Vývoj na devizovém trhu v 16. týdnu (16.4.-20.4.2018)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Ceny průmyslových výrobců v březnu vzrostly o 0,3 % m/m a 0,1 % r/r
DE - Index ekonomického sentimentu ZEW v dubnu poklesl na 87,9 bodu
EZ - Spotřebitelské ceny v březnu zpomalily na 1,3 % r/r z únorových 1,4 % r/r
US - Maloobchodní tržby v březnu vzrostly o 0,6 % m/m
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Indikátor ekonomického sentimentu (duben)
EZ - Index nákupních manažerů PMI (duben) - předběžný odhad
EZ - Zasedání Evropské centrální banky
US - Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) - předběžný odhad
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Koruna se vůči euru v tomto týdnu pohybovala kolem hladiny 25,30 CZK/EUR. V první polovině týdne převažovaly obchody pod a ve druhé nad uvedenou hladinou 25,30.
- Tento týden nebyl příliš bohatý na domácí makroekonomická data. Své prognózy ohledně růstu české ekonomiky však zveřejnily dvě důležité instituce. Ministerstvo financí (MF) letos počítá s růstem ekonomiky o 3,6 %. Mezinárodní měnový fond (MMF) je s prognózovaným růstem 3,5 % o něco skromnější. Desetina procenta však není z tohoto pohledu příliš důležitá, na rozdíl od toho, že se obě dvě instituce shodují v pokračující hospodářské konjunktuře. Tahouny růstu české ekonomiky by měly letos být spotřeba domácností a investice. Naopak mírně negativní příspěvek lze očekávat od zahraničního obchodu v podobě záporného čistého vývozu. A samozřejmě, že s růstem ekonomiky se pojí i pozitivní vývoj dalších proměnných jako je například pokles nezaměstnanosti. I když v českých podmínkách již nezaměstnanost téměř nemá kam níže klesat.
- Otázkou je, zda nejsou obě dvě instituce ohledně růstu české (MF) a české a světové (MMF) ekonomiky pro letošní rok až příliš optimistické. Přeci jen dochází v posledních měsících k určité kumulaci více či méně viditelných rizik. Nejvíce bylo v posledních týdnech sice slyšet o zavádění cel a vlně protekcionismu, nešlo si však nevšimnout ani celkem výrazného zpomalení ekonomické aktivity v eurozóně (indexy PMI a Ifo). To sice nemusí znamenat vůbec nic. Může to být jen normální kolísaní cyklu. Co když však za oním zpomalením stojí vážnější důvody, které povedou k nižšímu růstu evropské ekonomiky a negativně ovlivní i ČR. Ani to nelze úplně vyloučit, i když s ohledem na uvolněnou měnovou politiku v eurozóně a fiskální expanzi v USA není tato „negativní varianta“ podle mě úplně pravděpodobná. Nezbývá, než si počkat na nadcházející měsíce, kdy by již v tomto ohledu mohlo být o něco jasněji.
Vývoj USD/CZK
- Obchodování koruny vůči americkému dolaru se v tomto týdnu odehrávalo především v rozmezí 20,40 – 20,50 CZK/USD. V pátek dopoledne však koruna ztrácela a obchodování se přesunulo nad hladinu 20,50. V příštím týdnu ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka (ECB), což by se mohlo promítnout i do významnějších pohybů koruny vůči dolaru. Je však podle mě málo pravděpodobné, že by koruna v závěru dubna opustila postranní trend 20 – 20,90 CZK/USD, ve kterém se pohybuje od konce ledna.
- Jak si zatím letos vede americká ekonomika? Podle tzv. Béžové knihy, kterou osmkrát do roka vydává tamní centrální banka (Fed), poměrně dobře. V březnu a na začátku dubna pokračoval umírněný růst HDP (umírněný je nutné brát v kontextu toho, že americká ekonomika roste nepřetržitě již osm let v řadě), zvyšují se výdaje spotřebitelů, a i ekonomický výhled zůstává pozitivní. V některých odvětvích panují obavy ohledně zavádění cel, když posledních několik týdnů bylo obdobím protekcionistických opatření ze strany D. Trumpa.
