Proč akcie netěží ze stimulace ECB a roste riziko prasknutí dluhopisové bubliny
Kvantitativní uvolňování od ECB vytvořilo pouze jednu bublinu, a to na trhu vládních obligací. Toto tvrzení opíráme o srovnání výnosů vládních dluhopisů zemí eurozóny (v následujícím grafu vidíme jejich průměr bez zahrnutí řeckých obligací) s nominálním růstem eurozóny. Výnosy obligací se od roku 2014 pohybují výrazně pod tempem růstu a to znamená, že ceny dluhopisů leží příliš vysoko:
Otázkou je, proč se podobná bublina nevytvořila na akciovém trhu či realitách a proč kurz eura k dolaru neleží mnohem níže (podle našich odhadů je euro k dolaru podhodnoceno pouze asi o 6 %). Vývoj valuace evropských akcií shrnuje druhý graf:
Vysvětlení těchto jevů je několik. V první řadě lze pozorovat, že nedochází k odlivu kapitálu, který by v podobných případech nastal. Investoři z eurozóny by totiž měli kvůli kvantitativnímu uvolňování vyhledávat aktiva s vyšší návratností v zahraničí a to by mělo vést k oslabování eura. Odliv kapitálu z eurozóny je ale ve skutečnosti jen velmi omezený a vyvažují jej vnější přebytky této měnové unie. Pokud by mobilita kapitálu byla vyšší, oslabení eura by bylo razantnější.
Ohledně vývoje na akciových trzích je důležité, že dluhopisy, které ECB nakupuje, jí prodávají zejména investoři ze zahraničí. Mezi ně patří hlavně zahraniční centrální banky a ty jen zřídka nahrazují prodané evropské dluhopisy evropskými akciemi. Namísto toho nakupovaly dolarová aktiva či další aktiva mimo eurozónu. Nákupy dluhopisů ze strany ECB tedy nevedly k výraznějšímu růstu poptávky po evropských akciích či jiných aktivech.
V neposlední řadě nesmíme zapomínat, že akcioví investoři mají stále v paměti poslední krize, při nichž na akciovém trhu a také na některých realitních trzích došlo k prudké cenové korekci. Podle našeho názoru tak investoři nejsou moc ochotní reinvestovat příjmy z prodeje obligací do evropských akcií a realit.
Uvedené tedy znamená, že v Evropě nepanuje velké riziko prasknutí akciové či realitní bubliny. Opak ovšem platí o bublině na trhu vládních obligací. Časem toto riziko poroste, protože v rozvahách finančních institucí bude stále více obligací s nízkými sazbami, jejichž hodnota klesne ve chvíli, kdy skončí program kvantitativního uvolňování.
Autor: Patrick Artus
(Zdroj: Natixis)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?