Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  12.11.2017 09:00:08

Stačí číst mzdy jinak a sazby budou na dvou procentech už příští rok


Bankovní rada ČNB po svém zasedání minulý týden mimo jiné oznámila, že rizika prognózy vyhodnocuje jako proinflační. Prvním rizikem je obligátně kurz koruny: „Ten může v příštích čtvrtletích posilovat oproti prognóze pozvolněji vlivem překoupenosti trhu s korunou.“

Tentokrát bankovní rada vidí ještě jedno riziko prognózy ČNB ve směru vyšší inflace: „Proinflačním rizikem prognózy je také síla, skladba a setrvačnost fundamentálních inflačních tlaků z domácí ekonomiky.“ Pod tím se schovávají mzdy. A zda jejich vysoký růst je tažen vyšší produktivitou nebo jde i proinflační impulz.

Na setkání s analytiky v pátek ukázala centrální banka, co by se mohlo stát, pokud by růst mezd byl více inflační, než předpokládá ve svém základním scénáři. V tomto případě by se růst sazeb v příštím roce nezastavil na 0,75 procenta. Růst by byl vyšší a směřoval by ke dvěma procentům.

K tomu dodejme, že Vladimír Tomšík potvrdil, že padesáti bodové zvýšení sazeb bylo diskutováno, nakonec jej ale nikdo nenavrhnul. Což vypadá tak, že centrální banka vidí inflační rizika, ale necítí potřebu vyrazit mimo obvyklé koleje. Ale pak jedním dechem dodává, že ČNB může jednat okamžitě, včetně neměnověpolitických zasedání, pokud se podmínky zhorší. Tato věta by měla zaznívat spíše v obdobích krize a turbulencí. Ale ponechme stranou takové komunikační kotrmelce a podívejme se, o jakých podmínkách může ČNB mluvit. Pokud se něčeho můžeme držet, tak jsou to zmíněná rizika ze začátku.

Za prvé, pomaleji posilující koruna. Dřívější odhady ČNB ukazují, že oslabení koruny o pět procent zvýší inflaci až o téměř 1,5 procentního bodu. Pokud by tedy centrální banka nereagovala na takové oslabení měny zvýšením sazeb. Stejná logika platí, pokud koruna posiluje pomaleji, než ČNB předpokládala: je potřeba rychleji zvyšovat sazby.

 

A za druhé není ani tak vyšší růst mezd, protože ten centrální banka očekává, ale vyšší inflace (říjnová čísla budou zveřejněna ve čtvrtek), která poplyne z tohoto mzdové růstu. Mimochodem, minulý týden ČNB také ukázala nový souhrnný ukazatel trhu práce. A ten láme rekordy.

Takže tlaky na trhu práce lámou rekordy a koruna si dovolí reagovat na zasedání ČNB oslabením. To je kombinace, která bude motivovat bankovní radu ke zvýšení sazeb už na dalších zasedáních (prosinec nebo únor) nebo minimálně o tom bude opět mluvit. A pokud si dá centrální banka pozor, aby její komunikace nebyla nesena v holubičím nebo minimálně v rozporuplném tónu, tak se koruna může opět spustit blíže k 25 CZK/EUR.


Diskuse je uzavřena

Výpočet čisté mzdy v roce 2024



Více zpráv k tématu Mzdy


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 16:44  CAD posiluje po datech z kanadského trhu práce X-Trade Brokers (XTB)
Pá 16:41  Japonský staro-nový normál Patria (Patria Finance)








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688