- Kromě pozitivního ekonomického výhledu v USA dále roste zaměstnanost a podniky se ve stále větší míře potýkají s nedostatkem pracovní síly, a to především v oblasti strojírenství, informačních technologií a zdravotní péče. I proto lze v USA pozorovat o něco vyšší tlak na růst mezd. I nadále však platí, že růst mezd zůstává opravdu jen umírněný. Spotřebitelská inflace přitom roste, když cenové tlaky lze pozorovat i u výrobců, tj. na počátku cenového řetězce. Specifikem je nárůst cen oceli v reakci na zavedení cel na její dovoz do USA.
Vývoj PLN/CZK
- Koruna vůči polskému zlotému v tomto týdnu zastavila oslabování z první poloviny dubna a obchodování se stabilizovalo několik haléřů pod hladinou 6,10 CZK/PLN.
- Tento týden byl bohatý na polské statistiky. V pondělí byla zveřejněna březnová jádrová inflace (inflace očištěná o ceny potravin a energií), která oproti únoru dále zpomalila na 0,7 % r/r. Zajímavé je to, že inflace zpomaluje, a to i v podobě celkové inflace (v březnu jen 1,3 % r/r), výrazně pod inflační cíl tamní centrální banky (NBP). Ukazatele z pracovního trhu přitom jednoznačně podporují cenové tlaky v polské ekonomice. Ve středu byl zveřejněn pokračující silný růst zaměstnanosti (o 3,7 % r/r) a velmi solidní růst mezd (o 6,7 % r/r).
- Již po dubnovém zasedání NBP je více než jasné, že letos v Polsku k žádnému zvýšení úrokových sazeb nedojde. Navíc se v NBP objevují hlasy (např. J. Kropiwnicki), že by mohla NBP s ohledem na slábnoucí inflaci přikročit k zavedení nestandardních nástrojů měnové politiky k podpoře růstu polské ekonomiky. Podle mě však toto není pravděpodobné, když většinu členů bankovní rady pro letošek uspokojí nezvyšování sazeb.
- Pro úplnost je nutné zmínit i březnové výsledky průmyslové produkce (1,8 % r/r) a stavební produkce (16,2 % r/r). V obou případech mírně za tržním očekáváním.
Vývoj EUR/USD
- Na hlavním měnovém páru se v tomto týdnu obchodovalo v těsném pásmu vymezeném hranicemi 1,23 – 1,241 USD/EUR, tedy zhruba uprostřed již tři měsíce trvajícího postranního trendu 1,22 – 1,255 USD/EUR. Zatím vše nasvědčuje tomu, že by měl tento postranní trend pokračovat i v závěru dubna. I když, v příštím týdnu zasedá Evropská centrální banka (ECB), která by mohla obchodování rozproudit.
- V tomto týdnu zveřejnil novou makroekonomickou prognózu Mezinárodní měnový fond (MMF), který v letošním roce očekává růst HDP eurozóny o 2,4 %, tedy stejně jako Evropská centrální banka (ECB). MMF s novou makroekonomickou prognózou přitom přichází v době, kdy se stále více hovoří o zpomalení evropské ekonomiky, což je dobře patrné ze zpomalující dynamiky předstihových indikátorů (PMI, německý Ifo) v eurozóně. V první polovině příštího týdne navíc budou zveřejněny dubnové výsledky PMI a Ifa a bude určitě zajímavé sledovat, zda k dalšímu zpomalení došlo u těchto indexů i v dubnu.
- Příští čtvrtek zasedá ECB, která bude mít k dispozici právě zmíněná data v kombinaci s březnovou inflací a dalšími důležitými statistikami. A směrem k zasedání ECB se jednoznačně nabízí otázka, zda ECB, respektive její prezident M. Draghi, nezdůrazní mírně zhoršený výhled na růst spotřebitelské inflace a růst evropské ekonomiky. Nabízí se to, že Draghi zdůrazní, že ECB ke zvýšení úrokových sazeb přikročí opravdu až hodně dlouho po ukončení programu kvantitativního uvolňování (QE).
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a Německu. Klientské portfolio tvoří více než 33 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Platina - ceny a grafy platiny, vývoj ceny platiny 1oz - 1 rok - měna USD
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Okénko finanční rady
Jan Hicl, Delta Green
Flexibilita v energetice – nová komodita, která (zatím) nemá svoji jednotku, ale má obrovskou cenu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Raketový růst fixací energií: Češi hledají jistotu před zdražováním
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku