Buffett: Kryptoměny nechci. Skončí špatně
„Co se kryptoměn týče, tak mohu téměř s jistotou říct, že budou mít špatný konec,“ řekl miliardář a CEO investičního konglomerátu Berkshire Hathaway Warren Buffett. „Žádné nevlastníme, žádné nám nechybí a ani nikdy žádné mít nebudeme,“ řekl. „Už tak mám dost problémů s věcmi, o kterých něco vím. Proč bych měl krátkodobě či dlouhodobě investovat do něčeho, o čem nevím nic?“
Buffettův komentář zazněl den poté, co se CEO J.P. Morgan Chase Jamie Dimon omluvil za své vyjádření, že bitcoin je podvod. A ve stejný den, kdy firma Kodak oznámila vydání své vlastní kryptoměny KodakCoin od 31. ledna tohoto roku, načež její akcie vyletěly raketově vzhůru.
Další historický rekord mezitím pokořila digitální měna ethereum, která dnes stoupla na rekordní maximum. Za minulý týden je vyšší o 60 procent a za minulý rok o 13.000 procent.
Na scénu kryptoměn přichází kromě firem i Severní Korea. Americká firma AlienVault objevila malware, který nakazí počítače, aby těžily kryptoměnu monero a posílaly ji na IP adresu severokorejské univerzity Kim Il Sung v Pchjongjangu. „Kryptoměny mohou sloužit jako finanční kanál do země, která je těžce zatížená sankcemi,“ řekli na blogu výzkumnící firmy AlienVault. „Není tedy žádným překvapením, že univerzity v Severní Koreji projevily o kryptoměny jasný zájem.“
Nejedná se ale ani zdaleka o první severokorejský kyberútok. Hackerská skupina Anadriel se vloni v létě zmocnila serveru jedné jihokorejské společnosti a vytěžila 70 mincí monera. Spojené státy americké také viní Severní Koreu z ransomwaru WannaCry, který globálně infikoval tisíce počítačů a požadoval bitcoin výměnou za odemčení zakódovaných souborů. Severní Korea účast na jakémkoliv typu kybernetického zločinu popírá.
A jak se vlastně kryptoměny těží? Bitcoin je možné vytěžit vyřešením komplexních matematických rovnic, které se používají k verifikaci svých transakcí. Těžba (vyřešení matematické rovnice) je následně odměněna právě kryptoměnou. Podobně jako bitcoin i monero využívá síť těžařů k verifikaci svých transakcí. Navíc ale míchá několik mnohonásobných transakcí s dvojitým utajením, což ztěžuje možnost vystopovat původ peněz i jejich příjemce. Právě proto je monero oblíbenou kryptoměnou pro transakce spojené s nelegálními aktivitami.
Zdroje: Coinmarketcap.com, Bloomberg, CNBC
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Alternativní investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?