Jak se vypořádat s tím, že nás západní Evropa „kolonizuje“?
Thomas Piketty se již nějakou dobu řadí mezi hvězdné světové ekonomy a nebojí se pouštět do kontroverzních témat. Před nedávnem se například vyjádřil v tom smyslu, že země východní Evropy jsou vlastněny bohatšími státy ze Západu, a to u nich vede k rostoucí oblibě populistických stran. Leonid Bershidsky ovšem na stránkách Bloombergu tvrdí, že Pikettyho pohled nemá pevnou oporu ve faktech. Nicméně realita je v určitém smyslu ještě horší.
Piketty na stránkách Le Monde psal, že země jako Česká republika, Polsko, Maďarsko či Slovensko sice dostávají podporu ze strany EU, ale zároveň z nich na Západ proudí velký objem peněz ve formě dividend a kapitálových příjmů.
Bershidsky ale poukazuje na novou analýzu maďarského ekonoma Zsolta Darvase pracujícího pro bruselský think tank Bruegel. Analýza upozorňuje na to, že konvergenční programy jsou svou podstatou něco úplně jiného než přímé zahraniční investice, u kterých investoři právem očekávají odpovídající návratnost. To, že jde o porovnávání jablek a hrušek, Darvas demonstruje například na tom, že peníze z fondů EU také neporovnáváme se zisky, které třeba v Maďarsku generují pobočky japonských či jihokorejských společností.
Darvas také tvrdí, že zahraniční investice byly klíčem pro ekonomický rozvoj regionu střední a východní Evropy. Zahraniční společnosti v těchto ekonomikách podle něho také nedrží mzdy dole tak, jak se někdy tvrdí, ale „většinou platí více než místní firmy a jejich zaměstnanci mají obvykle více práv“. Ekonom ale také poukazuje na to, že třeba v České republice bylo mezi lety 2000–2017 z každých 50 firem, které obdržely dotaci, 39 zahraničních. Podle Darvase je to důkaz toho, že Češi si jsou vědomi významu zahraničních investic. Nicméně Bershidsky se ptá, zda už to není slepota a zda jsme se nedostali do bodu, kdy již zahraniční investice více škodí, než aby prospívaly.
Podle Bershidskyho by tak bylo namístě porovnat objem peněz proudící do našeho regionu z EU s rozdílem v daních, které tu západní korporace platí a které by platily doma. „Tento odhad je složitější a výsledné číslo by pravděpodobně bylo nižší než objem peněz z EU,“ píše Bershidsky. A dodává, že „východoevropské země by měly být agresivnější při zdanění zahraničních firem, na kterých jsou dnes již závislé. Ony své investice nestáhnou, protože ve mzdách je rozdíl mezi východní a západní Evropou stále velký. A možná by investovaly více do oblastí s vyšší přidanou hodnotou.“
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Výpočet čisté mzdy reforma 2024. Jak se vypadá čistá mzda před a po reformě?
- Jak se vypořádat s tím, že nás západní Evropa „kolonizuje“?
- To nejhorší je už za námi, říká ředitel Volkswagenu Diess. Jak se chce vypořádat s nedostatkem čipů? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- To nejhorší je už za námi, říká ředitel Volkswagenu Diess. Jak se chce vypořádat s nedostatkem čipů? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Vladimír Pikora: Čína začala vymírat. Nás to může naučit, jak se vypořádat s důchody
- Politická krize v Česku. Jak to vidí voliči u nás a jak nás vnímají v zahraničí
- 13,30 h - Evropa se vypořádala s ranní nevolností, BCPP se to ještě nedaří, euro koriguje růst, ropa lehce v plusu
- Jsme v tom společně, jsme v tom my všichni dohromady, jsme v tom my společně s Ukrajinou - Premiér Fiala
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?