Dobré výsledky společností i politické nejistoty v Evropě
Finanční trhy ovlivňovaly i v listopadu firemní výsledky. Ty byly počtem pozitivních překvapení lepší v USA než v Evropě. Tu ovlivňují politické nejistoty.
Příležitosti pro další týdny:
Pozornost trhů bude nadále soustředěna na daňovou reformu v USA. Obě komory parlamentu již své verze schválily. Cílem republikánů je dostat obě podoby plánu do souladu, aby prezident Donald Trump mohl podepsat zákon ještě před Vánoci. Pokud k tomu dojde, očekáváme pozitivní reakci trhů (v závislosti na detailech reformy).
- Vývoj ekonomik eurozóny letos trvale překonává očekávání. Optimismus v zemích platících eurem se nadále zvyšuje, konjunkturální indexy přesahují několikaletá maxima. Eurozóna bude svým růstem zřejmě nadále příjemně překvapovat.
- Česká ekonomika roste nade všechna očekávání. HDP ve třetím čtvrtletí rostl nadprůměrným 5% meziročním tempem. Pozitivní je, že růst je široce založený. I ekonomiky dalších států ze střední a východní Evropy robustně rostou.
Hrozby pro další týdny:
V prosinci proběhnou v Katalánsku předčasné volby. Po vyhlášení nezávislosti Katalánska tamním parlamentem reagovala španělská vláda aktivací článku 155 a převzala dočasně vládu nad tímto regionem. Španělsko tak nyní prochází obdobím značné politické nejistoty. Navíc není jedinou zemí EU, v níž jsou regiony s „odstředivými“ tendencemi. Úspěch Katalánců by bezpochyby znamenal výrazný nárůst nervozity v celé Evropské unii.
Geopolitické napětí způsobené zbrojním programem v Severní Koreji nadále trvá. Tamní režim úspěšně otestoval nově vyvinutou mezikontinentální balistickou raketu Hwasong-15. Tato raketa má dostatečný akční rádius, aby zasáhla kterékoli místo na americké pevnině, stejně jako velkou část Evropy.
Na posledním zasedání kartelu OPEC bylo prodlouženo omezení těžby ropy. Trh má tendenci přestřelovat směrem k vyšším cenám ropy. Investoři totiž očekávají, že v nejbližších měsících dojde k vyrovnání nabídky a poptávky. Důležitým faktorem, který ale jde proti snaze OPECu, bude aktivita nezávislých těžařů v severní Americe, kterým růst cen umožňuje zvyšovat jejich těžební aktivitu.
Jak zareaguje ČNB?
V Evropě zůstala politická nejistota klíčovým faktorem - tentokrát zprávám dominovala německá koaliční jednání – a hlavní index oslabil o 2,2 %. Střední Evropa vykazovala slabší výkonnost (-2,6 %), přičemž ztrátové bylo především Polsko (-4,6 %) a Maďarsko (-2,4 %). Energetický sektor a základní materiály zaznamenaly pod vlivem nepříznivých zveřejněných výsledků největší pokles v regionu.
Ceny vládních dluhopisů byly v listopadu stabilní, a to nejen v USA, ale třeba i v Německu. Data o HDP hlásí velmi příznivý výkon v USA i v eurozóně. Ceny korunových dluhopisů klesly. Srážely je především spekulace, že po zvýšení sazeb z počátku listopadu přikročí ČNB na zasedání těsně před Vánocemi k dalšímu růstu úroků. Vize růstu úroků pomohla koruně během listopadu posílit pod úroveň 25,50 za euro. Koncem měsíce se obavy ohledně ČNB zklidnily a většina trhu očekává příští zvýšení sazeb až na zasedání počátkem února.
Patrik Hudec
Má více než desetileté zkušenosti na kapitálových trzích a v současnosti je zodpovědný za oddělení portfolio managementu investičních fondů v Generali Investments CEE. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, program matematika – obor finanční a pojistná matematika. Je držitelem makléřské licence a Bloomberg Product Certification: Fixed Income a Equities. Kariéru zahájil v roce 2004 ve finanční skupině PPF a investiční fondy spravuje od roku 2008.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Podílové fondy, investiční společnosti
- Dobré výsledky společností i politické nejistoty v Evropě
- 12.h - Evropa kvůli politické nejistotě a některým firemním výsledkům oslabuje, euro neudrželo růst k dolaru, ropa vyčkává, BCPP v minusu
- Jak Evropa odolává nárůstu politické nejistoty?
- Rozbřesk – Jak Evropa odolává nárůstu politické nejistoty?
- ČR souhrn 16.2. - trh se dočkal výsledků ČTel, politická nejistota není tak horká
- ČR - souhrn 23.7. - firemní výsledky v Evropě překonaly geopolitickou nejistotu, na BCPP Erste a ČEZ proti korekci KB a propadu O2
- Výsledky italských parlamentních voleb – varování pro Evropu, ale hlavně vysoká nejistota pro Itálii
- Výsledky italských parlamentních voleb – varování pro Evropu, ale hlavně vysoká nejistota pro Itálii
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?