Ranní zpráva z finančního trhu: Průmysl ve Francii v červnu mírně zkorigoval své tempo růstu
Dnes bude zveřejněn poslední z řady údajů o průmyslu v Evropě. Ve Francii červnová čísla měla ukázat na mírnou korekci vysokých květnových hodnot především kvůli zpomalení zpracovatelského průmyslu. Ceny průmyslových výrobců v USA v červenci rostly podobným tempem jako v červnu.
Průmyslové ceny v USA opět vzrostly
Dnes budou zveřejněny červnové výsledky průmyslu ve Francii. Ekonomové SG očekávají mírnou korekci meziměsíčního tempa. Za touto korekcí bude stát hlavně zpracovatelský průmysl, jehož nižší tempo nebyl energetický sektor schopen kompenzovat. Velké zklamání z červnového průmyslového výkonu v Německu pravděpodobně způsobeném dřívějším nástupem celozávodních dovolených v automobilovém průmyslu naznačuje, že rizika odhadu francouzské produkce naznačují horší výsledek. Naději ovšem poskytují italské výsledky, které naopak včera překonaly květnová čísla i očekávání trhu.
Kurz dolaru vůči euru při nárůstu globálního napětí stagnoval
Americký dolar po včerejším posílení vůči euru díky lepšímu než očekávanému počtu volných pracovních pozic (JOLTS) v červnu dnes stagnoval kolem úrovně 1,170 USD/EUR. Na rozdíl od akciových trhů kurz eura vůči americkému dolaru nereflektoval napětí vycházející z korejského poloostrova. Korejský won vůči americkému dolaru ovšem odepsal skoro jedno procento.
Po uklidnění situace v Polsku začala vládní krize na Slovensku
Dnešní kalendář ekonomických informací v regionu zeje prázdnotou. Finální inflační čísla za červenec budou v Polsku zveřejněna v pátek, v pondělí na Slovensku. Ve středu příští týden pak budou shodně publikovány první odhady růstu HDP ve Q2 ve všech zemích středoevropského regionu. Po uklidnění situace ohledně reformy soudu v Polsku se do politických turbulencí dostalo Slovensko, kde menší koaliční partner, strana SNS, vypověděla koaliční smlouvu. Nyní probíhají jednání o jejích změnách, protože předčasné volby zatím nepřipadají v úvahu.
Inflace v Česku překvapivě zesílila
Cenová hladina v červenci vzrostla o 0,5 % m/m, když se zvýšily hlavně jádrové ceny. Svůj díl přidaly také ceny potravin hlavně kvůli cenám živočišné produkce. Meziročně se pak spotřebitelské ceny v české ekonomice zvýšily o 2,5 %, za čímž stojí také výše zmiňované složky jádrových cen a cen potravin. Naopak meziroční nárůst cen pohonných hmot se v červenci vyčerpal a tyto ceny tak stagnovaly. Ačkoliv tento vývoj inflace plně odpovídá očekávání centrální banky, tak dnešní čísla podle nás oproti předpovědi ČNB zvyšují pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb ještě v letošním roce. Na druhou stranu se s tímto krokem stále pojí vysoká míra rizik, protože naše prognóza ukazuje spíše na zvolňování cenové dynamiky, které by dalšímu nárůstu sazeb nenahrávalo.
Kurz koruny vůči euru po oznámení inflačních čísel zpevnil o 5 haléřů na 26,11 CZK/EUR, ale tento vývoj byl pouze krátkodobý. Včerejší obchodování kurz nakonec uzavřel slabší o 0,2 %, než když otvíral. Na slabších hodnotách skončily i měny států ve středu Evropy. Polský zlotý po ranní tendenci posilovat na závěr včerejšího dne oslabil k 4,270 PLN/EUR. Maďarský forint ztrácel už od rána a jeho středeční uzavírací hodnota byla slabší o 0,4 % na hladině 305,5 HUF/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?