Výhledy EUR/CZK. Přijdou noví spekulanti?
Určitou dobu tvrdíme, že koruna je poměrně výrazně překoupená, a proto těžko sežene sílu k dalším ziskům. Nyní se situace začíná měnit. Koruna sice dál zůstává překoupená, ale díky lépe fungující arbitráži dosáhnou zahraniční hráči v Česku na vyšší úroky, než tomu bylo dříve. To činí z koruny atraktivnější zboží. Pokud tento trend sbližování tržních a oficiálních sazeb bude pokračovat, může to přilákat do korun dočasně nový spekulativní kapitál a vést k výraznějším krátkodobým ziskům. Na druhou stranu, čím víc překoupená bude koruna dnes, tím víc citlivá bude na změnu měnové politiky v eurozóně později. První zvýšení sazeb ECB může nastartovat odliv spekulativního kapitálu a může korunu dočasně výrazně oslabit.
Dlouhé pozice v koruně stále zůstávají…
Česká koruna zůstává poměrně výrazně překoupená. Soudě podle kumulativních přírůstků portfoliových a ostatních investic (viz graf níže) se otevřené korunové pozice pohybují v řádech stovek miliard korun (desítek miliard eur).
Současně nedošlo po vypnutí intervencí zatím k výraznějšímu osekání investičních pozic – zdá se, že i po započtení kurzových rozdílů spíše „sázky“ na zisky koruny po vypnutí intervencí dál narůstaly. To potvrzují i jiné statistiky včetně přetrvávajícího vysokého podílu zahraničních hráčů na českém dluhopisovém trhu.
… tržní sazby ale rostou a koruna proto může být pro spekulanty atraktivnější?
Překoupenost koruny pro nás dlouho byla pádným argumentem, proč nesázet na její další rychlé zisky. Ba naopak, varovali jsme před možnými ztrátami ve chvíli, kdy by se trpělivost sázkařů vyčerpala.
Naše výhledy ale stály na předpokladu, že tržní úrokové sazby nebudou reflektovat růst základních úrokových sazeb ČNB. A to se skutečně dlouhou dobu dělo. Po srpnovém růstu sazeb šly tržní úrokové sazby dostupné zahraničním hráčům (výnosy dluhopisů, sazby implikované forwardy nebo FX swapy) naopak dál hlouběji do záporu.
4.10.2017
a ještě více pak vidina kladných euro-sazeb může stáhnout řadu hráčů zpět do eur. Otázkou zůstává, zda budou trhy citlivé již na útlum v měnové expanzi (přelom roku) nebo až na vidinu vyšších sazeb v eurozóně (druhá polovina roku 2018).
Za druhé, vybírání zisků na koruně teoreticky může přijít i dříve. A to, pokud by koruna začala výrazněji posilovat a
řada hráčů by sama chtěla (nehledě na ECB a vnější podmínky) vybrat zisky. To však vidíme jako méně pravděpodobné.
|
|
Teď se ovšem situace mění. A to především kvůli efektivnější arbitráži, která na trzích dochází a stlačuje rozdíly mezi tržními a oficiálními sazbami (viz graf níže).
|
Za prvé, obrat v měnové politice ECB. To je podle našeho názoru nejpravděpodobnější startér odchodu sázkařů z korun. Právě uvolněná měnová politika a záporné sazby v eurozóně vedou řadu hráčů k vymýšlení spekulativních her na výše úročených a celkově atraktivnějších středoevropských měnách. Konec QE ECB |
A za ještě méně pravděpodobné považujeme, že by odchod investorů a korekci na koruně nastartovaly domácí problémy – ať už ekonomické nebo politické…
I když úročení v korunách není pro zahraniční hráče stále super-atraktivní (stále záporné), viditelně se vylepšuje. To činí z koruny o poznání atraktivnější zboží. Pokud bude trend sbližování tržních a oficiálních sazeb pokračovat, může to ve finále přitáhnout do již výrazně překoupené koruny nový spekulativní kapitál a korunu v dohledné době posílit.
A to prakticky nehledě na politiku České národní banky. Ta sice bude v přehřívající se ekonomice pokračovat s utahováním měnové politiky, ale rozhodně ne takovým tempem, jakým rostou v posledních týdnech tržní sazby (z důvodu efektivnější arbitráže).
Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že čím vyšší bude překoupenost koruny dnes, tím větší může být negativní reakce ve chvíli, kdy se zahraniční hráči rozhodnou „sbalit kufry“…
Co nastartuje vybírání zisků Otázkou „za milión“ zůstává, co může otočit dnešní příliv spekulativních peněz, znejistět sázkaře na koruně a korunu samotnou načas dostat z výslunní? Nabízejí se v zásadě tři spouštěče.
|
Masivnější odliv peněz do zahraničí může korunu dočasně výrazněji oslabit (příliv výrazně převýšil roční přebytky Česka se zahraničím). Vzhledem k tomu, že takové ztráty koruny nedokážeme přesně časově zasadit, nejsou ovšem součástí našeho tabulkového výhledu (indikativně uvádíme pouze lehce slabší odhady pro začátek příštího roku).
V delším období by koruna měla posilovat Přes možnosti dočasných ztrát a vyšší volatility v době, kdy ECB otočí kormidlem, by však koruna neměla utržit dlouhodobější šrámy. Pokud se díváme na vývoj dlouhodobých fundamentů stojících za českou korunou (relativní růst, relativní inflace, vnější rovnováha), je jasné, že se od startu intervencí výrazně vylepšily. Podle našich odhadů by česká ekonomika na základě dlouhodobých fundamentů teoreticky snesla posílení kurzu až o 10 % (lehce pod 25 EUR/CZK). Nejistota spojená s odhadem teoretického kurzu koruny je ovšem vysoká a proti koruně v tuto chvíli hovoří již zmiňovaná překoupenost. I proto počítáme v nejbližších letech konzervativně s meziročními zisky do 5 %.
Jakékoliv výraznější ztráty koruny ovšem budeme považovat za dočasné. Centrální banka by v takovém případě mohla zvažovat rychlejší růst sazeb, v extrémním případě i rozprodávání „mamutích“ devizových rezerv. |
Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 12.11.2024
Natural 95 35.74 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna