Silná byla jak spotřeba domácností, tak i investiční aktivita. Na rozdíl od předchozích čtvrtletích k růstu HDP podle Českého statistického úřadu nepřispěl v podobě čistých exportů zahraniční obchod, což rovněž není žádné překvapení. Stačí se ostatně podívat na letošní meziročně nižší přebytky obchodní bilance.
  • A zpomalování ekonomiky se velmi pravděpodobně nevyhneme ani v nadcházejících čtvrtletích, když především druhá polovina letošního roku bude ovlivněna silnou základnou z loňska. V souhrnu za celý letošní rok však může česká ekonomika přidat velmi solidních 3,5 %.


Vývoj USD/CZK


Vývoj PLN/CZK


Vývoj EUR/USD

  • Na hlavním měnovém páru došlo v tomto týdnu k dalšímu oslabení eura a během středečního odpoledne se letos poprvé obchodovalo pod hladinou 1,18 USD/EUR.
  • Podle předběžného odhadu Eurostatu zpomalila ekonomika eurozóny v 1. čtvrtletí letošního roku na 2,5 % z 2,8 % ve 4. čtvrtletí. Klíčovou otázkou nyní je, zda bude tempo evropské ekonomiky výrazněji zpomalovat v nadcházejících čtvrtletích a negativně tím ovlivní růst HDP středoevropského regionu, či zda se vývoj evropské ekonomiky stabilizuje. Rizika pro první negativní variantu jsou nasnadě – nejistota ohledně nárůstu protekcionismu, možný výrazný nárůst cen ropy či rizika spojená s politickým vývojem v Itálii. I nadále však pravděpodobněji vnímám druhý, optimisticko-realistický scénář, kdy k žádnému výraznému zpomalení evropské ekonomiky nedojde, a to jak s ohledem na stále velmi uvolněnou měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB), tak i expanzivní fiskální politiku v USA.
  • O Itálii jsem dlouhodobě psal jako o potenciálně nejproblematičtější zemi eurozóny. Nově se rýsující vláda (Hnutí pěti hvězd a Liga severu) tyto obavy začíná naplňovat. V tomto týdnu byla zveřejněna zpráva, že tyto strany budou usilovat např. o to, aby ECB odepsala italské státní dluhopisy v hodnotě 250 mld. eur, což je zhruba 11 % celkového italského státního dluhu. Zatím se jedná jen o spekulace, ale jen letmý pohled na nově představený ekonomický plán rýsující se italské vlády (daňové škrty, vyšší důchody, vyšší sociální benefity všeho druhu, jednoduše řečeno populistická opatření) naznačuje, že to ECB, eurozóna a možná i euro, nebudou mít jednoduché.

AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a Německu. Klientské portfolio tvoří více než 33 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz








Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688