Kéž by vysoké valuace technologických společností měly realistický základ
Nedávno jsem tu poukazoval na to, že jen asi 10 % kapitalizace Amazonu je ospravedlněno tím, co firma vydělává nyní. Zbytek stojí na vizích a snech o budoucnosti. Vzpomněl jsem si na to při čtení článku na Bloombergu, který se zaměřoval na čínskou Alibabu. Podívejme se, jak je to nyní s ní.
Bloomberg čtenáře informuje o tom, že všechny významné nové aktivity čínské firmy peníze zatím prodělávají. Týká se to cloudu, digitálních médií a dalších „inovací“. V posledním čtvrtletí tyto aktivity prodělávaly téměř 7 miliard renminbi. Pro optimistu nejde o nic, čím by si nechal zkazit náladu – firma roste, masivně investuje a plody této strategie se projeví v budoucnu. V celku navíc Alibaba mohutně vydělává – viz níže.
Výsledky Alibaby jsou shrnuty v následující tabulce. Tržby prudce rostou a investoři jsou natěšeni, že tomu bude i nadále. Na provozním toku hotovosti firma loni vydělala rekordních 80 miliard renminbi, po investicích/CapExu jí zbylo 63 miliard renminbi. Ve fiskálním roce 2018 už na provozu vydělala 125 miliard renminbi a po investicích jí zbylo asi 60 miliard renminbi.
Zdroj: Yahoo
Nyní proveďme stejnou úvahu, jako nedávno u Amazonu. Alibaba se nyní pyšní kapitalizací ve výši 500 miliard dolarů. Pokud by firma přestala s akvizicemi a držela provozní tok hotovosti a investice na úrovni fiskálního roku 2018, hodnota jejího zbývajícího toku hotovosti (tj., 60 miliard renminbi, 9,4 miliardy dolarů) se pohybuje kolem 51 miliard dolarů. V rámci takto nastavené úvahy nám tedy vychází v podstatě to samé, co u Amazonu: Současnost nyní pokrývá asi 10 % celkové kapitalizace, zbytek se odvíjí od očekávaného růstu, snů a vizí.
Bloomberg velkým optimismem netrpí a poukazuje na to, že poslední čtvrtletní čísla přinesla první pokles provozního zisku během posledních tří let. Investorům se výsledky a doprovodný komentář zalíbily – ignorovali ztráty na zmíněných nových aktivitách a onen pokles zisků a namísto toho se opět zaměřili na růst tržeb dosažený a slibovaný. Ten by měl v letošním fiskálním roce dosáhnout 60 % (50 % pokud dáme stranou akvizice). Bloomberg poukazuje ale i na to, že nové aktivity firmy snižují a budou snižovat ziskové marže a tržby tudíž již nebudou mít takový potenciál vydělávat hotovost pro akcionáře.
Alibaba je tak dál povídkovou, až pohádkovou akcií a od roku 2015, kdy jsem tu o ní psal poprvé, se v tomto smyslu nic nezměnilo. Na makroekonomické úrovni se již delší dobu hovoří o tom, zda nás teprve čeká významný růst produktivity tažený implementací všech možných nových technologií, či zda máme ty největší skoky v produkčních technologiích již za sebou. Pohled na valuace (a implikované růsty) akcií jako je Alibaba, Amazon, Tesla a řady dalších by naznačoval, že stojíme na prahu nové doby, která přinese revoluční změny v řadě odvětví. I z celospolečenského hlediska bychom si tedy asi měli přát, aby onen poměr 1:10 měl realistický základ. Při troše štěstí by totiž jeho naplnění nepřineslo jen více konzumu, ale také třeba více volného času a větší ohleduplnost k životnímu prostředí. A celkově by znamenal další skok od tvrdého k měkkému, který nám určitě neuškodí.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdo má dnes svátek?
- Kdy má svátek Kateřina
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Podílové fondy, investiční společnosti
- Kéž by vysoké valuace technologických společností měly realistický základ
- Kéž by vysoké valuace technologických společností měly realistický základ
- Co by investor měl vědět, než se začne obávat vysokých valuací
- Mělo by se na vysokých školách platit školné? Stát by si měl zamést před vlastním prahem
- Mělo by se na vysokých školách platit školné? Stát by si měl zamést před vlastním prahem - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Mělo by se na vysokých školách platit školné? Stát by si měl zamést před vlastním prahem - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
?